Az olimpia legjobb képei
10 billió forintos költségével minden idők legdrágább olimpiája lett az oroszoké Szocsiban. Lett hó a tavasz közepén, az ötödik karika kivételével minden elkészült, az oroszok pedig hazai pályán bizonyítottak, hiszen még Szovjetunióként sem nyertek annyi érmet, mint idén. Csak a hokisok (arany)érme hiányzik nekik, de az nagyon.
A szocsi olimpiára a négykarikás játékok néven fogunk emlékezni a nyitóünnepség bakija után. Az oroszok 51 milliárd dollárt költöttek a téli olimpiára, amivel minden idők legdrágábbja lett, de még a kezdés előtt komoly kritika érte őket az elkapkodott előkészületek miatt. A barna vízről és a rengeteg kóbor kutyáról nem, de a csukva maradt fénykarikáról azért megemlékeztek a záróünnepségen a táncosok koreográfiájukkal. (Fotó:
Lionel Bonaventure / AFP)
Egy pályamunkás pihen a 100 km/h-nál is nagyobb sebességgel száguldó ukrán szánkósok mellett. A szánkóverseny nem róluk, hanem a németekről szólt, akik mind a négy olimpiai aranyat megnyerték, ezzel pedig történelmet írtak, hiszen a váltóversenyt 2014-ben rendezték meg először. (Fotó:
Murad Sezer / Reuters)
A női jégkorongtorna legtöbb meccsét a Kis Jégarénában rendezték, a Bolsojba csak a bronzmérkőzés és a döntő került. Itt épp a svéd Michelle Löwenhielm szerzi csapata harmadik gólját Németország ellen a csoportkörben. Svédország végül negyedik lett, döntőben Kanada nyert az Egyesült Államok ellen hosszabbításban. (Fotó:
Pool / Europress / Getty)
A sífutás klasszikusan a skandináv országok versenyszáma. Idén 36 éremből 25-öt a svédek, a finnek vagy a norvégok szereztek meg, szinte kivétel nélkül elképesztő csatában. A svéd Emil Jönsson el is ájult, miután célba ért a harmadik helyen a férfiak egyenkénti indításos sprintversenyében. (Fotó:
Alberto Pizzoli / AFP)
Hetedik helyével minden idők legjobb magyar sízője lett a 25 éves Miklós Edit, aki lesiklásban olyan sztárokat is megelőzött, mint az amerikai Julia Mancuso, vagy a kombinációban aranyat nyerő német Maria Höfl-Riesch. A csíkszeredai születésű Miklós 2011 óta indul magyar színekben. (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila / Index)
Női lesiklásban az olimpiák során először két aranyérmet adtak át, miután a szlovén Tina Maze és a svájci Dominique Gisin századra azonos időt ment. Maze, aki végül óriásszlalomban is olimpiai bajnok lett, még a havat is megcsókolta első aranyérmét érő lesiklása után. Ez a kettő volt Szlovénia első két aranya a téli olimpiákon. (Fotó:
Richard Heathcote / Europress / Getty)
A műkorcsolya mindig is a legkedveltebb sportok közé tartozott. Ezért is akartak az oroszok annyira bizonyítani, ami végül sikerült is nekik. Az idén bemutatkozó csapatverseny mellett a női és a páros számot is megnyerték. Utóbbit ünnepli Tatyjana Voloszozsar és Makszim Tranykov. (Fotó:
Yuri Kadobnov / AFP)
Szocsiban egy legenda búcsúzott a műkorcsolyától, miután Jevgenyij Pljuscsenko a férfi egyéni szám bemelegítése közben megsérült, ezért visszalépett, majd nem sokkal később bejelentette, hogy végleg visszavonul. A hétszeres világbajnok második olimpiai aranyával fejezte be pályafutását, miután első helyhez segítette az oroszokat a csapatversenyben. (Fotó:
Vladimir Rys Photography / Europress / Getty)
Nem volt jó ómen Vlagyimir Putyin az orosz sportolók számára Szocsiban, aki több eseményre is kilátogatott. A férfi négyszer 10 km-es sífutó váltó csak második lett a svédek mögött, a férfi hokicsapat Amerikától kikapott, a szlovákokat pedig csak hosszabbításban tudta legyőzni az elnök személyes jelenlétében. A műkorcsolya csapatnak viszont szerencsét hozott a Dmitrij Medvegyev miniszterelnök társaságában látható Putyin, ők aranyérmesek lettek. (Fotó:
Dmitry Astakhov / AFP)
Az orosz melegellenes törvények elleni tiltakozások elmaradtak Szocsiban, a Pussy Riot azonban tiszteletét tette. A punkbanda két tagját Adlerben tartóztatták le szállodai lopás miatt. Végül egy videóklipet is készítettek az olimpia helyszínén, melybe az is bekerült, ahogy kozák rendőrök megkorbácsolták őket. (Fotó:
Andrej Isakovic / AFP)
A snowboardosok és a sízők is rengeteget panaszkodtak a félcső és a slopestyle pálya állapotára, az ugrásban indulók azonban zavartalanul versenyezhettek. A freestyle-nak ezt a formáját a fehéroroszok uralták Szocsiban, a férfiaknál Anton Kusnir, a nőknél Alla Cuper kapta a legmagasabb pontszámot. A képen Vu Csao látható gyakorlat közben. (Fotó:
Jed Jacobsohn / Europress / Getty)
Az alpesi sízőket a hó minősége bosszantotta, a sí- és snowboardkrossz pályát viszont az időjárási körülmények miatt nem lehetett időnként használni. A Roza Hutor extrém parkban hol köd, hol pedig az erős szél által felkapott szálló hó miatt kellett halasztani. (Fotó:
Javier Soriano / AFP)
A hazai pálya a csúszó számokban is segítette az oroszokat, a férfi bobosoknál Alekszandr Zubkov például igen ritka eredményt produkált: kettesben és négyesben is nyerni tudott, ami mindössze hatodszor fordult elő. A képen a pályán és a tükörben is száguldó második számú brit csapat Lamin Deennel a kormány mögött a 19. helyen zárt. (Fotó:
Leon Neal / AFP)
Megérte a sűrű ködben való gyakorlás a francia Martin Fourcade-nak, aki a biatlon tömegrajtos számában második lett. Korábban kétszer is volt azonban oka ennél is jobban örülni, hiszen az egyéni indításos és az üldözéses versenyt is megnyerte, így három éremmel hagyhatta el Szocsit. (Fotó:
Richard Heathcote / Europress / Getty)
Hatalmas nyomás alatt kellett játszania az orosz hokiválogatottnak, ugyanis csak az aranyérmet tartotta hazai közönség elfogadhatónak tőlük. A nagy elvárások alatt játszó csapat rémálma vált valóra, amikor Finnországtól 3-1-re kikapott a negyeddöntőben, így továbbra is 2002-ben nyert bronz az utolsó olimpiai érmük. (Fotó:
Alexander Nemenov / AFP)
A női hokisoknál Kanada és az Egyesült Államok klasszisokkal jobb volt a mezőny többi tagjánál, így nem volt meglepetés, hogy a két válogatott találkozott a döntőben. Kanada négy perccel a vége előtt még kétgólos hátrányban volt, de végül hosszabbításban nyerni tudott, sorban negyedszer. (Fotó:
Jonathan Nackstrand / AFP)
Az oroszoknak bejött a honosítás, hiszen öt aranyukat is két olyan sportoló nyerte, akik négy éve még más ország állampolgárai voltak. A snowboardos Vic Vajld amerikaiból lett kétszeres olimpiai bajnok orosz, a rövidpályás gyorskorcsolyázó Viktor Ahn pedig Dél-Koreát hagyta el értük. Ő Szocsiban nyert három aranyérmével már hatszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát. (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila / Index)
Gyorsnak tűnnek a kanadaiak a gyorskorcsolya-csapatversenyben, de ez a sportág leginkább a hollandokról szólt, akik a férfiaknál és nőknél kiosztott összesen 36 éremből 23-at szereztek meg. A férfiaknál három, a nőknél egy számban más ország nem is fért fel a dobogóra. (Fotó:
Adrian Dennis / AFP)
A műkorcsolya gálán is elkápráztatta a közönséget a 17 éves Agyelina Szotnyikov, akinek győzelme körül kisebb botrány alakult ki. A női egyesben olimpiai bajnok orosz a dél-koreaiak szerint csalással nyerte az aranyat, mert a pontozóbírók felpontozták, ráadásul a győztes kűrje után percekkel az egyik orosz pontozóval ölelkezett. (Fotó:
Alexander Demianchuk / Reuters)
A rendkívül kedvező időjárás miatt időnként nem téli, hanem tavaszi olimpiának tűnt a Szocsiban zajló sportesemény. Volt, hogy a sífutók rövidnadrágban és ujjatlanban indultak, ám a vasárnapi, 50 km-es férfi versenyre hidegebb lett. Itt az oroszok taroltak: az aranyat, az ezüstöt és a bronzot is ők nyerték, amivel bebiztosították helyüket az éremtábla első helyén. Összesen 33 érmet szereztek, köztük 13 aranyat. (Fotó:
Stefan Wermuth / Reuters)
A csapatsportok elsöprő kanadai sikert hoztak, hiszen curlingben és jégkorongban is övék lett a négy arany. A férfi hokisok Jonathan Toews, Sidney Crosby és Chris Kunitz góljaival verték Svédországot, megvédve Vancouverben szerzett címüket. (Fotó:
Jonathan Nackstrand / AFP)
A megnyitó előtt azt pletykálták, hogy Putyin szeretője, Alina Kabajeva gyújtja meg a lángot. Végül Vlagyiszlav Tretyak jégkorongozó és Irina Rodnyina műkorcsolyázó tette meg ezt, hogy aztán 16 nappal később a következő nyári olimpia, Rio de Janeiro, majd a 2018-as téli játékok, Phjongcshang felé vegye útját Dél-Koreába. (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila / Index)
Rovataink a Facebookon