A rendőrség megerősítette, hogy véget ért a párizsi Saint-Denis-ben hajnalban indított akció. Egy terroristanő magát robbantotta fel. Öt embert letartóztattak: hármat a lakásban, kettőt, egy férfit és egy nőt a közelben.
Le parquet de Paris confirme la mort d'une femme kamikaze lors de l'assaut du RAID à St-Denis. pic.twitter.com/QTiYRcKyGO
— Guillaume BIET (@GuillaumeBiet) 2015. november 18.
Ugyan továbbra is marad a legmagasabb készültségi fokozat, de a belga fővárosban az élet szép lassan visszatér a normális kerékvágásba. Reggel hattól néhány vonal kivételével újra járnak a metrók, és nyitnak az iskolák. (BBC)
Mikor a Magyar Jelen címlapsztoriban veri félre a harangokat:
Kapaszkodjanak meg: egy 2011-es KSH-adat szerint már 5579-en voltak, miközben 2005-ben még csak 3201-en. Mi ez, ha nem egy Új Hódoltság?
A Nemzeti Védelmi Szolgálat árgus tekintettel figyelik a magyar büntetés-végrehajtási intézetekben a rabok viselkedését, nehogy valaki - Spanyolországhoz hasonlóan - az Iszlám Államnak próbáljon tagokat toborozni. Amennyiben a rendőrök terhelő információt kapnak valakiről, azonnal elkülönítik és ellenőrzik őt. Külön figyelmet fordít a büntetés-végrehajtás intézményeiben működő elhárítás az iszlám vallásúakra. (Magyar Idők)
A keddi eseményekről szóló összefoglalónkban megtalál minden fontosat, ami a mai napon történt.
A tunéziai elnök, a miniszerelnök és a közlekedésügyi miniszter is meglátogatta kedd este a tunéziai merénylet sérültjeit az egyik tuniszi kórházban.
A francia kommandósok egy túszejtőt megöltek, amikor kiszabadították Roubaix-ban a túszokat. A többiek elmenekültek - mondta a roubaix-i ügyész kedd este. A túszejtők pontos számát továbbra sem tudni, a 20 Minutes azt írja, az elmenekült túszejtőket is elfogták.
A francia főügyész megosztott néhány információt a múlt szerdán megölt Abdelhamid Abaaoudról.
„A Bardo múzeumban és a Szúszában történt különös kegyetlenségű merényletek után, Tunéziára megint lecsapott a terrorizmus. A Republikánusok a lehető legszigorúbban elítélik az elnöki gárda több tagjának életét követelő merényletet. A szolidaritásukat fejezik ki a mélyen megrendült tunéziai néppel. Részvétünkről biztosítjuk az áldozatokat, a családjaikat és a sérülteket" - írta a pártja közleményében Nicolas Sarkozy a tunéziai merényletről.
A párizsi terrortámadások után a Paris Saint Germain stadionjában a Parc Des Princes-ben szigorították a biztonsági intézkedéseket. Ezek értelmében már a most hétvégi fordulótól kezdve a stadiont két órával a meccsek előtt nyitják meg, csak személyi igazolvány bemutatásával lehet bemenni, táskát, bukósisakot nem lehet a stadionba bevinni, a stadion körüli biztonsági zónát kiszélesítik, a játékosok nem a vörös szőnyegen keresztül mennek be a stadionba. (Maxifoot)
Kedd este egyelőre ismeretlen számú támadó túszul ejtett egy bankigazgatót és a családját egy roubaix-i benzinkúton. Az eseménynek nincs köze a párizsi terrortámadásokhoz.
RT Indigo_Light: <3 #Paris #Tunis #TunisAttack pic.twitter.com/gntFUO19LO
— Happypinx (@Happypinx) November 24, 2015
A párizsi polgármesteri hivatal információs paneljein jelent meg kedd este a fenti üzenet a tunéziai merénylet után. "Párizs szolidaritást vállal Tunisszal és a tunéziai néppel" - áll a táblán.
Nem sokkal François Holland és Barack Obama találkozója után a francia és az amerikai vadászgépek közösen bombázni kezdtek az iraki Moszultól 45 km-re, ahol az Iszlám Állam egyik műveleti központját támadták. (Le Monde)
A Bataclan egyik áldozata, a 29 éves François-Xavier Prévost testvére, Emmanuelle Prévost nem megy el arra a megemlékezésre, amit péntek este tartonak az Invalidusok kertjében Párizsban, mert felháborítja a francia kormány viselkedése. A testvére emlékére létrehozott Facebook csoportban azzal indokolta a döntését, hogy nem akar asszisztálni a francia kormány törekvéseihez. Szerinte a mostani támadás egyértelmű felelősei a francia politikusok, akik a januári, Charlie Hebdo elleni merénylet után nem voltak képesek megvédeni az országot egy újabb támadástól. Szerinte január óta semmi sem történt az ország biztonsága érdekében. A posztját már több mint 2300-an lájkolták. (20 Minutes)
Manuel Valls francia belügyminiszter a Le Petit Journal nevű tévéműsorban beszélt arról, hogy pontosan mennyi megfigyelt ember van Franciaországban. Az úgynevezett S-aktás emberekből, ilyen kategóriába sorolják azokat, akik potenciális terroristák, szóval S-aktás emberből 20 ezer van az országban, akik közül 10500 azért rendelkezik ilyen aktával, mert az iszlám radikalista mozgalmakhoz köthetőek.
Gyakorlatilag hivatalossá vált, hogy a Roubaix-ban zajló túszejtésnek nincs köze a terrorizmushoz, egy elfajult rablótámadásról van szó, amiben kalasnyikovval felszerelkezett támadók túszul ejtettek egy családot egy benzinkúton.
A tunéziai elnök szükségállapotot hirdetett az országban. Legalább egy tucat elnöki gárdista meghalt a kedd koraesti merényletben.
Nagyon kevés az információ arról, hogy mi történik éppen Roubaix-ban, de úgy tűnik, hogy egy rablótámadás fajult túszejtéssé. A támadók egy családot ejtettek túszul egy benzinkút épületében.
A tunéziai elnök, Bedzsi Kaid esz-Szebszi kedd este elrendelte a szükségállapotot az országban, miután egy merényletben 12 elnöki gárdista meghalt és 18 másik ember megsebesült. A szükségállapot 30 napig lesz érvényben. Ezen felül kijárási tilalmat is elrendelt, este 9 és reggel 5 között tilos kimenni az utcákra Tunisban. A kijárási tilalom kedd estétől érvényes. (Le Monde)
A La Voix Du Nord azt írja, hogy egy benzinkúton lehet a túszejtés, és hogy több sérült is van. Azt írják, a túszejtőknél Kalasnyikovok vannak.
Egyelőre nagyon kevés a megerősített információ, de azt írják sok helyen, hogy a francia-belga határon Roubaix-ban katonai fegyverekkel felszerelkezett támadók túszokat ejtettek, és a rendőrökre is rálőttek. Sérültekről egyelőre nem tudni.
"A lehető leghatározottabban elítélem ezt a gyáva merényletet, ami újra lecsapott Tunisra. Részvéttel gondolok az áldozatokra, a családtagjaikra és minden tunéziaira, akiket az együttérzésemről szeretnék biztosítani.
Tunisban, ahogy Párizsban is, ugyanazt a harcot vívjuk a demokráciáért és a maradiság ellen" - írta François Hollande a tunéziai merényletre kiadott közleményében.
A Reuters nyomozáshoz közeli forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a tunéziai merényletet, amiben az elnöki gárda egyik kisbuszát robbantották fel, a buszon belülről hajtották végre. A kisbuszban az elnöki gárda emberei utaztak, nem tudni, hogy rajtuk kívül volt-e valaki a buszon.
A francia rendőrök hétfőn találtak egy bombamellényt egy kukában, ami nagyon hasonlított azokra a mellényekre, amiket a november 13-ai terrortámadás elkövetői használtak. François Molins kedden megerősítette, hogy a mellény szakasztott olyan volt, mint a merénylőké, konkrétan azt mondta, hogy pontosan ugyanolyan gyártmány, mint a terroristáké. (Le Monde)
Az ENSZ mali békefenntartó missziója, a MINUSMA egyik civil tagja meghalt az ország északnyugati részén, amikor a békefenntartókat szállító konvoj egy aknára futott. (iTélé)
Még mindig nem sokat tudni a tunéziai buszrobbantásról. Eddig ezek biztosak:
Este 22:28 és 00:28 között tartózkodott Abdelhamid Abaaoud azon a környéken a telefonjából származó adatok alapján, ahol a terrortámadások történtek - mondta François Molins, francia főügyész kedd este. (iTélé)
Jawad Bendaoud az a férfi, aki szállást adott a múlt szerdán Saint-Denis-ben megölt terroristáknak. Még mindig nem bizonyosodott be, hogy terrorista-e, úgyhogy a rendőrök továbbra is előzetesben tartják. (Le Soir)
François Molins, a főügyész most szokatlan részletességgel számol be a terrortámadásról. Az biztos, hogy Abaaoud a támadások után visszament a helyszínre, amíg a kommandósok akcióztak. Az is biztos, hogy a múlt szerdán megölt terroristák között volt olyan, akik ott voltak a Bataclanban. Az egyik megölt terrorista DNS-e megegyezett azzal a fegyveren talált DNS-sel, amit a Bataclanban szedtek össze. Az egyik öngyilkos merénylő, Bilal Hadfi pedig a támadás alatt telefonon tartotta a kapcsolatot Abaaouddal. (Le Soir)
A francia főügyész, François Molins tart éppen sajtótájékoztatót. Azt mondja, nagyon valószínű, hogy a terrortámadás kitervelőjeként számon tartott Abdelhamid Abaaoud a támadások előtt is ott lehetett a helyszíneken, de ami még durvább, hogy a támadások után is, amikor a kommandósok már akcióba léptek. A múlt hét szerdán megölt terroristáról annyit lehet még tudni, hogy az ügyészség információi szerint egy héttel a támadás után a francia üzleti negyedben, a Défenseben tervezték magukat felrobbantani. (Le Monde)