Összemelegedett Gyurcsány és Simor?

2007.04.20. 07:46
Nagy figyelem kísérte Simor András MNB-elnök csütörtöki konferencián elmondott beszédének hivatalos szövegét és Gyurcsány Ferenc beszédének szavait, ám a közvélemény elsősorban a monetáris tanács szűkítésének ötletére kapta fel a fejét - és a jelek szerint ez teljesen "lefoglalta" a sajtó és a piaci szereplők figyelmét. Könnyen lehet azonban, hogy a sorok között egy ennél is jelentősebb információ bújik meg: a kormány belemegy a forintsáv eltörlésébe.

Gyökeres fordulatot jelentene a kabinetnek a témához való eddigi hivatalos hozzáállásában és jelentős piaci elmozdulásra is okot adhat a pénteki kereskedés során, ha a Portfolio.hu értelmezésének megfelelően a sáveltörléssel kapcsolatos megállapodásként lehet értelmezni a csütörtöki MNB-PM-konferencián elhangzott miniszterelnöki és jegybankelnök beszédeket.

Mégis napirenden van?

A kormány és az MNB vezetése a március elején ismét a középpontba került sáveltörlési témával kapcsolatban mindeddig folyamatosan azt hajtogatta, a téma nincs napirenden. Ezt a sorozatot törhette meg a Portfolio.hu értelmezése szerint a tegnapi konferencia, amelyen mind Simor, mind Gyurcsány rendkívül "körmönfontan" fogalmazott a kényes témában. A sorok között azonban azt lehet kiolvasni, hogy a kormány és a jegybank megegyezett az ingadozási sáv eltörlésében.


A gondolatmenet, ami alapján erre az igencsak nagy horderejű következtetésre jutott a Portfolio.hu: amint arra már számos alkalommal felhívták a figyelmet, a jelenlegi sávos árfolyamrendszer (amely a forint euróval szembeni árfolyamában 240,01-334,76-os értékek közötti mozgást engedélyez) nem konzisztens az inflációs célkövetés rendszerével, azaz a jegybank eszközrendszere nem teljesen független. Ez esetenként korlátozhatja a központi bankot a kormánnyal közösen kitűzött inflációs célok, illetve az árstabilitás elérésében.

Mit jelent az eszközfüggetlenség?

Simor András beszédének hivatalos verziójának második pontjában többek között az áll, hogy "kormány és jegybank akkor tud a leghatékonyabban együttműködni, és a legjobb közös teljesítményt elérni, ha mindkét fél számára pontosan meghatározzuk a feladatot, az elérendő célt, de utána teljes függetlenséget biztosítunk ahhoz, hogy a rendelkezésre álló eszközöket felhasználja a kitűzött célok teljesítése érdekében." Egy szintén a témához vágó rész a harmadik pontból: "A két intézmény viszonyát mind ez ideig nem ez a – szakemberek által eszközfüggetlenségnek nevezett – helyzet jellemezte." Ez a mondat burkolt javaslatnak fogható fel a sáveltörlésre Simor részéről.

Tovább csökkenti a félreérthetőséget a következő két mondat: "Tűzzünk ki egyértelmű, a kormány által is támogatott célokat, de adjunk lehetőséget a jegybanknak, hogy a legjobb szakmai tudása alapján használja a rendelkezésre álló eszközöket e közösen kitűzött célok elérésére. Ne akkor hívják az MNB elnökét parlamenti meghallgatásra, amikor a Monetáris Tanács kamatot emel, hanem akkor, amikor a kitűzött inflációs cél elérése veszélybe kerül."

Gyurcsányi támogatás

Hogyan reagált minderre Gyurcsány? A helyzet egyértelműsítéséhez fontosak az alábbi tények: Simor András záróbeszédét (melyre csak délután negyed négy után került sor) az euró-bevezetési konferencia többi előadásával együtt már reggel 9 óra előtt kiosztották a sajtó számára; Gyurcsány Ferenc beszédének (9 óra) első mondatai között utalt arra, tudomása szerint Simor beszédét már kiosztották a konferencia részt vevőinek; az MNB és a PM teljes felsővezetése a miniszterelnökkel együtt volt jelen az eseményen, mely így nagyszerű alkalmat kínált kiemelten fontos gazdaságpolitikai változás(ok) bejelentésére.

Gyurcsány beszédében többek között a következőket mondta: "az a célunk, hogy a monetáris politika a mainál hatékonyabb és függetlenebb legyen". Emellett a miniszterelnök arról is beszélt: a kormány és az MNB jobb együttműködése keretében elő kell azt is segíteni, hogy a monetáris politika az inflációs célkövetéses rendszer keretében hatékonyabban tudja elérni céljait.

Mire értette?

Igaz, ennél konkrétabb utalás a sáveltörléssel kapcsolatos feltételezett beleegyezésre nem hangzott el, ráadásul az MTI tudósítása szerint ez a kijelentés összefüggött a monetáris tanács szűkítésének javaslatával: "A kormány köreiben megértésre talált a jegybank vezetésének azon szándéka, hogy az inflációs célkövetés rendszerét a jövőben jobb feltételekkel valósítsa meg a jegybank, ha ehhez az szükséges, el tudja fogadni a kormány, hogy a monetáris tanács jövőbeni munkáját törvénymódosítással javítsák, változtassák."

Tekintettel arra, hogy a figyelem eddigre már Simornak a monetáris tanács létszámával kapcsolatos javaslataira irányult, így Gyurcsány beszédéből is elsősorban az erre adott reakciók (támogatja a kormány a monetáris tanács intézményi kereteinek változtatását) foglalták le az érdeklődőket.

Ha nem sáveltörlés, akkor mi más?

A portfolio.hu szerint azonban a konferencia Simor András-féle zárógondolatait, illetve Gyurcsány Ferenc (sajátos módon) erre adott konferencianyitó reakcióját nagyon nehéz másként értelmezni, mint a sáveltörlésre utaló kódolt üzenet.

Megpróbálták azonban összeszedni, hogy mi más lehetett ez a szemlátomást előre eltervezett akció, ha nem az árfolyamrendszer átalakításának bejelentése. Ez azért szükséges, ugyanis semmi nem magyarázza azt, hogy miért kell egy ilyen összehangolt lépéssel újra tesztelni a piacot, és erősíteni a kimúlóban lévő sáveltörlési várakozásokat. Ha egy ilyen döntés valóban megszületett a háttérben, jobb lett volna hallgatni róla - még akkor is, ha esetleg pénteken nyitáskor azonnal bejelentés születne.

Teljesen naiv forgatókönyv

A kijelentések véletlenül rendeződtek ilyen sokat sejtető rendszerbe. Senki nem akart mondani semmit, épp csak a beszédek általános megállapításai egymást erősítve nyertek ennyire konkrét jelentést. Talán nem kell magyaráznunk, hogy miért adunk ennek a forgatókönyvnek minimális valószínűséget.

Egyoldalú szándék, I. forgatókönyv

Simor András sáveltörlésre utaló üzenetét Gyurcsány Ferenc nem értette, általánosan megfogalmazott támogató nyilatkozata kizárólag a tanács szűkítésének szólt. Túl nagy valószínűséget ennek sem adnánk, Simor beszéde végül is elég egyértelmű volt ahhoz, hogy a miniszterelnök ezt "benézze". Ilyen összeborulást rendezni úgy, hogy közben továbbra is látványos véleménykülönbség van az árfolyamrendszerről nagy kommunikációs bakinak tűnne.

Egyoldalú szándék II., átüzengetős forgatókönyv

A jegybank oldaláról nézve elképzelhető lenne, hogy egyszerűen finom utalásként került bele a sáveltörlés ötlete. Ugyanakkor nem világos, hogy ez esetben mi motiválta volna a jegybankot, hogy mindezt nyilvánosan tegye, főként azután, hogy Simor a márciusi kamatdöntő ülés utáni nyilatkozatával hatékonyan törte le a sáveltörlésre vonatkozó várakozásokat.

A spekuláció kézi vezérlésének forgatókönyve

A leggyorsabb kamatcsökkentést - akár már hétfőn elkezdve - nem a sáveltörléssel lehet elérni, hanem azzal, hogy ezt a várakozást folyamatosan fenntartva megmarad a jelenlegi árfolyamrendszer. Így elvi lehetőségként felmerülhet, hogy a kormányzat és a jegybank arra vállalkozott, hogy egy enyhe spekulációs nyomást biztosítva teszi meredekebbé a kamatcsökkentési pályát. Ez azonban a mi fejünkben is csak elvi lehetőségként merül fel – írja portfolio.hu, mert ilyen szintű felelőtlenséget – és ezt mindenféle irónia nélkül írjuk – elképzelhetetlennek tartunk a gazdaságpolitika felelős vezetőitől. Több forgatókönyvet nem találtunk, éppen ezért a mai piaci eseményeket érdeklődve fogjuk figyelni