Ed Sijmons és felesége, Louise 1975 nyarán járt Magyarországon. A fiatal holland házaspár máig szívesen utazgat, a hetvenes években azonban főleg Prága, Berlin, Olaszország, Svájc és Lengyelország volt a legkedveltebb úti céljuk. Magyarországon idejük nagy részét Budapesten töltötték, de jártak Szentendrén és Egerben is. A magyarországi élményeikről negyven évvel később az Indexnek meséltek. A Fortepan képeiből válogattunk.
Ed és Louise tipikus turistaprogramokat szervezett magának Budapesten: bejárták a budai várnegyedet, sétáltak a Gellérthegyen, Óbudán, Aquincum romjainál, felkeresték a budafoki borkatakombát, a Pál-völgyi-cseppkőbarlangot és a többi jól ismert nevezetességet.
Az éttermekben többnyire jókat ettek jó áron, bár két alkalommal inkább otthagyták a felszolgált ételt. A töltött paprikába viszont egy életre beleszerettek.
Ed Sijmons a képei kapcsán elmondja, hogy nem hivatásos, csupán lelkes hobbifotós, aki imád utazni. 2008 óta például ugyanazzal a Canon géppel fényképez, ami olcsó volt, és egyszerű is, ő mégis elégedett vele, úgy véli, neki ez is megteszi. „Nem, nem vagyok profi fotós, egyáltalán nem! Az igazat megvallva, nem sokat tudok a fotózásról” – szabadkozik.
A pár öt évvel a magyarországi kirándulás után két hetet töltött New Yorkban, az ott készült képeiket pedig több külföldi újság is lehozta. Kedvenc városuk továbbra is Amszterdam, de imádják Londont, Berlint, Párizst, Koppenhágát, Prágát, Rómát és természetesen Budapestet is.
Louise és Ed egyébként máig egy párt alkotnak, immár 41 éve vannak együtt. Ed 2002 óta nyugdíjas, és nagyon élvezi az ezzel járó szabadságot, hogy azt teheti, amihez kedve van.
A teherautókkal megrakott Árpád híd a Margitszigetről nézve. Balra a Hajógyári-sziget, messze a háttérben pedig az Északi összekötő vasúti híd.
18
Figyelem!
undefined
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
Ed felesége, Louise egy mustársárga IFA W50 mellett. Az emblematikus járművet 1965 és 1990 között gyártották az NDK-ban, majd idővel eltűnt a magyar utakról is. A furfangos magyarság sokszor csak Ideiglenes Forgalmi Akadályként emlegette őket.
Aquincum, az egykori római település és katonai tábor romjai. A nevében is a vízre utaló település hosszú időn át Alsó-Pannónia központja volt.
Ed és Louise szállása egy idős néninél volt, aki – mivel a húszas-harmincas években gyerekkora egy részét Hollandiában töltötte – jól megértette a párt. A lakás viszont hármójuknak már kicsi volt, a fiatalok ugyanis szerettek volna kettesben maradni. A vendéglátó végül néhány napra rokonlátogatóba ment, majd a visszatérése után Ed és Louise inkább a svábhegyi Vörös Csillagban szállt meg, amit a háború előtt Golf Szállónak hívtak, ma pedig már nem fogad vendégeket.
A fiatal házasok szívesen shoppingoltak a kádári Magyarországon. Az egyik (Lenin) körúti üzletben rendeltek egy tipikus magyar házszámot és utcatáblát a saját hollandiai címükkel.
A Bécsi út a Szépvölgyi út felől a Nagyszombat utca felé nézve, jobbra a Csemete utca torkolatával. A Bécsi út eredete egészen a római időkre nyúlik vissza.
Louise és a szentendrei HÉV Aquincumnál. Háttérben az esztergomi vasútvonal Szentendrei út fölött átívelő hídja.
Louise és Ed számára a helyi sajátosságok közül a női fodrászatok nagy száma volt a legmeglepőbb, és hogy sokszor még az esti órákban is tele vannak lelkes, szépülni vágyó hölgyekkel.
Az Ybl Miklós tervei szerint épült Várkert Bazár és a királyi palota. A Várbazárt egyébként már megint építgetik kicsit: április elején megbontották a díszburkolatát és a gyepszőnyeget is.
„A break dance-re is felülhetsz / Sebesen foroghatsz-pöröghetsz / Ha elszédültél semmi vész / Majd úgy lépsz, mint egy tengerész" – énekelte Vidámpark című dalában a 100 Folk Celsius. Közvetlen elődeit, azaz a Vurstlit és az Angol Parkot is számítva, közel kétszáz éves történetével a a világ egyik legrégebbi, folyamatosan működő szórakoztatóparkja volt. A helyén azóta a Holnemvolt Park üzemel.
Sikló a Vidámparkban. „A játék már rég nincs meg: egy csónakot jó magasra felhúztak liften, majd a csúszdán lerohan a vízbe, jó nagy hullámokat verve. Mindenki vizes lett és lehetett sikítozni" – olvasható a siklóról. Hibátlan leírás!
Hullámvasút a Vidámparkban. A húszas években épült játékot Amerikai Magasvasútnak és Hegyivasútnak is hívták. További érdekesség, hogy az egyik szerelvény elejére ismeretlen okból egy zománcozott „zenekar” feliratú tábla volt felcsavarozva évtizedeken keresztül.
Ed a Pók utcánál, a Duna felé nézve. Feleségével tíz évvel később, 1985-ben újra jártak Magyarországon, akkor egy hosszú autótúra során érintették hazánkat: Nürnbergből indulva, Salzburg és Bécs után értek Budapestre, ahonnan a Balaton érintésével Zágrábba, majd Ljubjanába utaztak tovább. És még hátra volt: Trieszt, Velence, Bolzano, Sankt Gallen és persze Amszterdam.
Rovataink a Facebookon