Putyin lemerült, a hollandok után Belgiumban is csere volt a trónon, megszületett György Sándor Lajos, Obama az iráni elnökkel telefonált, elszállítják a szíriai vegyi fegyvereket – az év második fele is izgalmasan alakult a világban, csak kapkodtuk a fejünket. És akkor a Holdra kilőtt békát még meg sem említettük! Nézze meg velünk az Év képei sorozatban, hogy mi történt a világban az év második felében.
Július elején a földbe csapódott egy Boeing 777-es a San Franciscó-i reptéren. A dél-koreai Asiana Airlines gépe abnormális szögben közelített a reptérhez, a farokrész a földnek csapódott. Két ember meghalt, 182-en megsérültek. (Fotó:
Jed Jacobsohn / Reuters)
Vlagyimir Putyin orosz elnök egy orosz fejlesztésű kutató tengeralattjáróval a Balti-tenger mélyére merült le, ahol a kutatók júliusban találták meg az 1869-ben elsüllyedt Oleg nevű hajót. A fedélzeten 500 ember tartózkodott, de mindenkinek sikerült megmenekülni. (Fotó:
Alexei Nikolsky / AFP)
II. Albert belga király lemondott a trónról július közepén fia, Fülöp javára. A sokak által sótlannak tartott Fülöpre koronaékszerek nem, ellenben komoly feladat még vár: neki is az egység szimbólumává kell válnia a flamandok és a vallonok között az egyre inkább szakadozás jeleit mutató Belgiumban. (Fotó:
Thierry Charlier / AFP)
Megszületett Vilmos herceg és Katalin kisfia, aki a György Sándor Lajos nevet kapta. A kis herceg hivatalos megnevezése Őkirályi fensége György, Cambridge hercege. A György névnek nagy hagyománya van a brit királyi családban, így hívták például II. Erzsébet apját és nagyapját is, és a György királyok kivétel nélkül pozitív figurák a brit történelemben. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Ferenc pápa júliusban részt vett Rio de Janeiróban a katolikus fiatalok nyári találkozóján. Ferenc pápa riói vizitjekor flashmobot tartottak az erre az időre Papacabanának átnevezett strandon, ahol papok és apácák is táncoltak. A pápa Brazíliából a Vatikán felé tette híressé vált kijelentését a repülőn: „Ha egy meleg Istent keresi, ki vagyok én, hogy megítéljem őt?". (Fotó:
Buda Mendes / Europress / Getty)
Tüntetők rohannak zászlóval egy rabszállító mögött Törökországban. Augusztusban kezdődtek el a meghallgatások annak a közel háromszáz embernek az ügyében, akiket azzal vádolnak, hogy a kormány megbuktatását tervezték. (Fotó:
Murad Sezer / Reuters)
Hatalmas pusztítást okozott a 126 km/h-s széllökésekkel érkező Trami tájfun Kína keleti részén, Zhejian tartományban pedig néhol 20 méter magas hullámokat keltett. A szökőár lerombolta a part menti védőgátakat is, a hirtelen jött árhullámban 30 ember megsérült. Zhejian tartományban 184 443 embert kellett evakuálni. 480 ház összedőlt, a gátrendszerek pedig 33,56 km hosszan megrongálódtak. Ennek ellenére voltak, akiket szórakoztatott a nem hétköznapi hullámlovaglás. (Fotó:
AFP)
Szeptember közepén tizenkilenc órás munkával egyenesbe állították az oldalára dőlt Costa Concordia óceánjárót az olaszországi Giglio szigetnél. A hajó lassan két éve feneklett meg, amikor a szigetnél sziklának ütközött, és az oldalára fordult, a balesetben 32 ember életét vesztette. A Dockwise Vanguard nevű, narancssárga holland monstrumot szemelte ki a 2012 januárjában elsüllyedt Costa Concordia tulajdonosa, a Costa Crociere, hogy emelje ki a hajóroncsot, mielőtt azt elszállítják és leselejtezik. (Fotó:
Alessandro Bianchi / Reuters)
Egészen új irányt vettek az amerikai–iráni kapcsolatok szeptemberben, aminek csúcspontjaként Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélt Haszan Rouháni iráni elnökkel. Az országok között 1980 óta nincs diplomáciai kapcsolat, ez volt az első közvetlen beszélgetés a két ország vezetői között az elmúlt 33 évben. Megtartották az első közvetlen megbeszélést is az amerikai és az iráni külügyminiszter között több mint 30 év után. Így a korábbiaknál kedvezőbb légkörben kezdődhettek újra októberben Genfben a tárgyalások a vitatott iráni atomprogramról. Sikerült is egy ideiglenes, hat hónapra szóló megállapodást kötni, melynek értelmében Irán nem fejleszti tovább nukleáris programját és beengedi az ellenőröket. (Fotó:
The White House / Europress / Getty)
Földcsuszamlások és sárlavina kísérték az esőzéseket július elején Kína délnyugati részén, Szecsuan tartományban. Az árvízként hömpölygő sárlavina hidakat sodort el és több millió embert veszélyeztetett a környéken. (Fotó:
Stringer / Reuters)
Az augusztus 21-i, Damaszkuszhoz közeli vegyifegyver-támadás miatt a világ minden korábbinál közelebb került egy külföldi katonai beavatkozáshoz a több mint három éve tartó szíriai polgárháborúban, de végül az amerikaiak és az oroszok megegyeztek a leszerelés menetrendjéről. Az amerikai–orosz tervek alapján 2013 végéig kellene elszállítani Szíriából a vegyi anyagokat, amiknek megsemmisítése még további egy évig is eltarthat. (Fotó:
Hamid Khatib / Reuters)
Elképesztő: a NASA épp a LADEE nevű szonda Holdra való kilövését fotózta, mikor lencsevégre kaptak egy magasba repülő békát: rosszkor volt rossz helyen. Azt sajnos nem tudni biztosan, hogy az állat túlélhette-e valahogyan a tortúrát. (Fotó:
AFP)
A kólaautomata magányossága. Még a 2011 márciusi földrengést követő cunami ragadta magával, és hagyta egy kietlen rizsföldön Fukusima közelében. (Fotó:
Damir Sagolj / Reuters)
Ahmed Szoboh és menyasszonya, Tala. A fiú 15, a lány 14 éves, Tala Beit Lahiya-i háza 2009-ben egy izraeli légi csapásban sérült meg egy lagzi alatt. (Fotó:
Mohammed Salem / Reuters)
Komoly kormányválság állt elő Olaszországban, miután Silvio Berlusconi pártja, a Szabadság Népe (PdL) öt miniszterét is utasította, hogy mondjanak le posztjukról. Berlusconi eltökélte, hogy megbuktatja Enrico Letta miniszterelnök kormányát, de végül meghátrált, így a kormányfő könnyedén nyerte a bizalmi szavazást az olasz parlament két házában. Az adócsalásért jogerősen négy évre ítélt Berlusconit azóta kizárták a szenátusból, és legalább hat évig nem indulhat parlamenti választáson. Ettől még azonban tervei szerint az olasz közélet meghatározó szereplője marad. (Fotó:
Filippo Monteforte / AFP)
Egy kutyát megviccelt Banksy egyik legújabb graffitije New Yorkban, a 24. utcánál. (Fotó:
Mike Segar / Reuters)
Több ezer embert kellett kitelepíteni, amikor kitört két vulkán Indonéziában november közepén. A Szumátra északi részén található Sinabung vulkán három év után szeptemberben lépett újra működésbe, majd nyolcezer méter magasba lövellte hamufelhőjét. (Fotó:
Roni Bintang / Reuters)
A bíróságon végezheti az az olasz diáklány, aki egy tüntetésen megpróbálta megcsókolni a demonstrációt biztosító egyik rendőrt, majd nyalogatni kezdte a sisakját, ugyanis szexuális zaklatással vádolják. Sokak szerint a 20 éves diáklány a csókkal azt szerette volna üzenni, hogy ez egy békés demonstráció, nincs szükség a rohamrendőrök erőszakos fellépésére. (Fotó:
Marco Bertorello / AFP)
A Fülöp-szigeteket november elején letarolta a Haiyan szupertájfun, aminek halálos áldozatainak száma megközelítette a hatezret. A Haiyan miatt 23404-en megsérültek, több mint négymillió embernek kellett elhagynia otthonát, még sokáig tarthat az újjáépítés. (Fotó:
Philippe Lopez / AFP)
Az Európai Unióval tervezett társulási szerződés elutasítása után ellenzéki tüntetések kezdődtek november végén Ukrajnában, amiken a szerződés aláírásának követelése helyett már a kormány és Viktor Janukovics elnök lemondását követelték. A többek között a világbajnoki övét is beáldozó Vitalij Klicsko bokszoló vezette tüntetések még mindig nem értek véget. Közben az is kiderült, mivel vehették meg az oroszok az ukránokat: gigantikus gázkedvezménnyel és sok pénzzel nyert Putyin, ezért távolodhat a kijevi vezetés az EU-tól. (Fotó:
Huszti István / Index)
December 5-én, 95 éves korában meghalt Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök. Barack Obama amerikai elnök David Cameron brit, és Helle Thorning Schmidt dán miniszterelnökkel selfie-zett egyet a johannesburgi Soccer City stadionban tartott búcsúztatáson. Obama egyébként történelmi kézfogást is prezentált Raúl Castro kubai elnökkel, de a temetés körüli események közül mégis az áljeltolmács ámokfutása maradt a legemlékezetesebb. (Fotó:
Roberto Schmidt / AFP)
Kim Dzsongun észak-koreai vezető december elején félreállította a sokáig az ország második legbefolyásosabb emberének tartott nagybátyját, Csang Szongtheket, akit néhány nappal később hadbíróság elé állítottak, majd árulónak nyilvánítva kivégeztek. Csangnak külön megaláztatást jelentett, hogy őrizetbe vételéről és tárgyalásáról is képeket mutattak be. Azóta Csang több száz rokonát vitték a gulágra. (Fotó:
MTI)
Angela Merkelt harmadszor is kancellárrá választották szeptemberben, továbbra is ő Európa legbefolyásosabb asszonya. Merkel és a konzervatív CDU–CSU szövetség néhány mandátummal maradt csak el az abszolút többségtől, de korábbi koalíciós partnereik, a szabaddemokraták (FDP) kiestek a törvényhozásból. Végül a szociáldemokraták hosszas egyeztetések után beálltak a nagykoalícióba, így december közepén felállhatott az új német kormány. (Fotó:
Kai Pfaffenbach / Reuters)
Rovataink a Facebookon