Szabadalmakkal üzletelő magyarok a Nasdaqon

2008.02.29. 08:25
A közelmúltban indult a kereskedés a magyar tulajdonú Power of The Dream Ventures (PDV) Inc. részvényeivel az amerikai Nasdaq felügyelete alatt álló OTC BB-n. Jelenleg 12 találmányt menedzselnek, ezekből hatnak magyarországi szabadalma van, együttes piaci értékük a több milliárd dollárt is elérheti. A PDV tevékenységét nálunk egyelőre bizalmatlanság és érdektelenség övezi, ezért választották a szabadalmak elsődleges piacának számító Egyesült Államokat.

A közelmúltban indult a kereskedés a magyar tulajdonú Power of The Dream Ventures (PDV) Inc. részvényeivel az amerikai Nasdaq felügyelete alatt álló OTC BB-n. A delaware-i székhelyű PDV a működéséhez szükséges tőke bevonását főleg az amerikai piacról akarja megoldani, ebből a forrásból pedig az eddigieken felül további 100-200 millió dollárt invesztálhatnak a technológiai fejlesztésbe, segítve a hazai feltalálókat a találmányok értékesítésében.

A társaság ötletek, találmányok, technológiák vásárlásával, fejlesztésével foglalkozik, mivel ezek menedzselésére az ötletgazdának gyakran nincs meg a megfelelő anyagi háttere és kapcsolatrendszere. Ez lehet az egyik oka, hogy Magyarországon az uniós átlaghoz képest még mindig rendkívül kevés szabadalmat jegyeznek be.

A vállalat első számú piaca az Egyesült Államok és Nyugat-Európa – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Rozsnyay Viktor, a PDV elnöke. Ezt a piacot pedig az amerikai börzén keresztül könnyebben és határozottabban érik el, mint ha Budapestről próbálkoznának. A PDV tulajdonában lévő hazai leányvállalatuk, a Vidatech Kft. végzi az ötletek, találmányok megvásárlását. A legtöbb esetben úgy vesznek meg egy ötletet, hogy a találmány egyösszegű megvásárlása után minden egyes értékesítésből a feltaláló 40, a cég pedig 60 százalékban részesedik.

Olyan esetre is akadt példa, hogy az ötletgazda részére több millió forint értékű PDV-részvényeket biztosítottak. A legtöbb találmány ötlet formájában került a vállalathoz, s ezek nem kis kockázatot rejtenek magukban – jelezte az elnök. Több éven keresztül csak pénzt fektetnek a találmányokba, megtérülésükre azonban sokat kell várni. Éppen ezért alapos kutatásokkal vizsgálják egy-egy ötlet megvalósíthatóságát, piaci értékét, szabadalmazhatóságát. Jelenleg 12 találmányt menedzselnek, ezekből hatnak magyarországi szabadalma van. Rozsnyay Viktor szerint együttes piaci értékük a több milliárd dollárt is elérheti.

A PDV tevékenységét nálunk egyelőre bizalmatlanság és érdektelenség övezi, pedig számos magyar felhasználó véli úgy, hogy itthon túlságosan magas árat kérnek a szabadalmak bejegyzéséért. Magánemberként vagy kisvállalkozásként ezeket gyakran nem tudják megfizetni, így az ötletből később mások profitálnak. Pedig a szabadalmak bejegyzése az első lépést jelenti a találmány üzleti célra történő felhasználásában.

Hajdú Judit, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) főosztályvezetője szerint a hivatal árképzése elsősorban a kezdő feltalálóknak kedvez. Az MSZH ugyanis különbséget tesz a szabadalmi bejelentő és a feltaláló között: ha nem az ötletgazda jelenti be igényét a jogvédelemre, akkor kétszer annyit kell fizetni a hivatali eljárásokért. Magyarországon a bejelentés – ha a kérvényező nem azonos a feltalálóval – 34 ezer forintba kerül.

Csehországban a szabadalmi bejelentésért valamivel több mint 20 ezer forintnak megfelelő koronát kell fizetni, Németországban pedig, ahol világszerte a harmadik legtöbb ilyen nyilatkozat van, ugyanez 60 euró. A német hivatal csak a harmadik évtől kér – 70 eurós – díjat a szabadalom meghosszabbításáért, a huszadik évben viszont már 1940 eurót kell fizetni a jogvédelem megtartásáért. Magyarországon világviszonylatban, de még az uniós átlaghoz képest is rendkívül kevés szabadalmat jegyeznek be évente.

A PDV Inc. a tavalyi év első kilenc hónapjáról szóló konszolidált kimutatása szerint 716 ezer dolláros üzemi veszteséget termelt, ez 746 ezres adózás előtti és 752 ezres nettó veszteséget jelentett. 2006 ugyanazon időszakában még csak 22 ezer dollár körüli adózás utáni deficitet könyvelt el, a növekedésben a legnagyobb tétel az általános igazgatási költségek 560 ezer dolláros emelkedése volt.