Nem nyugszik a forrongó muzulmán világ
Egy hete robbantak ki a tüntetések a Mohamed-film miatt, azóta világszerte már legalább tizennyolcan meghaltak az összecsapásokban, köztük a bengázi nagykövetségnél életét vesztő Christopher Stephens amerkai nagykövet. Korlátozták a hozzáférést a Youtube-hoz többek között Egyiptomban, Líbiában, Indiában és Indonéziában is. Jemenben az amerikai nagykövet kiutasítását és az amerikai termékek bojkottját követelik, Libanonban egyhetes tüntetésre szólítottak fel.

Egyiptomban és Líbiában is támadás érte szeptember 11-én az Egyesült Államok diplomáciai létesítményeit. A feldühödött muszlimok egy amerikai amatőr videó ellen tiltakoztak, melyben Mohamed prófétát figurázzák ki az alkotók. A film július 2-án került fel a Youtube-ra, de az arab nyelvű verzió szeptember 4-én lett nyilvános. Nagy felzúdulást keltett a muzulmánok körében, akik közül nagyon sokan már magának Mohamed prófétának az ábrázolását is sértőnek találják. (Fotó:
Stringer / AFP)

A konzulátus előtt felvonuló tömegben voltak milicisták, törzsi harcosok, különféle fegyveresek és egyszerű civilek is, de a támadók pontos kiléte azóta sem derült ki. A líbiai hatóságok ugyanakkor azóta bejelentették, hogy előre megtervezett és aprólékosan végrehajtott akció volt a bengázi követség elleni támadás. Egyes feltételezések szerint a páncéltörő gránátokkal érkező támadók valójában csak felhasználták a Mohamed-film miatt tüntetőket az előre eltervezett, a szeptember 11-i évfordulóra időzített akciójukhoz. (Fotó:
Stringer / AFP)

Az első híradások szerint egy azonosítatlan férfit rángattak ki a tüntetők a líbiai amerikai nagykövetségről, majd kiderült, hogy a képen látható ember a sérüléseibe később belehalt amerikai nagykövet. Christopher Stevens mellett a követség három dolgozója is életét vesztette a támadásban.
(Fotó:
Stringer / AFP)

Harminchárom éve nem öltek meg amerikai nagykövetet a világban. Christopher Stevens halála után a tiszteletadás jelélül Barack Obama amerikai elnök kérésére minden közhivatalban félárbócra engedték a zászlókat. Obama elrendelte az összes amerikai külképviselet védelmének megerősítését. Azt mondta, hogy a történtek nem rontják majd az Egyesült Államok és Líbia kapcsolatait. Egyiptomról szokatlanul keményen fogalmazott, „nem a szövetségesünk, de nem is az ellenségünk." (Fotó:
Manan Vatsyayana / AFP)

Gyorsan terjedtek a tiltakozások a muzulmán világban, csütörtökre Egyiptom, Líbia és Tunézia után már Jemenben is megrohamozták az amerikai nagykövetség épületét Szaanában. Négyen haltak meg, mikor a követség védelmére kirendelt rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel. (Fotó:
Mohammed Huwais / AFP)

Közben folyt a nyomozás a Mohamed-film elkészítésén háttérben munkálkodók kiléte után. A film előzeteseként a Youtube-ra feltöltött videót egy magát Sam Bacile-ként regisztráló felhasználó rakta fel két hónapja, azonban hamar kiderült, hogy ez álnév lehetett. (Fotó:
Abdelhak Senna / AFP)

A kaliforniai rendőrök védelem alá helyeztek egy Nakoula Basseley Nakoula nevű, egyiptomi származású kopt keresztény férfit. Nakoula azt állította, hogy a filmet készítő cégnél dolgozik, de először tagadta, hogy valójában ő lenne Sam Bacile, a mű írója és rendezője. Ugyanakkor egyre több jel mutatott arra, hogy ő állt az alkotás mögött. Nakoula az elmúlt tíz évben több mint tizenhét álnevet használt, korábban börtönben is volt csalás miatt. (Fotó:
Mohamed al-Sayaghi / Reuters)

Egyiptomban egész héten folytatódtak az utcai megmozdulások. Kairóban közel ezerfős tömeg vonult utcára tiltakozásul a Mohamed prófétát gyalázó film ellen. Az egyiptomi kormány országszerte útzárakkal próbálta megakadályozni, hogy újabb tüntetők jussanak a fővárosba és a nagykövetség közelébe. Egyiptomi beduinok megtámadták az el-Gora tábort, ahol a magyar békefenntartók laknak. (Fotó:
Ed Giles / Europress / Getty)

Jemenben a kivezényelt rendőrök a tömeg felé leadott figyelmeztető lövésekkel próbálták feloszlatni a közel ezerfős tüntetést, sikertelenül. Az Egyesült Államok speciális osztagot küldött a jemeni nagykövetség védelmére. Közben a líbiai miniszterelnök egyik tanácsadója bejelentette, hogy őrizetbe vettek négy embert a bengázi USA-követség elleni támadás ügyében. (Fotó:
Mohammed Huwais / AFP)

Jordániában több mint kétezren vonultak fel a fővárosban, Ammanban. Afganisztánban egy törzsi demonstráción 100 ezer dolláros vérdíjat javasoltak a film producerének fejére, és elégették Barack Obama amerikai elnök képmását. Az afgán kormány határozatlan időre betiltotta a YouTube-ot az országban, azt remélik, ha az emberek nem tudják megnézni a Mohamed-filmet, az véget vet a további zavargásoknak. (Fotó:
Muhammad Hamed / Reuters)

