Garantálják, hogy lesz hó
Egy év múlva rendezik a téli olimpiát Oroszország legmelegebb városában, Szocsiban. Vlagyimir Putyin egy nappal a visszaszámlálás kezdete előtt kirúgta az olimpiai bizottság alelnökét, akinek a földjén síugró sánc épült 40 helyett 267 millió dollárért. A pekinginél is drágább olimpiára új várost építettek Szocsiból, de teljes városnegyedek eltörlése és nyolc erőmű építése sok áldozatot követelt.
Az építkezések porfelhőjébe borított utca Krasznaja Poljanában, a 2014-es téli olimpia síversenyeinek helyszínén. Kevesebb mint egy év múlva, 2014. február 7-én kezdődik a téli olimpia Szocsiban. Vlagyimir Putyin, Oroszország régi-új elnöke személyes ügyének tekinti az olimpiát, amitől részben az Oroszországról a nyugati világban kialakult kép megváltozását is reméli. Legalábbis erről győzködte Putyin sajtótitkára, Dmitrij Peskov Kathy Lallyt, a Washington Post újságíróját. Lally február második hetében járt Szocsiban a Kreml sajtótúráján, élményeiről riportsorozatban számolt be. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Orosz népviseletbe öltözött lányok a Rosza Hutor-i félcsőpálya bokrétaünnepén.
Az imidzsen volna is mit javítani. Putyin Oroszországát a nyugati közvélemény féldiktatúraként tartja számon, főleg az Egyesült Államokra jellemző a hidegháborús szemlélet. Az ország megítélésén már az sem javított sokat, hogy Putyin öt év szünet után minden erkölcsi aggály nélkül vette vissza az irányítást, de az ellenzék elhallgattatása csak erősíti azt a kialakult képet, hogy az országot KGB-sek és tábornokok irányítják. (Fotó:
Kai Pfaffenbach / Reuters)
Vlagyimir Putyin orosz elnök a napra pontosan egy évvel az olimpia előtt a Bolsoj Jégpalotában tartott ünnepségen.
Putyin annyira szívügyének tekintette az olimpiát, hogy még angolul is hajlandó volt szónokolni. A Szovjetunió szétesése után Oroszország ugyan elvesztette világhatalmi státusát, de Putyin ennek visszaszerzésére törekszik. Így megszólalásaiban ragaszkodik az oroszhoz. Putyin amúgy tökéletesen beszél angolul, ezt a helyszínről döntő NOB-kongresszuson, Guatemalában is bizonyította. (Fotó:
Alexey Druzhinin / AFP)
Pár megmaradt régi ház Krasznaja Poljanán, ahol a síversenyeket rendezik majd.
Még azt is elmesélte, milyen jót síelt a Szocsi feletti hegyekben. Az általános Oroszország-kép javításán túl azt reméli, hogy a tengerparti nyaralóhelyként megkopott város egész éves turistaattrakcióként újul meg, fellendítve ezzel az egész Észak-Kaukázus gazdaságát. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
A brit bobcsapat gyakorol az olimpiai bobverseny helyszínén, a Szanki Csúszóközpontban. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
A közeli Fist-hegy után elnevezett, negyvenezres olimpiai stadion az Imereti völgyben. Tetőszerkezete a Fabergé-tojások előtt tiszteleg.
Ennek megvan az ára. Dmitrij Kozak miniszterelnök-helyettes becslése szerint a szocsi olimpia összköltsége az 51 milliárd dollárt is elérheti. Összehasonlításképp a legutóbbi téli olimpia Vancouverben 6 milliárd dollárba került, és minden idők eddigi legdrágább olimpiája Pekingben 2008-ban kijött 40 milliárd dollárból. (Fotó:
Mikhail Mordasov / AFP)
A Bolsoj Jégpalota és Gyorskocsolya-stadion a városközpontban, pár méterre a szubtrópusi tengerparttól.
Szocsiban tehát feltehetően minden idők legdrágább olimpiáját rendezik majd. És ennek csak az egyik oka az, hogy a versenyek gazdasági és politikai okokból Oroszország legmelegebb pontján kerülnek megrendezésre. Bár az ország nagy részén februárban még keményen fagy, a 345 ezres, a Fekete-tenger partján 40 kilométer hosszan elterülő város szubtrópusi klímája miatt ilyenkor már 10-15 fok van. Ez a fedett pályás rendezvények, például a jégkorong- és korcsolyaversenyek esetén nem jelent problémát. (Fotó:
Mikhail Mordasov / AFP)
Hóembert ábrázoló plakát a síversenyek teljesen hómentes helyszínén. A kép február 11-én, egy évvel az olimpiai versenyek előtt készült.
Annál nagyobb gondot jelenthet a szabadtéri versenyszámoknál. Bár a szubtrópusi klíma csak a városra jellemző, a környező, közel háromezer méteres hegyekben előfordul a hó. "Szocsi 2014: Garantáltan lesz hó" - hangzik az olimpia egyik szlogenje, de egy évvel az olimpia előtt ezt semmi sem igazolta. Idén február 6-án például alig volt hó, az alacsonyabban fekvő sípályákon 0 fokot mértek és szakadt az eső. Az egyetlen magasan lévő pályát pedig lavinaveszély miatt lezárták. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Horgászok Szocsi tengerpartján idén január 14-én, 13 hónappal az olimpia előtt. (Fotó:
Mikhail Mordasov / AFP)
Rosza Hutorban tucatnyi új szálloda épült a folyóparton.
Önmagában az időjárás még nem drágította volna meg ennyire az olimpiát. A költségek már a tervekben is nagyok voltak - teljes városrészeket dózerolnak el Szocsiban, hogy helyet csináljanak az olimpiai beruházásoknak, autópályák épülnek 22 új alagúttal, valamint több tízezer hotelszoba és nyolc erőmű is. És minden költséget megnövel az egész országban burjánzó korrupció.
(Fotó:
Bob Martin / Europress / Getty)
A műkorcsolyaversenyek és a rövid pályás gyorskorcsolya helyszíne, a Jéghegy Korcsolyapalota.
Hogy ez ilyen méretű költekezésnél mennyire létező jelenség, azt semmi sem bizonyítja jobban annál, mint hogy Putyin napra pontosan egy évvel az olimpia előtt, konkrétan az olimpiai helyszínek bejárása közben, a tévé nyilvánossága előtt alázta meg az orosz olimpiai bizottság alelnökét és a játékok egyik főszervezőjét, Ahmed Bilalovot. (Fotó:
Julian Finney / Europress / Getty)
A Rosza Hutor-i Extrém Park, ahol a trükkversenyeket rendezik.
Az orosz tévéhíradókban sugárzott jelenetben Putyin arról érdeklődött miniszterelnök-helyettesétől, Dmitrij Kozaktól, hogy miért csúszik a síugró sánc átadása.
"Hát, az előző tulajdonos nem teljesítette a kötelességeit" - válaszolta Kozak.
"És ki az előző tulajdonos?" - kérdezte Putyin.
"Hát, Bilalov elvtárs."
"És mit csinál Bilalov eltárs?"
"Ő az Orosz Olimpiai Bizottság alelnöke" - válaszolta egy segítőkész tisztviselő Kozak helyett.
És ez Lally beszámolója szerint így ment tovább, egészen addig, amíg ki nem derült, hogy az eredetileg 40 millió dolláros beruházás 267 millió dollárra drágult. "Szóval ön azon az építkezésen nyerészkedik, amit az az olimpiai bizottság rendelt meg, aminek az alelnöke? Ez igen, szép munka!" - fordult fagyos arccal Bilalovhoz. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Az egyéves visszaszámlálást indító ünnepség a Bolsoj Jégpalotában 2014. február 8-án. (Fotó:
Bob Martin / Europress / Getty)
Önkéntesek söprik a havat a hegyoldalra az Extrém Parkban.
A gigantikus beruházást más visszásságok is övezik. Az építkezésen dolgozó 96 ezer munkás - csak hogy érzékeltessük a beruházás méreteit, Szocsi 345 ezer lakosú város - nagy része illegális kaukázusi migráns, akiket a Human Rights Watch jelentése szerint az átlagosnál jóval alacsonyabb fizetésért, napi 12 órában dolgoztatnak. Az órabér 1,60-2,80 dollár, havi 455-600 dollárt kereshetnek. Szocsiban átlag alattiak a jövedelmek, de egy építőmunkás rendes bére még így is 850 dollár. Moszkvában 1300, írja Lally a Postban. (Fotó:
Kai Pfaffenbach / Reuters)
Építőmunkások Adlerben, ahol új ortodox templom is épül az olimpiára.
A munkások nagy részét eleve illegálisan, de legalábbis szürkén foglalkoztatják. Így nehezen érvényesítik érdekeiket, de még azoknak se könnyű, akik segíteni próbálnak rajtuk. A migráns munkásokat gyakran regisztráció, munkaengedély és szerződés nélkül alkalmazzák. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Az új vasútállomás Kelet-Szadokban, Adler és Krasznaja Poljana között.
"Két napja a polgármester azt mondta, mindössze két panasz érkezett a munkakörülményekre. Ez azért van, mert minden panaszt elutasítanak" - nyilatkozta a Postnak Szemjon Szimonov, a Migráció és Jog nevű jogvédő szervezet helyi koordinátora. Még a fizetések behajtása is leküzdhetetlen akadályokba ütközik, gyakran azt se lehet kideríteni, hogy az alvállalkozók szövevényes hálózatában ki is a munkások valódi foglalkoztatója. (Fotó:
Mikhail Mordasov / AFP)
Az adleri erőmű irányítóterme.
Nem könnyebb a helyzetük azoknak sem, akik az olimpia útjában találták magukat. Szocsi elavult áramellátását nyolc új erőmű és egy teljesen új vezetékhálózat megépítésével újítják meg. Az egyik erőmű a Kugyepszta folyón épülne ki, itt a helyiek május óta napi 24 órában táboroznak az építési területen, hogy megakadályozzák a beruházást. Az erőmű lakóházaiktól 500 méterre épülne, ha nem sikerült volna a környezeti hatástanulmányok és építési engedélyek hiánya miatt megakasztaniuk. (Fotó:
Mikhail Mordasov / AFP)
Ortodox temető a Jéghegy Korcsolyapalota árnyékában.
A 63 éves Vlagyimir Ivanov például negyven évig a Norilszk sarkköri nikkelbányájában dolgozott. A már az egészségre károsan szennyezett ipari környezetből költözött a festői tájra, ahová most az erőművet építenék. "Az egyik börtönből kiszabadultam, de egy másikba jutottam" - mondta Lallynek. (Fotó:
Bob Martin / Europress / Getty)
A Szanki Csúszóközpont, ahol a bob- és szkeleton-versenyeket tartják majd.
A hivatalosságok mindenkit igyekeznek meggyőzni, hogy az új erőmű a legszigorúbb európai szabványoknak is megfelel, ám kevesen hisznek nekik. Ahogy abban sem, hogy Szocsiból tényleg turistaparadicsom lesz. A szomszédos Törökországban sokkal olcsóbb nyaralni, mondják. Az erőműépítés mögött is összeesküvést sejtenek. A Postnak nyilatkozó Natalja Vorobjova szerint például valójában árammal akarnak kereskedni. (Fotó:
Shaun Botterill / Europress / Getty)
Az olimpiai stadion egy elhagyott ház ablakából.
A kogyepsztaiaknál is rosszabbul járt az a Human Rights Watch becslései szerint 1500 család, akiknek szimplán lerombolták az otthonát. Sokuk még kompenzációt sem kapott - a hatóságok helyzetét könnyítette, hogy a posztszovjet zűrzavarban a tulajdoni viszonyok változásait hézagosan dokumentálták. Pedig az építkezések miatt a város egyik negyedét, a nevében békés Mirnijt gyakorlatilag porig rombolták. A negyedben mintegy harminc ház maradt, a többit eltakarították az autópályák és az olimpiai stadion útjából. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Magányos fa a Krasznaja Poljana-i építkezésen.
"Nehéz megérteni, hogy mi történt. Elvették a földet az emberektől, és semmit sem adtak cserébe" - nyilatkozta az egyik megmaradt lakó, Alekszandr Dzsadze a Postnak. A maradók többsége nem akart nyilatkozni, volt, aki testével takarta autója rendszámát, nehogy arról azonosíthassák a fényképeken. "Mitől kéne félnem" - mutatott a háta mögé, a házától négy méternyire húzódó zajfogó falra Dzsadze, amikor erről kérdezték. "Nekem már nem maradt vesztenivalóm." (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Tűzijáték a "Még egy év" ünnepségen a szocsi Bolsoj Jégpalotánál.
A képaláírásokban Kathy Lally allábbi riportjait használtuk fel:
Let it snow, please, for Sochi Olympics, Washington Post, 2012. február 6.
Putin fires Olympic official over ski jump, Washington Post, 2012. február 7..
Russia expects Olympics to retool its image, Washington Post, 2012. február 9.
Olympic building besets Russia’s Sochi, Washington Post, 2012. február 18.
Olympic building besets Russia’s Sochi, Washington Post, 2012. február 19.
(Fotó: The Asahi Shimbun / Getty Images)
Let it snow, please, for Sochi Olympics, Washington Post, 2012. február 6.
Putin fires Olympic official over ski jump, Washington Post, 2012. február 7..
Russia expects Olympics to retool its image, Washington Post, 2012. február 9.
Olympic building besets Russia’s Sochi, Washington Post, 2012. február 18.
Olympic building besets Russia’s Sochi, Washington Post, 2012. február 19.
(Fotó: The Asahi Shimbun / Getty Images)
Rovataink a Facebookon