Orbán: A végén nekünk is be kell szállni a közösbe
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatlba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- 18+Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek Dominique Pelicot-ra
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
- Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
- Szijjártó Péter Pekingből üzent, magyar közreműködéssel jöhet a mérföldkő
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
Ahogy megígérte, Donald Tusk elnök rövidre zárta az Európai Tanácsot, az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozóját csütörtök este. Hétkor leültek vacsorázni, hogy a legkínzóbb kérdéseket megtárgyalják, és este 11-kor már meg is született a döntés:
Elindulhat az európai New Deal.
Mi az az Európai Tanács?
Az Európai Tanács ülései csúcstalálkozók, ahol az uniós tagállamok vezetői a legégetőbb kérdésekről döntenek, és politikai iránymutatást adnak az EU-nak.
Magyarországot a miniszterelnök képviseli az ülésen, azonban vannak olyan tagállamok is, például Franciaország és Litvánia, ahol a köztársasági elnök vállalja ezt a szerepet. A félelnöki rendszerben működő Romániában volt már rá példa, hogy a miniszterelnök és az államelnök összevesztek rajta, hogy melyikük vegyen részt a toppolitikusok dzsemboriján.
Évente általában körülbelül négy ülésre kerül sor, az állandó elnök vezetése mellett. A jelenlegi elnök a volt lengyel kormányfő, Donald Tusk.
Az EU „kormányaként” működő Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker azt reméli, hogy a mellényzsebéből előhúzott, és sokak által vitatott gazdaságélénkítő csomag talpra állítja majd az európai gazdaságot. Azt ígérte, hogy 21 milliárd eurónyi EU-s garancia 315 milliárdos befektetést fog fialni a következő három évben. A befektetési csomag által fölvetett kritikus kérdések közül azonban nem mindre született meg a válasz.
Honnan jön majd például a pénz?
„Tusk elnök világossá tette, hogy
nemzeti borítékból nem lehet áttenni forrásokat egy új beruházási alapba
– nyilatkozta Orbán Viktor a találkozó után. Aztán a Bruxinfo kérdésére, hogy más forrásból viszont szükség lesz-e magyar hozzájárulásra, megjegyezte:
nem tudjuk megúszni, hogy a végén valamit bedobjunk mi is a közösbe,
de ennek a mértékéről még korai nyilatkozni.”
A Bizottság várja a tagállami költségvetések befizetéseit is a csomagba, és jelezte, hogy amelyik ország részt vesz a közös erőfeszítésben, kedvezményre számíthat a hiány- és államadósság-számításnál.
A magyar miniszterelnök megkérdőjelezte, hogy szabad-e bármire hivatkozva eltekinteni az EU által megszabott kötelező költségvetési hiány mértékétől. „Ha nincs fegyelmezett költségvetési gazdálkodás, kétséges, hogy maradhat-e közös pénz” – magyarázta.
És mire költik majd?
Nagyjából kétezer potenciális ötlet már összegyűlt tagállami és EU-s javaslatokból. Ezekből az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank (EBB) közös „munkacsoportja” válogat majd. Angela Merkel német kancellár ezt úgy értelmezte, hogy így a beruházásoknak meg kell felelnie az EBB szabályainak, így gazdaságilag életképesek lesznek a projektek, és
Magyarországról is számos ötlet érkezett, hogy mire lenne jó extra eurómilliókat költeni:
- M44-es autópálya Békéscsabára,
- a Csepel Művek telepének szanálása,
- algákból származó biodízellel működő erőmű építése,
- román–magyar–osztrák gázvezeték,
és még sok más. A teljes listát itt olvashatják, a magyar szekció a 255. oldalon kezdődik.
Az Európai Bizottság jövő januárban tesz az asztalra egy részletes tervet, amin a törvényalkotók: az Európai Parlament és a kormányokat összefogó Tanács hónapokig elrágódhatnak. Júniusra remélik felállítani a rendszert, ekkor meg is indulhatnának a projektek.
Pápá, uniós luxushajók az orosz vizeken!
Bekeményítettek az EU-tagállamok kormányai Oroszországgal szemben. Közvetlenül a csúcstalálkozó előtt abban állapodtak meg, hogy betiltanak gyakorlatilag mindenféle befektetést az Ukrajnától elorozott Krím-félszigeten az uniós cégeknek és magánszemélyeknek. Rossz hírünk van azoknak is, akik luxushajóval mennének a térségbe: az EU-zászlóval közlekedő luxushajóknak sem engedik a kikötést március 20-tól a Krímnél, hacsak nincs vészhelyzet.
Az Európai Tanács erős aggodalmát fejezte ki a kelet-ukrajnai helyzet miatt is. Leszögezte, hogy ha kell, további lépéseket tesz és minden felet – köztük Oroszországot is – arra szólított fel, hogy teljes mértékben hajtsa végre a Minszkben született tűzszüneti megállapodást, ami eddig egyébként olyan nagyon nem sikerült.
Angela Merkel szerint nem kisebb a tét, mint hogy a nemzeteknek joga van-e az önrendelkezéshez, vagy ismét eljön az érdekszférák ideje.
Ha az ukránok többsége az oroszok vezette Eurázsiai Uniót választaná, azt senki nem vitatná Európában
– mondta.
Azt is aláhúzta, hogy habár az EU továbbra is segíteni fogja Ukrajnát, szeretnék a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) is bevonni a programba. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a további támogatás az IMF feltételei (magyarán megszorítások) mellett folytatódhat.
Az összeroskadni látszó orosz pénzügyi helyzet kapcsán Orbán Viktor megfontoltságra intett:
Az orosz devizatartalékok rendkívül erősek, az orosz katonai potenciál rendkívül erős, az orosz gazdaság újjászervezhető, Oroszország egy komoly ország, nem szabad úgy tekinteni rá, mint egy végzetesen legyengült országra
– mondta a tanácskozás után.
Ez történt még:
- A luxemburgi kormány ígéretet tett, hogy kiadják az adóelkerülő cégekkel kötött megállapodások részleteit.
- A tárgyaló felek felszólították az Európai Bizottságot, hogy márciusig álljon elő egy átfogó javaslattal az európai Energia Unió megvalósítására. A lelkesedést az orosz gazdasági mélyrepülésnek, és a Déli Áramlat projekt bukásának is köszönhetjük.
- Még nagyobb erővel vetik majd bele magukat a szabadkereskedelmi tárgyalásokba, elsősorban az Egyesült Államokkal. A vita egyik kritikus kérdése a mezőgazdasági termékek szabad cseréje, különös tekintettel a genetikailag módosított növényekre. Szeretnék, ha 2015 végére meg tudnának egyezni. Rázós tárgyalások jönnek.
Az Európai Tanács végkövetkeztetéseit tartalmazó dokumentumot itt olvashatja.
Rovataink a Facebookon