Kóka vitázik Gyurcsánnyal

2007.09.11. 14:28
Nabucco-konferenciát rendez a GKM kérésére a Financial Times Magyarországon. A pénteki rendezvényen mindenki itt lesz, aki számít, és Kóka János szerint számos nyitott kérdés eldőlhet. A gazdasági miniszter szerint Magyarországnak az uniós gázvezetéket kell választania, és hiba volt, hogy tavasszal álomnak minősítettük a projektet. Ezt Gyurcsány Ferenc mondta néhány hónapja, aki az orosz Gazprom-féle vezetéket jövőképesebbnek látta.

Az MSZP nevében nem nyilatkozhatok, de a gazdasági tárca és az SZDSZ teljes mellszélességgel kiáll a Nabucco vezeték mellett – jelentette ki Kóka János annak kapcsán, hogy a tervezett csővezetéket építő konzorcium vezetői csütörtökön Budapesten tartják értekezletüket, majd pénteken részt vesznek azon a nemzetközi Nabucco-konferencián, amelyet a GKM és a tárca felkérésére a Financial Times szervez.

Mi is az a Nabucco?

A Nabucco-terv, a Törökországot és Ausztriát összekötő gázvezeték újólag felvetett ötlete 2002-ben született. Azóta igazi tervet nem sikerült készíteni, éveken át a résztvevők száma is bizonytalan volt. 2004-ben jött létre a jelenleg is élő konzorcium, a fő koordinátor az OMV, tag a Mol, a román Transgaz, a Bulgargaz és a török Botas. 2006 elején az Ukrajna és Oroszország, majd idén a Belorusszia és Moszkva között kitört viták miatt az energiaellátásban jelentkező fennakadások ráébresztették az EU-t a projekt fontosságára, így az üzleti vállalkozás politikai támogatást élvez. Ez sem volt elég ahhoz, hogy a résztvevők a kereskedelmi bankok számára a finanszírozás előkészítéséhez szükséges terveket produkáljanak, sőt a projektet támogató EBRD azt kérte, vonjanak be még egy tőkeerős tagot. A francia Total kihátrált, de a Gaz de France jelezte, beszállna a vezetéképításbe. Minden a Nabuccóról és az előzményekről itt.

Kóka János szerint ha Magyarország hibát követett el a Nabucco kapcsán, az az volt, hogy hangsúlyozta: a Nabucco csak terv, egy álom, amely mögött nincs akarat, pénz, illetve olyan cégek, amelyek képesek a projekt megvalósításához szükséges, a kitermeléstől a forgalmazásig terjedő üzleti lánc biztosítására. Kóka nem mondta ki Gyurcsány Ferenc nevét, de emlékezetes: a miniszterelnök volt az, aki a Nabuccoról több ízben is így nyilatkozott.

Kóka hangsúlyozta: az igazi, a források szintjén is megjelenő diverzifikációt nem a Blue Stream néven ismertté vált, a Gazprom által tervezett gázvezeték, hanem a közel-keleti térség összes forrására építő Nabucco jelenti Magyarország számára. Ezt a gazdasági tárca korábban is így gondolta, de a már említett nyilatkozatok és az ellenzék "jótékony közreműködése nyomán" Kóka szerint Európában úgy tűntünk fel, mint a Nabucco projekt kerékkötői. Részben ennek nyomán kezdte szervezni a GKM a pénteki nemzetközi konferenciát, amelynek egyik célja, hogy Magyarország deklarálja elkötelezettségét a projekt mellett.

Az Index kérdésére, hogy ha Magyarország elkötelezettséget akar mutatni, az előzmények fényében nem a miniszterelnöknek kell-e határozottan kiállnia a Nabucco mellett, Kóka János igennel felelt. Ugyanakkor jelezte: nem tartalmi, csak "aktivitásbeli" különbségek voltak a saját, illetve a miniszterelnök korábbi nyilatkozatai között. Kóka szerint az igaz, hogy mint arra a miniszterelnök is utalt, egyelőre nincs döntési helyzet.

A GKM szerint viszont Magyarországnak azért kell integrátorszerepet játszania, hogy a várt döntési helyzet mielőbb előálljon. A Nabucco körül továbbra is számos kérdés tisztázásra szorul, egyelőre nincs olyan állapotban a terv, amely alapján a kereskedelmi bankokkal a finanszírozásról lehetne tárgyalni. Nem világos, hogy a részt vevő öt cég milyen gázkitermelési forrásokkal rendelkezik, az országoknak el kell kötelezniük magukat amellett, hogy a szükséges hatósági engedélyek kiadását a lehető leggyorsabban, egyablakos rendszerrel biztosítják. Ez utóbbi lehetőség Magyarországon már adott, mondta a miniszter, ám az megint további tárgyalások kérdése lesz – nyilván a résztvevő cégek között –, hogy a magyar energiapolitikai elképzeléseknek engedve megnyitják-e a Nabuccót harmadik felek előtt. A konferencián az érintett cégek vezetői, a kitermelésben szóba jöhető országok képviselői is jelen lesznek.

A kormány alapvetően támogatja a Nabucco-gázvezeték megépítését, azonban a pénteken Magyarországon tartandó konferenciától éppen azt várja a kabinet, hogy kiderüljön mekkora a valószínűsége az Oroszországot megkerülő vezeték megépülésének, illetve mennyi pénzből és mikorra valósulhat meg - mondta a Független Hírügynökségnek Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke.