A sajátjáról így mesélt: “A gyerekszobámban aludtam 5 és 19 éves korom között. Először kenyai faállatkákkal díszítettem, (ott születtem ugyanis) és egy anyám készítette mackóval. Később egyre inkább a magam képére formáltam a szobát, változó tartalma mindig a személyiségemre, érdeklődésemre, vágyaimra utalt. Akciófigurák, amiket valami bolhapiacon túrtam, darabját tíz centért, egy batmanes autó, amit a szüleim egyik barátjától könyörögtem el, Mumsie és Diddle-Dash két egér, akinek egy egész játszóteret építettem gyümölcsös ládákból. 9 évesen egyedül választhattam ki az új szőnyegemet: egy piros alapon fekete-fehér csíkosra esett a választásom, amire akkoriban rém büszke voltam, és annál jobban szégyelltem öntudatos tinédzserkoromban. 10 évesen a Top of the Popsra voltam rágyógyulva, a Smash Hits magazin lapjaival dekoráltam ki a szobámat, az egyik falat a Duran Durannak, a másik fal Madonnának dedikáltam. Később ezeket katonás, majd szörfös képekre cseréltem, majd jött Jimi Hendrix, a Rolling Stones és végül - mielőtt elköltöztem a főiskolára - a rave korszak is megérintett. A szobám volt az én kis birodalmam.” Mollisont a Benetton kreatív kutató központja, a Fabrica kérte fel, hogy találjon ki egy gyerekjogokkal kapcsolatos projektet, ekkor jött az ötlet, hogy különböző körülmények között élő gyerekek szobáit kellene megnézni. “A kezdetektől fogva tudtam, hogy nem csak a nélkülöző gyerekeket akarom fotózni a harmadik világban, hanem mindenféle gyereket a világ minden tájáról. Úgy volt értelme, hogy a gyerekeket is lefotózom, de egy semleges háttér előtt, nem a szobájukban. Arra gondoltam, hogy a szobás képek utalnak majd a gyerekek anyagi és kulturális javaira, mert ezek választják el az embereket, a gyerekekről szóló portrék pedig sima egyszerű gyerekeket mutatnak be. Hamar rájöttem, hogy az én saját élményem, hogy van saját szobám, amiről mesélni tudok, nem mindenkinek adatik meg. Volt alkalmam elgondolkodni a szegénységen és a jóléten, a személyes tulajdonról, a gyerekek hatalmáról, vagy annak hiányáról. De ez a könyv nem egy kampány része. Nincs semmi különös a gyerekek kiválasztásában, oda utaztam, ahova tudtam, sok kép született véletlen találkozásokból, nem tartottam senkinek sem emberjogi előadásokat. Remélem, hogy a képek a gyerekeknek is tetszenek majd, és az olyan szerencsés gyerekek, mint amilyen én is voltam, talán jobban értékelik majd ezentúl, amijük van.”
Alex 9 éves, Rio de Janeiroban él. Nem jár iskolába, az utcán koldul vagy a piros lámpánál várakozókról lopja le az órájukat. Szipuzik, ha talál egy kanapét vagy ágyat az utcán, akkor azon alszik, egyébként a járdán. Kapcsolatban van a családjával, néha elmegy hozzájuk ebédelni. (Fotó:
James Mollison)
Delanie 9 éves, New Jerseyban él a szüleivel és két testvérével egy óriási házban. Minden gyereknek saját szobája van. Delaine nagyon kényes a megjelenésére, esténként órákat tölt azzal, hogy kitalálja, másnap mit vesz fel. A testvérével busszal járnak iskolába, az út körülbelül tíz percig tart, de addig sem szeret az öccse mellett ülni. Szeret iskolába járni, mert ott találkozik a barátaival, de a tanulás nem a kedvence. Mindennap tizenöt percnyi házi feladata van, de azt is szereti az utolsó pillanatra hagyni. Hobbija a vásárlás és a tánc. Rendszeresen jár templomba, szereti az ottani vidám légkört. Divattervező szeretne lenni. (Fotó:
James Mollison)
