Obama letette az esküt, Irán majmokat lőtt az űrbe, Franciaország rendet tett Maliban, a bostoni maraton befutójánál robbantottak, meghalt Margaret Thatcher és egy egész világ megismerte Edward Snowden nevét – izgalmasan alakult az év első fele, csak kapkodtuk a fejünket. Nézze meg velünk az Év képei sorozatban, hogy mi történt a világban az év első felében.
Hirtelen jött havazás bénította meg teljesen a 15 milliós Isztambult január 9-én. Leállt a tömegközlekedés, a repülőjáratokat is törölni kellett. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
Sasha és Malia, Barack Obama lányai selfieznek Obama beiktatásán Washingtonban január 21-én. A négy évvel ezelőttivel ellentétben ezúttal nem csúszott baki Barack Obama beiktatásába a kongresszusnál, igaz, ezúttal hivatalosan már egy nappal korábban, vasárnap letette az esküt a Fehér Házban. (Fotó:
Joe Klamar / AFP)
Az első iráni űrhajós egy majom, aki január 28-án járta meg a kozmoszt Irán űrprogramjának eddigi legnagyobb sikereként. A majmot 120 kilométeres magasságba lőtték fel egy rakétával, kisebb szépséghiba, hogy az űrben járt állatról kiadott képek egy része egy másik állatot ábrázolt. Vagyis nem tudni, tényleg sikeres volt-e az utazás. Azóta mindenesetre december közepén állítólag egy második majmot is sikeresen juttattak fel, majd vissza is hoztak a Földre. (Fotó:
Borna Ghassemi / AFP)
Meteorit nyoma látszik az égen az Urál hegységben fekvő Cseljabinszk városa felett, ahová az akkor még ismeretlen eredetű égitest nagy pánikot keltve csapódott február 15-én. A jelenség szemtanúk szerint nagy fénnyel és hangos robbanással járt, a meteor fényes pászmát húzott az égen, erről többen felvételt is készítettek. (Fotó:
Oleg Kargopolov / AFP)
Tűzpárbaj a mali város, Gao utcáin február 21-én. Légicsapásokkal, harci helikopterekkel avatkozott az egykori gyarmattartó Franciaország a mali polgárháborúba, és sikerült is megállítani az iszlamisták előrenyomulását. Az ország stabilizálása azonban még sokáig eltarthat. (Fotó:
Frederic Lafargue / AFP)
Dennis Rodman volt amerikai kosárlabdázó és Kim Dzsongun, a Koreai Munkapárt első titkára egy Phenjanban rendezett kosármeccsen beszélget február 28-án. Rodman decemberben visszatért Észak-Koreába, „örök jó barátjának" nevezve a később a nagybátyját is kivégeztető diktátort. Rodman az észak-koreai kosárválogatott edzéseit is felügyelné, illetve a január 8-ára, Kim Dzsongun születésnapjára tervezett gálameccs részleteiről is beszéltek. (Fotó:
Kcna / AFP)
Hugo Chávezt gyászolók a volt venezuelai államfő temetésén Caracasban március 8-án. Chávez holttestét Leninhez hasonlóan bebalzsamozták majd közszemlére tették. Chávez ötvennyolc éves volt. Először 2011 közepén diagnosztizáltak nála daganatos megbetegedéseket, vagyis csaknem két éve küzdött a rákkal. Több alkalommal is kezelték Kubában, négy műtéten esett át, az utolsón tavaly decemberben. (Fotó:
Luis Acosta / AFP)
Melltartók a levegőben az Eiffel torony előtti téren, az Esplanade des droits de l'homme-n március 25-én. A francia Pink Bra Bazzar szervezet fő célja a figyelemfelhívás és a megelőző szűrések népszerűsítése. (Fotó:
Pierre Verdy / AFP)
A frissen megválaszott Ferenc pápa egy fiatalkorú elítélt lábát csókolja meg a Casal del Marmo börtönben március 28-án, nagycsütörtökön. Ezzel szakított a korábbi gyakorlattal, a korábbi pápák ugyanis hagyományosan a római Szent János-bazilikában először idősebb paptársaik lábát mosták meg – utalva az apostolainak lábát megmosó Jézus történetére. Vicces és laza, nem kenyere a korrupció – sokak szerint Ferenc lesz a világ legjobbfej pápája, a Time év embere szavazását már megynyerte. (Fotó:
- / AFP)
A 19 éves, csecsen származású Dzsohar Carnajev és 26 éves bátyja, Tamerlan Carnajev április 15-én robbantásos merényletet hajtott végre a bostoni maraton befutójánál. A kettős robbantásban három ember meghalt, és több mint 260-an megsebesültek. A terrortámadást két kuktafazékba szerelt, távirányítású pokolgéppel hajtották végre. A fivérek negyedik áldozata egy rendőr volt, akit négy nappal később lőttek agyon. Tamerlant lelőtték a rendőrségi hajtóvadászatban, míg öccsét élve fogták el, de súlyos sérüléseket szenvedett. (Fotó:
