Most már aggasztóan magas a kamat

2008.06.02. 07:46
Nem örülnek a befektetési alapkezelők a kamatemelésnek és az ezzel járó magas betétkamatoknak. Ez ugyanis arra sarkallja a befektetőket, hogy a többé-kevésbé rizikós befektetési alapokban lévő megtakarításaikat biztonságos, fix kamatot ígérő bankbetétbe csoportosítsák át.

„A két számjegyű betéti kamat vízválasztónak számít, és komolyan érinti az alapokat” – mondta a Világgazdaságnak Szöllősi Ferenc, a Dialóg Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója. A legjobb betéti akciók között pedig már akadnak ilyen ajánlatok, amelyek száma, ha marad vagy emelkedik a 8,5 százalékos alapkamat, várhatóan szaporodni fog.

A jegybanki statisztikák szerint a lakossági hitelállomány nagysága ez év márciusban a történelem során először meghaladta a betétállományét, emellett a bankközi kamatok is magasra ugrottak. A hitelintézetek finanszírozási költsége megnőtt, ezért összpontosítanak a betétgyűjtésre – mondja Fatér Gyula, a Budapest Alapkezelő vezérigazgatója.

Különösen a pénzpiaci és a kötvényalapok sínylik meg a kamatemeléses periódusokat. Szigorítások idején a kötvényalapok hozama csökken, miközben a betétkamatok nőnek.

Ennek az az oka, hogy az emelkedő hozamok miatt a bennük lévő állampapírok árfolyamveszteséget szenvednek el, emiatt rosszabb múltbéli alapteljesítményt lát a befektető, miközben a betéteknél egy előremutató, jövőbeni kamattal találkozik. Ez pedig csalóka. Amikor a bankbetéteknél megjelenik a magas kamat, akkor a pénzpiaci alapok hozamában is – mondja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Ez már csak azért is valószínű, mert a magyarországi alapkezelők a pénzpiaci alapok vagyonát gyakran betétben helyezik el az anyacégüknél, vagyis az alapok várható hozama az akciós betétekével vetekedhet majd. Ilyen helyzetben érdemes beszállni a kötvényalapokba – tanácsolja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az alapkezelők próbálják felvilágosítani erről az ügyfeleket, de eddig kevés sikert értek el. A kötvényalapokból tavaly november óta a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint több mint 70 milliárd forintot vontak ki a befektetők, emiatt és a gyenge piaci teljesítmény miatt április végére 267,4 milliárd forintra csökkent a kötvényalapokban lévő portfólió.

Még tovább nehezíti az alapkezelők helyzetét, hogy szinte minden alapjuk gyengén muzsikált az elmúlt fél-egy évben. A kötvényalapok mellett a tőkepiacok esése miatt a részvényalapokon is csak veszíteni lehetett – mutatott rá Móricz Dániel, a Concorde Alapkezelő portfóliómenedzsere. És bár a szakemberek szerint a hoszszú távon gondolkozó, tudatos befektetőket a néhány hónapra szóló akciós betétkamat még nem tántorítja el a részvényalapoktól, a két számjegyűek már a részvényalapok vagyonát is megtépázhatják.

Épp ezért az idén nem várnak kiemelkedő eredményt az elmúlt esztendőkben jól teljesítő alapkezelők. Javulást a szektor csak a hitelpiaci válság és a kamatemelési periódus lecsengése után remél, ez pedig az év végére akár be is következhet. Addig az alapkezelők különböző garantált alapokkal, illetve anyabankjukkal összefogva magas kamatú akciós betétekkel csomagolt hibrid termékekkel igyekeznek új kuncsaftokat szerezni, és megtartani a régieket.