További Magyar cikkek
A pénteken nyilvánosságra hozott inflációs adatok sok minden megmagyaráznak. A KSH jelentéséből nem csak az derült ki, hogy a pénzromlás üteme kisebb volt vártnál, hanem az is, hogy a mezőgazdasági termékek árának alakulása kiemelt szerepet játszott ebben. A cukor és a sertéshús kivételével szinte minden mezőgazdasági termék ára jelentősen csökkent, reálértéken egyes termékek 10-20 százalékkal is kevesebbért kelnek el ma a piacon. Eközben a másik oldalon, a termelői árindex az inflációt meghaladó mértékben, 5,2 százalékkal emelkedett, azaz a termeléshez szükséges ipari eredetű anyagok (műtrágya, növényvédőszer) ára nőtt. Ez együttesen azt jelenti, hogy valóban lényegesen rosszabb helyzetben vannak ma a gazdák, mint akár egy évvel ezelőtt. Ha számszerűsíteni akarunk, a beszerzési árak emelkedése 40 milliárd forint körül, az erős forintnak is köszönhetően az exportbevételek csökkenése pedig 60 milliárd forintot vett ki a mezőgazdaságból, azaz részben a termelők zsebében is ma összességében százmilliárd forinttal van kevesebb.
De az ilyen folyamatok a piacgazdaság természetes velejárói, mégsem vonul minden ágazat az utcára, ha éppen rosszabbak a körülmények. Mit tehetett volna a kormány?
A kormány ott hibázott, hogy miközben valóban jelentős likviditási problémák vannak a mezőgazdaságban, mind a területi alapú támogatások kifizetésével, mind az intervenciós felvásárlással késlekedett, és folyamatosan szegte meg az ezek határidejével kapcsolatos korábbi ígéreteit. Én magam is elhittem még korábban, hogy a földalapú támogatásokat az ősszel kifizetik. Mára kiderült, hogy az ehhez szükséges szoftverek, rendszerek nemhogy akkor, de ma sem működnek rendesen, így voltaképpen irreális az a már a demonstráció alatt tett ígéret is, hogy március 30-ig kifizetik ezt az összességében százötvenmilliárd forintos tételt.
Április 30-a viszont a végső, törvényben szabott határidő. Mi lesz, ha azt sem sikerült tartani?
Megfeszített munkával ez a határidő betarthatónak látszik, egyébként nincs érdemi következménye a túllépésének sem, azaz nem vész el az összeg.
A kormány arra hivatkozik, hogy hiába igaz, hogy a környező országokban már mindenütt kifizették a földalapú támogatásokat, ott lényegesen előbb megkezdték az ehhez szükséges technikai, intézményi háttér kiépítését, e tekintetben pedig Magyarországon 2002 előtt nem történt semmi.
Ezt elfogadhatatlannak tartom, és szerintem már a közvéleménynek sem lehet ezt komolyan eladni. Az igaz, hogy 2002 előtt nem történt semmi ezen a téren, de a kormányváltást követő első évet már a jelenlegi koalíció vesztegette el, nem kis részben az agrártárca hozzá nem értése miatt. Az előző közigazgatási államtitkár például annak ellenére ragaszkodott egy éven keresztül ahhoz, hogy az Agrárkamarán belül építse ki a kifizető ügynökséget, hogy Brüsszel egyértelműen jelezte, ez nem fog menni.
Mennyire hiányzik ez a pénz most gazdáknak, nem elég, ha egy hónap múlva fizet az állam? Valóban csődbe mehetnek a késlekedés miatt termelők?
Az biztos, hogy most sokan vannak, akik pénzhiánnyal küzdenek és nem tudják megkezdeni a tavaszi munkákat. A gazdák többsége nem hitelképes, eladósodott, így a korábbra tervezett összegek valóban égetően hiányoznak. Tömeges csődökre ezzel együtt nem lehet számítani, az ilyen helyzetekben falun általában előkerül még valamilyen vésztartalék. Sokan viszont rákényszerülhetnek arra, hogy már most elmenjenek olyan közvetítőkhöz, akik megfinanszírozzák ugyan a termelést, de az intervenciós felvásárlási ár alatt veszik át majd a terményt.
Mindemellett látni kell: a földalapú támogatásoknál sokkal komolyabb probléma, hogy sokaknak nem sikerült eladniuk a tavalyi búza és kukoricatermést, és az uniós garantált felvásárlási árat pedig csak akkor kapnák meg, ha az intervenciós raktárak átvennék tőlük a gabonát. Magyarországon azonban kevés ilyen raktár van, így nincs hova vinni a tavalyi termést. Most még mintegy négymillió tonna gabona vár felvásárlásra, miután a tavalyi évben rekord termés volt. Egy átlagos évben 10-12, 2004-ben több mint 17 millió tonna termett. Az idén hasonlóan jó termés várható kalászos gabonából, így a júliusi betakarítás után több millió tonnával nő a felesleg búzából. Már most megjósolható: a jelenlegi demonstrációknál sokkal nagyobb botrány lesz, amikor kiderül, hogy a gazdák nem tudják eladni az új termést sem. Az intervenciós vásárlásra mennyiségi korlát nincsen, csak időbeli: július 31-ig be kell fejezni, az ehhez szükséges plusz tárolókapacitást kiépíteni már képtelenség. Ennek eredménye az, hogy az idei betakarítás után a gabonafelesleg 10 millió tonna körül lesz Magyarországon.
Miért nem viszik a piacra a termést?
Mert a világpiaci ár alatta van az EU által garantált, 101,3 eurós felvásárlási árnak, azaz az államon keresztül kaphatnak a legtöbb pénzt a termésért. A magyar gazdák többsége még nem is tudja, de az előrejelzések szerint az idén ráadásul tovább csökkenhet a gabonák ára a világpiacon: az amerikai agrárminisztérium (USDA) minden évben konferenciát rendez a jelentősebb mezőgazdasági termékek árának várható alakulásáról. Én a napokban jöttem haza erről, a szakértők véleménye pedig teljesen egybecsengett: a világ minden jelentősebb termőterületén nagyobb termés várható, mint tavaly. A 2005-2006-os gazdasági évben akár plusz 100 millió tonnával több gabona és olajos mag lehet a korábban is túltermeléssel küzdő piacon, így a világpiaci árak valószínűleg csökkenek.
Mindez ráadásul párosul azzal, hogy más termékek jövedelmezősége is csökken: Magyarországon lényegében megszűnt a korábban rövid idő alatt nagy jövedelmet biztosító primőr zöldségtermelés monopóliuma. A import paradicsom vagy a paprika már minden időszakban olcsóbb lehet, mint a hazai termés, és a külföldi, az olasz, a spanyol, a görög vagy a marokkói eredetű zöldségek és gyümölcsök árleszorító nyomása egyre erősebb lesz.
A magyar mezőgazdaság versenyképessége, vagy inkább versenyképtelensége évek óta, tulajdonképpen a rendszerváltás óta téma, és azt is nagyon sokszor hallottuk, hogy az elaprózott birtokszerkezet mellett a tőkehiánnyal küszködő gazdák nem lesznek életképesek az uniós piacon.
Az elaprózott birtokszerkezet sehol nem életképes, az EU-ban sem. Az uniós mezőgazdaság egésze - más szinten persze - de hasonló problémával küszködik. Míg azonban egy osztrák, egy német, olasz vagy francia paraszt a mezőgazdaság mellett a falusi turizmusból, a síelésből vagy borászatból is jövedelmet szerezhet, a magyar kistermelőknek alig van lehetősége kiegészítő jövedelemszerzésre. Az is igaz persze, hogy a magyar gazdák az állattenyésztésben is sokkal kisebb termelési mérettel rendelkeznek: egy modern technológiával felszerelt, sertéstartó gazdaság Dániában, vagy Hollandiában szép jövedelmet biztosít, de ehhez egyszerre ezernél több hízót kell tartani. A magyar gazdáknak azonban jó ha tíz disznója van átlagosan. A példák hosszasan sorolhatók: a 16 milliós Hollandiában holland baromfitartók száma 2004-ben háromszáz alá csökkent. Magyarországon még most is több tízezren foglalkoznak baromfival, de így is csak a töredékét állítják elő holland társaik termelésének.
Az, hogy a kisgazdaságokat a támogatta, bátorította minden magyar kormány a rendszerváltás óta, anélkül, hogy világosan utalt volna a termelés-koncentráció elkerülhetetlenségére, a politika egészének a felelőssége. Ugyanakkor tény az is, hogy az egész európai agrárpolitika a családi gazdaságok támogatására épül, melyek kis méretüknél fogva egyre kevésbé versenyképesek a világpiacon. Ma az olyan uniós országokba, ahol relatív gabonahiány van (Portugália, Spanyolország) jobban megéri az USA-ból vagy más kontinensről hajóval importálni, mint egy másik, adott esetben felesleggel küszködő uniós országból. A világon ma azok azon országok mezőgazdasága életképes, ahol az állami támogatás alig, vagy egyáltalán nem létezett: Argentínában, Brazíliában, Ausztráliában és számos más országban a támogatás hiányában a piac diktált, így létrejöttek azok az óriási birtokok, melyek egyszersmind rá voltak kényszerítve a leghatékonyabb technológia kialakítására és állandó fejlesztésére. Ezek a termelők alacsonyabb költségeikkel, illetve a világpiacon megjelenő olcsóbb termékeikkel idővel ki fogják kényszeríteni a protekcionista uniós agrárpolitika leépítését, de legalábbis annak jelentős átalakítását a piacorientált termelés irányába.
Mi várható Magyarországon?
Én úgy érzem, hogy már a mostani demonstrációban is benne van a gazdáknak az a félelme, ami a következő tíz évben valósság válik: százezres nagyságrendben szorulhatnak ki a mezőgazdaságból a kistermelők. Rövidesen a százhektáros termelők sem lesznek életképesek, nem hogy a háztáji méretűek. Az uniós agrártámogatásoknak ma elsősorban szociális funkciója van, s így van ez nálunk is. De nem erre, hanem egy átképzésre, nem mezőgazdasági munkahely-teremtésre alapuló vidékpolitikáról lenne már szükség: arról, kell beszélni, hogy mit lehet tenni a felesleges munkaerővel, hogyan lehet a kistelepüléseket új ipari, vagy szolgáltatási tevékenységek létrehozásával életben tartani. Ebben természetesen kiemelt helye van a környezet- és tájvédelemnek, amit az urbánus ember is szívesen fog támogatni.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Nagy a baj: Szlovákiában hamarosan katonák járőröznek
Ha most nem sikerül feltartóztatni a vírust, összeurópai problémával nézhetünk szembe.
április 3., 09:30
- Gazdaság
Ez nem egy baráti tett, Donald Trump vámjai bántalmazóak – így reagált a világ az Egyesült Államok vámtarifáira
Kína ellenlépéseket ígért.
április 3., 08:43
- Gazdaság
Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok
Így is tízezrek halálát okozhatja a fentanil.
10 perce
- Mindeközben
Sydney Sweeney hiába is próbálkozott, nem bírt elrejtőzni a lesifotósok elől exvőlegénye oldalán
2 órája
- Gazdaság
Gyökeresen átalakult a magyar munkaerőpiac az elmúlt 18 évben
A cégek az idősebb korosztály tagjait is keresik, komoly hiány mutatkozik tapasztalt munkaerőből.
április 3., 11:03
- Gazdaság
Akadoznak a fizetések az egyik legnagyobb magyar banknál
Technikai problémákkal küszködnek.
április 3., 14:47
- Gazdaság
Donald Trump hadüzenetet küldött, aminek Magyarország láthatja a kárát
Az amerikai elnök lépései Európára és Magyarországra is kedvezőtlenül hatnak.
április 3., 12:40
- Gazdaság
A SPAR-vezér szerint a kereskedelmi lánc csak május végéig bírja az árrésstopot
Heiszler Gabriella szerint Győrből már Szlovákiába járnak vásárolni az emberek.
