Egy humanista főtiszt képei a Don-kanyarból
Id. Konok Tamás az elsők között vásárolta meg az akkor újdonságnak számító, színes képeket készítő fényképezőgépét 1938-ban, de akkor még nem gondolta, hogy a Leicával a keleti fronton készít majd felvételeket 1942-ben. Az amatőr fotós szegény családi háttere miatt ment katonának, majd a haditudósító század parancsnokaként kísérte végig a 2. magyar hadsereget. A háború szörnyűségei helyett figyelme inkább a katonaéletre, az orosz tájra és emberekre, illetve magára a fotózásra koncentrálódott, de ő volt az első, aki fotót készített Horthy fiának lezuhant repülőjéről is. Képei az OSA Centrális Galériájában tekinthetők meg.
A magyar hadvezetés 1942-ben állította fel a 2. magyar hadsereget, amelyet a keleti frontra küldtek harcolni. A katonákat a frissen felállított haditudósító század kísérte, parancsnokuk id. Konok Tamás őrnagy (1898-1970) volt. A civilben is szenvedélyes amatőr fényképész nyakában két Leica lóg, az egyikkel fekete-fehér, a másikkal színes képeket készített. Az utóbbi egy akkor csúcskategóriásnak számító C3-as gép volt, 1938-ban jött ki ez a típus. (Fotó:
id. Konok Tamás)
A magyar légierő katonái az egyik magyar laktanyában gyakorolnak. Konok valószínűleg a 20-as évek végén, apósától kapott kedvet a fotózáshoz, első gépét 1936-ban vásárolta, és belépett az Egyesült Magyar Amatőrök Országos Szövetségébe. Itt ismerkedett meg olyan fotósokkal, mint Dulovits Jenő, Balogh Rudolf vagy Pécsi József. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Konok Tamás érdeklődését kevésbé a háborús események, sokkal inkább a tájak, emberek keltették fel, vagy éppen a mozgás maga: ebből a képből sorozat készült, amin az ugrás különböző fázisait örökítette meg. A fényképezés ekkoriban még nem számított művészetnek, ezt csupán a saját szórakozására csinálta, csak a 60-es években kerülnek be fényképek a múzeumokba, és vált művészetté a fotózás. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Alvó katona (Fotó:
id. Konok Tamás)
Tábori pék frissen sütött kenyerekkel érkezik, amikor még volt ellátmány. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Propagandakép beállított kompozícióval. A magyar honvéd egy kislányt védelmez. A kislány a fényképész lánya, ifj. Konok Tamás testvére. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Fejsérülést szenvedett orosz hadifogoly. Konok 1943-ban bemutatta képeit Budapesten, tablójának címe "Ezek ellen harcoltunk" volt. Óriási botrány kerekedett, mivel a képeken nem tűntek túl ellenségesnek a parasztok és a hadifoglyok. A képeket el is távolították a kiállításról. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Már a fronton: katona és szélmalom. Az orosz és ukrán partizánok a malmok lapátjainak forgatásával jeleztek egymásnak. Konok Tamás és mások Don-kanyarban készült képeiből január 12-én nyilík kiállítás az OSA Centrális galériájában (Budapest, V., Arany János u. 32.) (Fotó:
id. Konok Tamás)
Horthy Miklós fiának lelőtt repülője. Konok az elsőként készített felvételt a szerencsétlenségről. Horthy István felderítőgépeket kísért Scsucsjéhez, amikor lezuhant. Ezek a képek a sajtóban akkor jelenhettek meg, ha propogandacélokat szolgáltak. A felvételek nagy része a katonai archívumba került. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Konok 1945 januárjában katonái egy részével átállt az orosz csapatokhoz, majd Debrecenbe ment, ahol az Ideiglenes Kormánynál jelentkezett a németellenes harcra.
A háború után visszatért Győrbe, ahol a város katonai parancsnoka lett. Miután nem lépett be a kommunista pártba 1947 novemberében elbocsájtották, majd nyugdíját is megvonták. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Orosz parasztok aratási munkálatok közben. A szovjet mezőgazdaság iparosítása csak az 50-es években kezdődik. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Orosz női aktok. Feltehetően fürdés közben, a szabadban készült képek. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Légvédelmi ágyú és alakulat egy orosz város szélén felállítva. A 2. magyar hadsereg a szomszédos országok hadseregeihez képest nem számított fejletlennek , de a szovjet és a német technológiával már nem vette fel a versenyt. "Rengeteget kilőttek, aztán egyik-másik néha talált" - mesélte apja emlékeit az Indexnek a festőként ismertté vált fia. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Elektromos vezetéket szerelő katona, újszerű kompozicóban. Konok mindig is inkább a művészetekhez vonzódott, nagyon jól zenélt is, de szegény családi háttere miatt csak a papi vagy a katonai hivatást választhatta. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Orosz hadifoglyok, akiket a magyar hadsereg ejtett fogságba. Az előrenyomulás hónapokon keresztül nem ütközött nagyobb akadályokba. A foglyok sorsa általában azon múlt, hogy milyen parancsnokot kaptak: ha emberséges tiszt került föléjük, kaptak ellátmányt, mesélte ifjabb Konok Tamás. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Orosz hadifoglyok menetelnek a beérett kalászok között. Ekkor még nem okoz gondot az utánpótlás hiánya, élelmiszer van bőven. A partizánok a hadasereg elvonulása után is sok gondot okoztak, nagyon tevékenyek voltak a frontvonal mögött is. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Hadifoglyok elhullot lovat nyúznak, hogy aztán megegyék. Az ősz beálltával egyre kevesebb az élelem. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Mezítlábas szónok a hadifogoly táboran (Fotó:
id. Konok Tamás)
A téli visszavonulás elhullott lóval. A haditudósítókat még a szovjet áttörés előtt, 1942 decemberében hazarendelték. (Fotó:
id. Konok Tamás)
18
Figyelem!
undefined
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
A Don folyó lebombázott híddal, háttérben templom, ősz eleje. "A doni magyar hadsereg mindinkább úgy érezte, hogy otthon már 'leírták'. A tél küszöbén áll, de az ehhez szükséges segítségből eddig semmit nem látott. Mindenki a váltást várja." (Lajtos Árpád: Emlékezés a 2. magyar hadseregre – 1942-1943) (Fotó:
id. Konok Tamás)
"Elképesztő naplementék voltak az orosz síkságon" - mondja erről a képről a fényképész fia. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Ez a kép már a visszavonulás közben a Kárpátokban készült valahol. Magyar főtisztek vizslatják a tájat. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Géppuskások
(Fotó:
id. Konok Tamás)
Vezérkari tanácskozás (Fotó:
id. Konok Tamás)
A haditudósító század útja hazafelé. A 150-200 fős kontingensben fényképészek, filmesek, írók, újságírók, festők és grafikusok voltak. (Fotó:
id. Konok Tamás)
A hadtápos mindig vidám - tábori pékek álltak Konok kamerája elé. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Az esős évszak beköszöntével egyre nehezebb volt az előrejutás, itt éppen egy elakadt Opelt próbálnak kitolni a sárból. (Fotó:
id. Konok Tamás)
A kijevi opera előadása. A hadsereg érintette a mai ukrán fővárost is, a tisztek szórakozni mentek. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Előrenyomuló orosz tank, nem tudni, beállított kép-e vagy sem. Ekkoriban még nincsen zoom a kamerákon és nincsen jó teleobjektívek, fotózni csak közelről lehetett. A propaganacélokat azonban a beállított képek is jól szolgálták. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Repülők a levegőben. A 2. magyar hadsereghez egy páncéloshadosztály és egy repülőcsoport tartozott, itt szolgált a kormányzó Horthy Miklós fia is. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Német felderítőgép közeledik. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Konok Tamás 1944 januárjától a győri 16/I zászlóalj parancsnoka lett. A köztudottan németellenes főtisztet a német megszállás után a keleti frontra vezényelték. Szálasi hatalomátvétele után nem esküdött fel a nemzetvezetőre, így távollétében halálra ítélték. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Ismeretlen magyar katonák sírjai. A doni hadműveletben több tízezren vesztették életüket, sokan hadifogságba estek. 207 ezer katona és 16 ezer munkaszolgálatos feladata lett volna a Vörös hadsereg megállítása a kb. 200 km hosszú frontszakaszon. (Fotó:
id. Konok Tamás)
Rovataink a Facebookon