Boston Globe / Europress / Getty)
Margaret Thatcher volt brit miniszterelnök koporsója a londoni Szent Pál katedrálisban április 17-én. A londoni parlament felfüggesztette ülését, hogy a képviselők részt vehessenek a szertartáson. A temetés komoly diplomáciai esemény volt, II. Erzsébet királynő mellett tizenegy miniszterelnök és tizenhét külügyminiszter is részt vett rajta. Thatcher 87 éves korában halt meg, az elmúlt tíz évben már a nyilvánosságtól távol élő volt kormányfő agyvérzést kapott. (Fotó:
Dominic Lipinski / AFP)
A bangladesi hadsereg takarítja el egy összedőlt nyolcemeletes textilüzem romjait Dhaka külvárosában április 29-én. Háromezernél is több munkás volt az épületben, ahol öt textilcég működött. A tűznek ezernél is több áldozata volt. Az eset miatt szigorúbb biztonsági előírásokat vezettek be a hasonló üzemekben, de azóta is több tűz is volt bangladesi ruhagyárakban. (Fotó:
Strdel / AFP)
Villám sújt le a tornádó által letarolt oklahomai város, Moore romjaira május 23-án. Oklahoma City elővárosában, Moore-ban két iskolát földig rombolt a vihar, sok ház megsemmisült. A szél sebessége elérhette a 320 km/órát, 91-en meghaltak, több száz kilométerre is találtak törmeléket. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Melegellenes tüntető húz be ököllel Nyikolaj Alexejev melegjogi aktivistának Moszkvában május 25-én. Alexejev hivatalosan kérvényezte egy LMBT rendezvény biztosítását a hatóságoktól, majd az elutasítás miatt bírósághoz fordult. (Fotó:
Andrey Svitailo / AFP)
Kislány az asszonyok között Szajed Omran Hamíd temetésén Bahreinben. A 26 éves férfi hozzátartozói szerint a rendőrök által bevetett, mérgező könnygáz belélegzésébe halt bele, légzési problémák léptek fel nála. Bahreinben két éve tartanak kisebb nagyobb megszakításokkal a királyi család ellenes tüntetések. (Fotó:
Mohammed Al-Shaikh / AFP)
Vincent Autin és Bruno Boileau, Franciaország első melegházaspárja vált hitvesi csókot május 29-én a montpellier-i városházán. Mivel Franciaország-szerte nagy tüntetések zajlottak, az eseményt magasfokú biztonsági készültség kísérte. A párt a rendőrség kísérte a szállodából a városházához, ahol támogatóik mellett a melegházasság ellenzői is feltűntek. Franciaországban május 18-án hirdette ki Francois Hollande államfő a homoszexuális párok házasságát engedélyező törvényt. (Fotó:
Gerard Julien / AFP)
Könnygáz borítja a Taksim teret Isztambulban június 11-én. A békés parkfoglalásnak induló demonstráció hamar több hétig tartó, erőszakos összecsapásokba torkollott. A világias szemlélet ütközött a muszlim politikai ideológiával, több ezer embert letartóztattak. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
Gumilövedéket vetnek be rohamrendőrök egy tüntető ellen Rio de Janeiróban június 20-án. Brazília jövőre ad otthont a labdarúgó világbajnokságnak, így idén Konföderációs Kupát rendezhetett. Felháborította a tüntetőket, hogy az ország milliárdokat költött a Konföderációs Kupára, a 2014-es futball-vb-re, a 2016-os olimpiára, miközben a rohamos gazdasági fejlődéséért dicsért Brazíliában milliók élnek nyomorban. A tüntetők szerint nem világversenyek kellenek, hanem kórházak és iskolák. Csak a riói olimpiai előkészületek 13 milliárd dollárt emésztettek fel. (Fotó:
Christophe Simon / AFP)
Edward Snowden hűlt helyére süt a nap a moszkvai reptéren rostokoló, eredetileg Havannába tartó Aeroflot járat 17A ülésén. Több száz újságíró repült potyára, Snowden nélkül egy Kubába tartó géppel. Az NSA volt alkalmazottja kétszázezernél is több titkos dokumentumot szivárogtatott ki, ezeknek csak egy százaléka került eddig a nyilvánosság elé. Kémfilmbe illő fordulatokat hozott az amerikai hírszerzés szennyesét kiteregető biztonsági szakember után folytatott hajsza. Snowden most éppen Oroszországban él, titkos helyen. (Fotó:
Kirill Kudryavtsev / AFP)
A turisták egyik legkedveltebb célpontja Malajzia, ami idén kemény diplomáciai csörtét folytatott a régióban legnagyobb befolyással bíró Kínával pár, látszólag lényegtelen sziget hovatartozása miatt. A halászható területek birtoklása és a tengerfenék alatt megbújó nyersanyagkészletek egyre nagyobb jelentőséggel bírnak. (Fotó:
Huszti István / Index)
Rovataink a Facebookon