7 alapszabály a facebookos viselkedésre tragédiák esetén
A Collegehumor, ahogy a neve is mutatja, alapvetően egy viccoldal (és annak igazán első osztályú!), de most a párizsi tragédia kapcsán hirtelen komolyra váltottak egy kicsit. Át is vesszük a jó tanácsaikat, mert sokkal jobb hely lenne a világ, ha tényleg eszerint viselkednének az emberek. Szóval 7 alapszabály, amit kultúrembernek követnie illik, ha valami nagyon borzasztó dolog történik a világban, és mindenki azzal foglalkozik a közösségi médiában.
- Semmi gond nincs azzal, ha valaki megváltoztatja a profilképét, a támogatása vagy részvéte jeleként. Azzal sincs semmi gond, ha nem teszi ezt.
- Ne olvassa el a kommenteket a tragédiával kapcsolatos cikkek megosztásai alatt! Pláne ne szóljon hozzá. Úgysem fogja senkinek megváltoztatni a véleményét, cserébe egy csomó borzalmas dolgot olvas majd. Jobban jár, ha úgy általában nem olvas kommenteket soha, sehol.
- Legyen nagyon, NAGYON óvatos azzal kapcsolatban, hogy mit oszt meg. Ilyenkor még az amúgy megbízható híroldalak is belefutnak olykor téves információkba, nem is beszélve az alapban is sokszor kamu hírekkel operáló propagandaoldalakról.
- Ne cseszegessen másokat azért, mert hülye vicceket sütnek el. Az emberek néha rosszul reagálnak dolgokra, ami ilyen rendkívüli esetekben különösen hülyén jön ki. Ne menjen bele egy rosszul sikerült reakció kapcsán internetverekedésbe; ha az illetőnek van egy csöppnyi esze, úgyis megbánta már magától, amit írt. Ha meg nincs, akkor úgyis mindegy.
- Ne cseszegessen másokat azért, mert egy borzasztó esemény foglalkoztatja őket, más, korábban történt borzasztó esemény meg nem. Nem éri meg. Komolyan ezzel pazarolja a drága idejét, amit egyébként abban a harmadik világbeli leprakórházban tölt önkéntes ápolóként, taposóaknára lépett árva gyerekek mellett? Hiszen nyilván ezzel foglalkozik, ha olyan erkölcsi magaslaton áll, hogy kioktathat másokat részvétnyilvánításból.
- Ne cseszegessen másokat a "slacktivitás" miatt. Nyilván az égvilágon semmit nem old meg, ha valaki megoszt egy Pray for Paris képet vagy hashtaget. Viszont senkinek nem is lesz rosszabb tőle. Ha az emberek az együttérzésüket akarják kifejezni bármivel kapcsolatban az interneten, hát tegyék. (Megjegyzés: ez nyilván nem vonatkozik az undorító lájkvadász akciókra cégek és kereskedelmi oldalak részéről.)
- Úgy általában, próbáljon pozitív és jó arc lenni. Éppen elég borzasztó dolog történik a világban, ne tetézze ezt még azzal, hogy felidegesíti magát vadidegeneken az interneten, és bosszúból ön is felidegesít vadidegeneket. Kinek lesz ettől jobb?