április 3., 06:08
- Mindeközben
Köllő Babett olyan kivágott ruhában ment zsiráflesre, ami mellett nem lehet némán elmenni
tegnap, 21:15
- Címlapon
Új szakaszába lép a kormányzati árkontroll, most jön az igazi meglepetés
Lecsaphatnak a telekommunikációs szektorra is.
2 órája
- Mindeközben
Majka vallomása: „Nagyon nagy kés volt a gyomromba, de el kellett őt engednem”
tegnap, 19:30
- Címlapon
Donald Trump: Irán nagy veszélyben lesz
Szombaton ülhet tárgyalóasztalhoz Teherán és Washington.
13 perce
- Gazdaság
Egy törvényjavaslat szerint 500 százalékos vámokkal büntetné az Egyesült Államok az orosz gázt vásárló országokat
Szijjártó Péter korábban azt mondta, orosz olaj nélkül nem élné túl Magyarország.
április 3., 06:12
- Gazdaság
Elnéptelenednek Magyarország egyes részei – Hogyan hat ez a lakásárakra?
A kivándorlás mellett a belső vándorlás is óriási gondot okoz.
április 3., 13:47
- Gazdaság
Jelentősen megugrott a lakásfelújítást tervezők száma – ezek a legnépszerűbb termékek
Nem hitelből korszerűsít a magyar.
április 2., 19:04
- Címlapon
A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában
Összesen 536 milliárd dollárt veszítettek két nap alatt a többiek.
tegnap, 21:31
- Gazdaság
Magyar siker küszöbén állunk a rák elleni küzdelemben
Jóval hamarabb kimutatható az elváltozás, mint a hagyományos képalkotó módszerekkel.
április 3., 15:20
- Gazdaság
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük
A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.
április 2., 10:56
- Gazdaság
Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett
Lantos Csaba energiaügyi miniszter lemondott a testületben betöltött tanácsadói pozíciójáról.
április 2., 19:02
- Címlapon
Politikusok, hírességek és sportolók az áldozatok között – már legalább 79 halottja van a dominikai diszkótragédiának
Mintegy 150 sérültről lehet tudni.
1 órája
- Gazdaság
A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe
Már az sem mindegy, hogy mit teszünk a mikrohullámú sütőbe.
április 3., 16:44
- Mindeközben
Mihályfi Luca és Hegyes Berci reagált Szabó Zsófi epés megjegyzésére, egyetlen mondattal kiosztották
tegnap, 17:05
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leo a párja miatt került botrányos helyzetbe, aki titokban, kamuprofilról savazta a Farm VIP játékosait
tegnap, 15:02
- Címlapon
Nadrágszíjjal verte meg ötéves unokáját széklettartási problémái miatt egy 74 éves hőgyészi férfi
A kislányon 3-5 centiméteres vérömlenyeket találtak.
2 órája
- Címlapon
Újabb dögtemető létesülhet Bábolna közelében, tiltakozik az önkormányzat
Rendkívüli ülést hívtak össze.
25 perce
- Gazdaság
Nem is gondolná, hogyan húzhat hasznot Donald Trump vámjaiból Magyarország
A gazdasági tárca lehetőséget is lát az új helyzetben.
április 3., 16:43
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
Megdöbbentő mintázatot fedeztek fel a kutatók.
április 2., 13:29
- Gazdaság
Magyarország legsikeresebb üzletemberei mindössze egy karnyújtásnyira – jön a Money Talks üzleti konferencia
A résztvevők többek között Bóka János és Tomán Szabina értékes tanácsaival gazdagodhatnak.
április 2., 17:38
- Gazdaság
Folytatódik a tendencia, tovább drágul a benzin ára a hazai kutakon
A gázolaj sem ússza meg az árnövekedést.
április 2., 15:39
- Gazdaság
Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
Döbbenetes számokat mutattak a szakértők.
április 2., 15:23
- Gazdaság
Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek
Igazságtalannak és átláthatatlannak tartják az adózási rendszert.
április 2., 12:49
- Gazdaság
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.
április 2., 16:44