A Fehér Ház pénteken felvetette, hogy a Youtube tulajdonosaként a Google fontolja meg az iszlámellenes film rövid részletének eltávolítását a videomegosztó portálról. A Google szerint a bejátszás megfelel a szolgáltatásról szóló elveinek, viszont korlátozták a hozzáférést többek között Egyiptomban, Líbiában, Indiában és Indonéziában is. (Fotó:
Mohammed Al-Shaikh / AFP)

A líbiában meghalt Christopher Stevens nagykövet és három kollégája holttestét szeptember 14-én szállították az Egyesült Államokba. Az Andrews légibázison tartott ravatalukon Barack Obama és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter katonai tiszteletadás mellett mondott beszédet. Az amerikai elnök kijelentette: az igazságszolgáltatás eléri azokat, akik az amerikaiakra támadnak. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)

A szudáni fővárosban, Kartúmban nagyjából tízezer tüntető gyűlt össze a német és a vele szomszédos brit nagykövetség előtt, majd a tiltakozók egy csoportja megtámadta a német nagykövetséget. A tiltakozáshullámban először támadtak meg nem amerikai követségeket egy országban. A tiltakozók lerángatták a német zászlót, a helyére iszlamista jelkép került, a követség egy részét felgyújtották. (Fotó:
Stringer / AFP)

Közösen imádkoznak Bangladesben Mohamed prófétáért. Tüntetők azt követelték a kormánytól, hogy kéresse be az amerikai nagykövetet, és a parlamentben fogadjanak el elítélő határozatot a Mohamed-filmről. Indiában közel tízezer fős tömeg gyűlt össze az utcán, a tiltakozások többnyire békésen zajlottak. Csennai városban tüntetők kővel dobálták az ottani amerikai konzulátust, betörték néhány ablakát, és elégettek egy Obamát jelképező bábut. (Fotó:
Munir Uz Zaman / AFP)

Közel ötezer tüntető gyűlt össze Kartúmban az amerikai nagykövetség épületénél is. Rendőri összecsapásban elhunyt társát cipeli egy szudáni férfi, miután a nagykövetség előtt demonstráló tömeget rohamrendőrök oszlatták fel. (Fotó:
Ebrahim Hamid / AFP)

A libanoni Tripoliban is több száz fős tömeg vonult az utcára, a tüntetők felgyújtottak a városban egy éttermet. Nemcsak Amerika ellen tiltakoztak, hanem XVI. Benedek pápa pénteki libanoni látogatása ellen is. Egy ember meghalt és huszonöten megsérültek a tüntetők és a biztonsági erők közötti összecsapásokban. (Fotó:
Stringer / Reuters)

Az amerikai republikánusok elnökjelöltje, Mitt Romney a kisebbségek és a diplomáciai képviseletek védelmétől tette függővé az Egyiptomnak nyújtott washingtoni segélyek folytatását pénteken New Yorkban. Az amerikai külügyminisztérium szombaton elrendelte az Egyesült Államok tuniszi, illetve kartúmi nagykövetségének részleges evakuálását. (Fotó:
Khaled Desouki / AFP)

A napok óta tartó folyamatos utcai harcokban több mint kétszázan sérültek meg eddig Egytipomban. Az al-Kaida terrorszervezet az amerikai külképviseletek elleni újabb támadásokra buzdította a világ muzulmánjait. (Fotó:
Ed Giles / Europress / Getty)

Iráni tüntetők Obama- és Amerika-ellenes táblákkal vonultak Teherán utcáira, az amerikai elnököt hibáztatva, amiért a videó felkerülhetett az internetre. Egy alapítvány 3,3 millió dollárra emelte Iránban a Salman Rushdie indiai-brit íróra 1989-ben kitűzött vérdíjat. Azzal érveltek, hogy ha az írót megölték volna a Sátáni versek című könyvéért, akkor nem készült volna el a Mohamed-film sem. (Fotó:
Atta Kenare / AFP)

Sydney-ben is utcára vonultak a helyi muszlim közösség képviselői. A néhány tucat tüntető egy bevásárlóközpont előtt csapott össze a rendőrséggel a város üzleti negyedében. Londonban nagyjából kétszázan tüntettek az amerikai nagykövetség előtt amerikai és izraeli zászlókat égetve, a tüntetés incidensek nélkül zajlott. (Fotó:
Tim Wimborne / Reuters)

Vasárnap után hétfőn is több ezren tüntettek Kabulban. A tüntetők felgyújtottak több rendőrautót egy olyan fő közlekedési úton, amelyen a NATO és az Egyesült Államok több létesítménye is található. Ez volt az első erőszakos tüntetős Kabulban a film miatt. (Fotó:
Omar Sobhani / Reuters)

Palesztin tüntetők körvonalai tükröződnek egy izraeli határőr sisakrostélyán. A líbiai belügyminiszter hétfőn tagadta a nemzeti kongresszus elnökének bejelentését, miszerint már ötven embert tartóztattak volna le a bengázi nagykövetség elleni támadással kapcsolatban. Mint mondta, továbbra is csak négyen vannak őrizetben, de ötven ember van a látókörükben. (Fotó:
Menahem Kahana / AFP)

A jemeni fővárosban diákok százai tüntettek a Szanaai Egyetemnél, követelve az amerikai nagykövet kiutasítását és az amerikai termékek bojkottját. Világszerte már legalább tizennyolcan haltak meg a Mohamed-film miatt kirobbant tüntetésekben. (Fotó:
Khaled Abdullah / Reuters)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon