A szervereken tárolt, könnyen hozzáférhető adatok tárhelyét manapság felhőként emlegetik, ami épp olyan megfoghatatlan, absztrakt fogalom, mint az internet. Akik használják, tudják, hogy mire jó, de körülírható, tárgyilagos, valamihez köthető megjelenési formája nincsen. Aki tudni akarja, honnan indul a rántott hús, annak egy farmra kell ellátogatnia – aki az internetről és a felhőről szeretné ugyanezt tudni, jobb, ha megcéloz egy szerverfarmot. Ezt tette a fényképész Timo Arnall is, aki a spanyol Telefónica szervertermeiben forgatott filmet a legnagyobb internetes adattárolókról, Internet Machine címmel. És gyönyörű képeket készített.
Az internet ma már épp olyan hétköznapi dolognak számít, mint a központi fűtés vagy az áramszolgáltatás. A közműszolgáltatások többségéhez hasonlóan az internetet és a felhőket is zajos gépekkel zsúfolt csarnokokban és ipari létesítményekben üzemeltetik - természetesen rengeteg energia felhasználásával. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
A gondos karbantartás az adatbiztonság kulcsa. Egy szerverfarmmal legalább annyit kell foglalkozni, mint egy százholdas tanyával, csak itt nem fehérheremaggal, vízvezetékes öntözéssel és intelligens traktorral dolgoznak, hanem laptopokkal, elektromos csavarhúzókkal és diagnosztikai eszközökkel. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
A szerverek, hasonlóan más számítógépekhez, a nagyobb igénybevétel hatására több hőt termelnek. Mivel a szerverek rengeteg számítógépet szolgálnak ki a nap 24 órájában, figyelni kell arra, hogy megakadályozzák a gépek túlhevülését, ami az adatok és a szerver biztonságát egyaránt veszélyeztetné. A szervertermekben ezért kritikus pont a légkondicionálás és a levegőcsere folyamatos biztosítása. Főleg ebben a szobában, ahol a tartalék áramforrásként működő telepek kaptak helyet. A Telefónica ezekről működteti a központot, ha az elektromos műveknél üzemzavar van. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
Arnall szerint a Telefónicánál szigorúbb a több lépcsős biztonsági ellenőrzés, mint a repülőtereken - hiába, itt az adatvédelem nem absztrakt fogalom. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
Bár ez a fotó úgy fest, mint egy képernyőfotó a Halo videojátékokból, ez még mindig a szerverközpont; hajnali háztetők, rengeteg légkondicionáló berendezéssel. Az épület előtt óriási víztartályok találhatók, több tízezer liter hideg vízzel; erről üzemel a légkondi, illetve tűz esetén a szervertermet is ezzel oltanák el. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
A fehér az új fekete. Amellett, hogy praktikus, mostanában felkapott szín, szerverterem-árnyalatnak is kiváló: az üzemeltetők így a szemük sarkából is láthatják, hogy még mennyi hardvert zsúfolhatnak a falra, ha bővíteni szeretnének. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
A dízellel működő sárga generátorok töltik fel a tartalék áramforrás akkumulátorait; az üzemanyag a fehér tartályokban van. A Telefónicának az üzemanyagcégekkel is szerződése van, így az adatközpont vészhelyzet esetén a generátorokról is működtethető. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
Hogy a leghosszabb utazás is az első lépéssel kezdődik, coelhói közhely. Hogy a vezeték nélküli internet és a felhőben tárolt adatok kígyóvastagságú, brutális kábelekkel kezdődnek, az csak a laikusoknak nem egyértelmű. (Fotó:
Timo Arnall / elasticspace.com)
Az Internet Machine nemcsak a témaválasztása, hanem a technológiája miatt is szokatlan dokumentumfilm. A Telefónica a máskor zárt termekbe is beengedte Arnallt a forgatáson, aki virtuális kameraállások, valós felvételek és jó minőségű állóképek sajátos keverékéből alkotta meg a végleges filmet. Nincsenek magyarázatok, nincs beszéd, csak hatásos, gyönyörű képek, és zenei aláfestés helyett is csöndben morajló gépeket hallgathatunk.
Rovataink a Facebookon