Lei 11 éves, a nagyszüleivel, testvérével és két unokatestvérél él Kínában. A szülei gyerekeiket hátrahagyva a nagyvárosban élnek és dolgoznak, hetente egyszer jönnek látogatóba. A nagyszülők rizs-, cukor- és zöldségtermesztésből élnek, de a városban élnek, mert így kényelmesebb az iskolák és a kórházak miatt. Lei gyalog jár a nagyjából egy km-re lévő iskolába, esténként 30 percig írja a leckéjét. A nagymamája szeretné, ha Lei megőrizné a családi hagyományokat, ő viszont orvos szeretne lenni, és reméli, hogy a szüleinek lesz pénze a taníttatására. (Fotó:
James Mollison)
Bilal 6 éves, egy beduin családban él Wadi Abu Hindiben. Az otthonuk egy egyszobás kunyhó, amit saját maguk építettek. Az otthonuk környéke izraeli ellenőrzés alatt áll, és az első házukat le is rombolták, mert nem volt rá építési engedélyük. Attól tartanak, hogy ez az új otthonukkal is megeshet. Nyáron a szabad ég alatt alszanak egy szőnyegen, csak télen használják a házat. A beduinok nomádok lennének, de sokukat kényszerítettek letelepedésre az izraeli szabályozások. Főleg rizsen és joghurton élnek, Bilal családjának 15 kecskéje van, az ő tejükből készítik a joghurtot. Heti egyszer esznek húst a rizshez, a vizet egy lajtoskocsiból kapják, napi két liter a fejadag. Bilal nem jár iskolába még, a kecskéket gondozza. (Fotó:
James Mollison)
Justin 8 éves, New Jerseyben él egy négy hálószobás házban. Odavan a sportért, a szobáját is így dekorálta ki. Amerikai focit, baseballt és kosárlabdát játszik, egész évben aktív, váltogatja a sportágakat. Fociszezonban heti három edzése van, ez a kedvenc időszaka, ötéves kora óta játszik a helyi csapatban. A szülei mindig is bátorították, noha nagyon sokba kerülnek a felszerelések. Busszal jár iskolába a környékbeli gyerekekkel. Nyaranta két hetet töltenek egy Karib-szigeten. Nagy reményekkel tekint a jövőbe, polgármester szeretne lenni. Ha ez nem jönne össze, akkor pókerjátékos. (Fotó:
James Mollison)
Irkena 14 éves és Kenyában él az anyukájával egy átmeneti tanyán, amit egy tüskével védelmeznek. A Rendille nevű, félig-nomád törzshöz tartoznak a Kaisut sivatagban. Mielőtt elhagyja a közösséget, körül fogják metélni, ez a rítus lesz az első lépcső a felnőttéválás folyamatában. A körülmetélés nyilvános, és nem szabad sírnia, különben nagy szégyent hoz a családjára. Így lesz belőle morani, azaz fiatal harcos, aki a többi harcossal él a bozótban, kap fegyvert is a vadászathoz. A körülmetélést megelőző hónapban a lehető legtöbb madarat lövi le csúzlival, a tetemeket a nyaka körül hordja, hogy az erejét és képességeit bizonygassa. (Fotó:
James Mollison)
Indira 7 éves, a szüleivel és testvéreivel él Katmandu közelében Nepálban. A házukban csak egyetlen szoba van, egyetlen ággyal, a gyerekek a földön alszanak egy közös matracon. A család annyira szegény, hogy Indira 3 éves kora óta dolgozik a helyi bányában, ahol összesen 150 gyereket foglalkoztatnak. Sokan megvakulnak közülük, mert nincs szemüvegük sem, amivel védhetnék magukat a törmeléktől. Indira napi 5-6 órát dolgozik, aztán anyjának segít a mosásban és a főzésben. A kedvenc étele a tészta. Iskolába is jár, ami harminc perc gyalogútra van. Nem bánja, hogy a bányában kell dolgozni, de jobban szeret játszani. Ha felnő, táncos szeretne lenni. (Fotó:
James Mollison)
Tzvika 9 éves és Beitar Illitben él egy 36 ezres ortodox zsidó közösségben, akik az életüket a Talmud szerint élik. A tévénézés és az újságolvasás is tilos ebben a környezetben. Egy átlagos családban 9 gyerek él, de Tzvikának csak három testvére van, akivel osztozik a szobáján is. Ha felnő, rabbi szeretne lenni. Egy modern háztömbben laknak, autóval viszik őket reggel az iskolába, az út így mindössze két perc. A vallás a legfontosabb tantárgy, emellett hébert és matematikát tanulnak. A sport is tilos, Tzvika a könyvtárba jár minden nap, és szent szövegeket olvas. A könyvtárban ugyanis csak vallási könyvek vannak. A számítógépén is vallásos játékokat játszik. A kedvenc étele a rántott hús krumplival. (Fotó:
