Hiába gyűlölték, Párizs szimbóluma lett
További Nagykép cikkek
Az Eiffel-tornyot csupán emblematikus műtárgynak tervezték egy kiállításra, nem állandó épületnek szánták. A tornyot a francia forradalom 100. évfordulójára tervezett monumentális világkiállítás egyik fő attrakciójának szánták; a kor építészeit hajtotta a vágy, hogy ezer lábnál magasabb tornyot építsenek. Az Eiffel-torony ennek a kísérletnek az acélba öntött megvalósulása.
Gustave Eiffel építész eleinte tartózkodón fogadta az ötletet, később mégis megvásárolta a torony építésére vonatkozó szabadalmat. 1887-ben Eiffel szerződést kötött a francia kormánnyal, akik vállalták a finanszírozást - a költségeket 8,5 millió aranyfrankra becsülték.
Az Eiffel-torony építése 1887. július 18-án kezdődött. A tervezők az 1889-es világkiállításra - a Bastille bevételének százéves évfordulójára - akartak elkészülni vele. A Mars-mezőbe vájt hatalmas tölcséreket kiszárították, hogy hozzáfoghassanak a torony alapozásához. A munkálatokat az sem állíthatta meg, hogy több neves művész és polgár tiltakozott a toronyépítés ellen - köztük Guy de Maupassant, Alexander Dumas és Charles Garnier is. Eiffelt csak az érdekelte, hogy időben elkészüljenek a munkálatokkal, így a veszélyes munka miatt sztrájkoló építkezőknek is engedett, és megadta nekik a kért fizetésemelést. (Fotó:
Fpg / Europress / Getty)
A torony elképesztő sebességgel épült: havonta átlagosan 12 méterrel lett magasabb és mindössze 26 hónap alatt elkészült. Noha sosem szánták véglegesnek, még mindig Párizs leghíresebb szimbóluma. Kész csoda, hogy az maradhatott: a francia polgárok közül sokan szeretik, mások szerint viszont fel kéne robbantani. A második világháborúban a németek be akarták olvasztani és fegyvert készíteni belőle, de erre szerencsére nem került sor, és ócskavasnak sem hordták el, pedig egy francia szélhámos, Victor Lustig kétszer is eladta 1925-ben. (Fotó:
Stf / AFP)
A torony liftje az építkezés idején. A mai napig használatban van, a látogatók ezzel juthatnak fel a harmadik emeletre. (Fotó:
Three Lions / Europress / Getty)
Az Eiffel-torony számokban
- Az Eiffel-tornyot 1889-ben, a francia forradalom 100. évfordulóján, a világkiállítás évében adták át.
- A torony 300 méter magas, de a tetején van egy 24 méter magas tévéantenna is. A világ legmagasabb épülete volt, míg 1930-ra fel nem épült a Chrysler Building New Yorkban.
- Alapterülete 1,6 hektár, tömege 10100 tonna, 12 ezer acéldarabból állították össze.
- Évente 10 tonna festéket használnak föl az átfestéséhez.
Gustave Eiffel, az épület tervezője integet a torony lépcsőjéről. (Fotó:
General Photographic Agency / Europress / Getty)
Éjszakai felvétel az Eiffel-toronyról. A fotó 1890 körül készülhetett. (Fotó:
Buyenlarge / Europress / Getty)
A második emelet körfolyosója. 1900 körüli felvétel. (Fotó:
Nd / Europress / Getty)
A Szajna-partra épített Eiffel-tornyot a francia forradalom 100. évfordulójára építették, ami egybeesett az 1889-es világkiállítással. Az épületet átmeneti emlékműnek tervezték, de később mégsem bontották le. (Fotó:
London Stereoscopic Company / Europress / Getty)
Mikulás az Eiffel-toronyban, 1929 decemberében. Vajon a szarvasok hol parkolnak? (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A Champ de Mars vasútvonalat eredetileg azért építették ki, hogy a világkiállításra szánt építőanyagokat és felszereléseket könnyen eljuttathassák a kiállítás helyszínére. A kép az 1930-as években készült. (Fotó:
- / AFP)
Korzózás a Champ de Marson, az Eiffel-torony lábánál, 1934 januárjában. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Az Eiffel-toronyra először az 1930-as években szereltek tévéantennát. A kép 1935. november 18-án készült, az adókészülék első tesztjén. (Fotó:
Stf / AFP)
Egy kép, ahol nem a középen látható Eiffel-torony a fő attrakció, hanem a két oldalsó épület. A fotó az 1937-es Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne kiállításon készült. Balra látható Albert Speer német építész munkája: a szögletes épület, a tetején a birodalmi sassal, előtte a horogkeresztes zászlóval. Jobbra Borisz Iofan szocialista építész műve látható, a tetején Vera Mukina szobrával; ez egy munkást és egy parasztasszonyt ábrázol, amint a levegőbe emelik a sarlót és a kalapácsot. (Fotó:
- / AFP)
A villanyszerelők kicserélik az Eiffel-tornyot éjjel megvilágító lámpák égőit. A fotó 1937. október 29-én készült. (Fotó:
Horace Abrahams / Europress / Getty)
A német megszállás első napján, 1940. június 23-án Adolf Hitler megtekintette az Eiffel-tornyot két birodalmi építész, Albert Speer, illetve Arno Breker társaságában. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A felszabadulás után, 1944. augusztus 26-án hatalmas tömeg fogadta De Gaulle tábornokot. (Fotó:
Stf / AFP)
1950. január 1. Az francia tévé egyik korai egyik első tévéadás az Eiffel-toronyból. (Fotó:
Reporters Associes / Europress / Getty)
Egy francia divattervező, Jean Dess kalapterve. (Fotó:
Stf / AFP)
Turisták várnak sorban állva, hogy feljuthassanak a toronyba. A kép 1955 körül készült. (Fotó:
Pictorial Parade / Europress / Getty)
A francia színész-énekes Pierre-Jean Vaillar és két szamár az Eiffel-torony étterme előtt, 1958-ban. (Fotó:
Roger Viollet / Europress / Getty)
Az Eiffel-torony torzított nézete Arthur Fellig (Weegee), az ötvenes évek bulvárfotókirályának 1961-es képén. (Fotó:
Weegee(Arthur Fellig)/internatio / Europress / Getty)
A szovjet űrhajós, Jurij Gagarin megtekinti az Eiffel-torony távcsövét 1963. szeptember 8-án. Gagarin volt az első, aki megjárta a világűrt egy Vosztok rakétával. (Fotó:
- / AFP)
Párizsi látkép az Eiffel-toronyból. Ezt a romantikus városképet féltette sok párizsi, amikor a tornyot építeni kezdték. Híres művészek írtak alá petíciókat, hogy tiltakozzanak az építkezés ellen. Maupassant állítólag csak azért evett az Eiffel-torony éttermében, mert ez volt a város egyetlen étterme, ahonnan nem lehetett látni a tornyot. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
Tony Curtis, Natalie Wood és Jack Lemmon az 1965-ös, Verseny a javából című filmben. (Fotó:
Mondadori / Europress / Getty)
Egy női munkás festi az Eiffel-tornyot. 1969-es felvétel. (Fotó:
Michael Putland / Europress / Getty)
Egy modell az Eiffel-torony előtt pózol, a legfrissebb párizsi divatkölteményben. A fotó 1968-ban készült. (Fotó:
R. Jones / Europress / Getty)
Muhammad Ali is ebédelt az Eiffel-toronyban, 1976 márciusában. (Fotó:
- / AFP)
Legelésző birkák a Champ de Mars állomás környékén, az Eiffel-torony lábánál. 1972-es fotó. (Fotó:
Staff / AFP)
A francia kötéltáncos, Philippe Petit átegyensúlyoz a Trocadero és az Eiffel-torony között kifeszített kötélen, a Szajna fölött, 1989 augusztusában. (Fotó:
Jean-Pierre Muller / AFP)
2007 februárjában az Eiffel-torony lámpáit 5 percre elsötétítették, hogy így hívják fel a figyelmet az energiatakarékosságra. A fotó közvetlenül a lekapcsolás előtt készült. (Fotó:
Mehdi Fedouach / AFP)
Rovataink a Facebookon