James Mollison)
Douha 10 éves, a szüleivel és 11 testvérével él egy palesztin menekülttáborban Hebronban. 5 nővérével osztozik a szobán, a család főleg zöldbabon, húson, rizsen és lencselevesen él. Az iskola tíz perc sétára van, keményen tanul, mert gyerekorvos szeretne lenni. A nagyszülei 1948-ban menekültek el a falujukból, azóta élnek menekülttáborban. Az erőszak állandó része az életének: a bátyja egy öngyilkos merényletben halt meg, amiről bár a család nem tudott, mégis mindannyiukat büntetik érte, a házukat is lerombolták. A testvéréről készült kép van a szobája falán. (Fotó:
James Mollison)
Joey 11 éves, Kentuckyban él a szüleivel és a testvérével. Gyakran elkíséri az apját vadászni: két puskája és egy íja van, hét évesen ölt először, egy szarvast. Már unja a puskát, reméli a következő szezonban tud lőni majd az íjjal is. Szeret a szabadban lenni, felnőttkorában is szeretne vadászni. Mindig megeszik az állatot, amit a vadászat során elejtenek, Joey ugyanis nem ért egyet azzal, hogy csak úgy sportszenvedélyből öljenek állatokat. Egyébként iskolába jár, szeret tévét nézni, van egy szakállas agámája is. (Fotó:
James Mollison)
Risa 15 éves és tizenhárom másik nővel él egy teházban Kyotóban. Hatan osztoznak egy szobán, amit ebédlőnek és teázónak is használnak. Egy éve hagyta el a családját Tokióban, miután a tévében látott egy műsort a gésákról és elhatározta, hogy ő is az lesz. Risa egyelőre még maiko, azaz egy olyan fiatal lány, akit alkalmasnak találtak arra, hogy gésának tanuljon. Új nevet is kapott, már úgy hívják: Tomoyuki. Kemény képzésen megy keresztül, ének- és táncórákat vesz, dobolást, teakészítést és ékesszólást tanul. Napi két órát gyakorolja a kimonóhordást, a fésülködést és a sminkelést. Ő a legfiatalabb maiko a csapatban. Havonta két szabadnapja van, a családját évente háromszor látogatja meg. Sokszor van honvágya. (Fotó:
James Mollison)
Dong 9 éves, Kínában él a szüleivel, testvérével és nagypapájával. A szobáján a tesójával és a papájával osztozik. A szegény családnak csak annyi földje van, hogy rizst és cukrot tud termelni. Az iskola húsz perc gyalogútra van, nagyon szeret írni és énekelni. Esténként egy órán át írja a leckét, majd egy órát tévézik. A könyveket és az egyenruhát ki kell fizetni, de az oktatás szerencsére ingyen van. Az anyja nagyon örül annak, hogy Dong iskolába járhat, amire neki nem volt lehetősége. Dong kedvence a husi és az édesség, főleg a fagyi. Rendőr szeretne lenni, mert akkor el tudja kapni a tolvajokat. (Fotó:
James Mollison)
Tristan 7 éves és egyke. Az anyja filmes, az apja író, Manhattanben élnek egy pici lakásban, illetve van egy házuk New Jerseyben a tengerparton, ott töltik a nyarakat. Egy állami ökoiskolába jár, ahol nagyon fontosnak tartják a környezetvédelmet, tíz perc sétányira van a lakásuktól. A suliban nem tartják a vallási ünnepeket, csak a napfordulók és a napéjegyenlőségek idején van szünet. Tristannak felvételiznie kellett ebbe az iskolába, a szüleit is kikérdezték. New Yorkban nagyon nehéz jó iskolát találni, ez volt a tizedik, ahova jelentkezett. Szereti odajárni, de utálja, hogy ebéd után takarítani kell. A kedvenc étele a bacon, és minden hétvégén kap pizzát. Ha felnő, lekvárfőző szeretne lenni. (Fotó:
James Mollison)
Ez a 9 éves kisfiú a libériai háborúból menekült, és egy gyerekkatonáknak fenntartott iskolába jár Elefántcsontparton. A nevét titokban tartják, mert ha kiderülne, veszélyben lenne az élete. Libériában több ezer, főként árva gyerek katonáskodott a kegyetlen polgárháborúban. Pénzt, ruhát, ételt ígértek a gyerekeknek, az országban utaztatták őket, hogy ne találjanak haza a szülőfalujukba. Az árva fiúnak három testvére van, egy betonkunyhóban élnek, a többi iskolatársukhoz hasonlóan. A kedvenc étele a rizs paradicsommal, és a hús hallal összekeverve. Szereti a focit, ha felnő, tanár szeretne lenni. (Fotó:
James Mollison)
Lobsang 8 éves, tibeti, de Nepálban él. Indiába tart, ahol végre a saját nyelvén tanulhatja a saját kultúráját. Tibetben ugyanis erre nem lenne lehetősége, mert Kína betiltotta a tibeti nyelv használatát 1949-ben. Az apja vitte el a tibeti határra, és szervezte meg az utazását Nepálba. Addig marad itt, amíg nem tud továbbindulni Indiába: a veszélyes nepáli út egy hónapon át tartott, de megúszta fagyás vagy esés nélkül. Szüleit, nagyszüleit és három testvérét hagyta hátra, még sosem járt iskolába, de már nagyon várja. Indiában szerzetesek gondozzák majd 16 éves koráig. Tanár szeretne lenni, és nagyon reméli, hogy egy nap visszatérhet Tibetbe. (Fotó:
James Mollison)
Az egyke Alyssa Kentuckyban él a szüleivel, de a közelben lakik a nagymamája, a nagybátyja és az árva unokatestvére. Ez a szép hegyes-völgyes vidék Amerika legszegényebb része. A széteső házikót csak egy kályha fűti, Alyssa szobájában is repedezik a plafon. A család szeretne inkább egy lakókocsit venni, ha lesz rá elég pénzük. Az anyja a McDonald'sban dolgozik, az apja pedig a Walmartban, és minden pénzük a gyereknevelésre megy el. Alyssa szerencsésnek mondhatja magát, amiért a szüleinek van munkája, még ha keveset is keresnek. A környékbeli családok nagyrészében munkanélküliek a szülők, akik segélyekből élnek. A drog is komoly probléma a környéken, már két rokona is emiatt halt meg. (Fotó:
James Mollison)
Thais 11 éves, a szüleivel és tesójával él egy lakótelep harmadik emeletén Rio de Janeiróban. Két hálószoba van csak, így egy szobában van a nővérével. Az Isten városaként ismert negyedben laknak, éppen az azonos című, 2002-es film hatására kezdték el fejleszteni a környéket, és most már sokkal biztonságosabb errefelé az élet. Nem megy jól nekik, de képesek eltartani magukat. Thais nagy rajongója egy Felipe Dylon nevű brazil énekesnek, az ő képével van kidekorálva a szobája. Odavan Gisele Bündchen brazil modellért is, aki a világ legjobban fizetett modellje. Természetesen Thais is modell szeretne lenni, ha ez nem jön össze, akkor gyerekorvos. (Fotó:
James Mollison)
Ahkôhxet 8 éves, és az Amazon-menti Kraho törzs tagja. A törzs alig 2000 tagból áll, tagjai úgy hiszik, hogy a nap és a hold hozta létre a világot. Többszáz éves szertartásaik vannak, az egyik ilyenből származik a piros festés Ahkôhxet testén. Tisztelik a természetet és a környezetüket, a kunyhóik körben vannak elrendezve, hogy középen tarthassák a találkozókat és a ceremóniákat. A közeli folyóból van ivóvizuk, itt is mosnak. Az ételek felét maguk termesztik, emellett vadásznak is. Vesznek ételt is, a pénzt az arrajáró filmesektől és fotósoktól szerzik be. Van egy autójuk is, amit a törzs közösen használ. (Fotó:
James Mollison)
A könyv megrendelhető az Amazon könyváruházban.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon