Egy süllyedőben lévő világ pillanatképeit merevíti ki Mohos Zsófia fotográfus Görbeország sorozatában. A képek Kisecseten, Magyarország északi részén, Nógrád megyében, azon belül is Palócföldön egy zsákfaluban készültek, amiről a helyiek gyakran azt mesélik, annyira eldugott, hogy még az oroszok sem találták meg a világháború idején.
„Kisgyerekként erős vágyat éreztem, hogy a jelen pillanatot kimerevítsem az utókor számára. Eleinte naplót írtam, majd tizenévesen fotózni kezdtem. Gyerekként sok időt töltöttem a nagymamám falujában, ahol már akkor egy süllyedő világ képe rajzolódott ki előttem.
Tornácos, elöl kétablakos parasztházak és egyre fogyatkozó dolgos, a kerttel, természettel harmóniában élő lakóikat figyeltem meg, akik tavaszonként kimeszeltek, kútból merték a vizet, viseletben mentek a misére, ráncolták a szoknyát, művelték a konyhakertet, tették a dolgukat egészen addig, amíg – ahogy ők mondják – vitte őket előre az akarat.
Az utolsó 5 évben vagyunk, amikor ezek a képek még elkészíthetők, mert sorra halnak ki az itt és így élő nénikék, s magukkal viszik a paraszti kultúrában rejlő ősi tudást, ami a szemünk előtt semmisül meg. Köztük dolgozva döbbentem rá, hogy hozzájuk képest szó szerint életképtelen vagyok.
Ezért is örülök, hogy ezt a sorozatot újabb képekkel gazdagíthatom, miután a Magyar Művészeti Akadémia Művészeti Ösztöndíját elnyertem, ami lehetővé teszi, hogy újabb nógrádi falvakat fotózzak. Újra csak arra tudok gondolni: sietni kell a megörökítéssel. Egyre kevesebben vannak, akiket még visz az akarat...”
Tipikus nógrádi utcakép girbegurba kerítéssel. Kisecseten járunk, ahol az identitás palóc. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Hajnali sürgés-forgás a disznóvágáson, amit még mindig családi kalákában végeznek a helyiek. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Rózsi néni rózsafüzérrel és imakönyvvel a szentmisére indul. „A legfontosabb, lányom, a hit, a remény, a szeretet, enélkül nincs semmi” – mondogatta mindig. (Fotó:
Mohos Zsófia)
„Tipikus hazafelé-kép. Gyerekkoromban 30-40 nénit is láttam templomi viseletben vonulni, de a számuk egyre fogyatkozik″ – hívja fel a figyelmet a jelenségre a fotográfus. (Fotó:
Mohos Zsófia)
„Zsuzsi néni a fiát helyettesíti pásztorként ezen a kánikulai napon. Ahogy körberajzolta a fény őt és a bárányokat, úgy éreztem, le kell fényképeznem, mert egészen varázslatosnak hatott.″ (Fotó:
Mohos Zsófia)
„Néha azt gondolom, nincs már értelme a nagy kertnek. Aztán eljön a tavasz, eljön az idő, hogy felszántassam, sokba kerül, na, de ez a rendje a dolgoknak – mondta Rózsi néni. Vigyél egy kis petrezselymet, és adok még bazsalikomot, frisset. Küldenék haza szilvát is, de hát idén nem sok volt sajnos.″ (Fotó:
Mohos Zsófia)
„Nagymamám 7 szilvafát ültetett. Az üvegcsékben a termésből készült pálinkák, illetve azok maradékai láthatók″ – értelmezi a képet Mohos Zsófia. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Kétbodonyi palóc viselet. A babák is ebben pompáznak. A huncut mosoly a 80 éves Anka néni arcáról letörölhetetlen. (Fotó:
Mohos Zsófia)
„Ez a nagymamám konyhája, a sárga doboz ma már elavult jótanácsokkal a dédszüleim egykori boltjából származik″ – vezet be a családi mindennapokba a fotós. (Fotó:
Mohos Zsófia)
A szoknyaráncolás sajátos művészet a népviselet-készítésen belül, amihez egyre kevesebben értenek ezen a vidéken. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Bögrék egy tipikus, pöttyös ablakos stelázsiban. A polchoz rajzszöggel erősített csipkében és magában az életképben vélhetően sokan felismerik nagymamájukat, illetve a saját gyermekkorukat. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Zsuzsi néni, a helyettes pásztor Fürgével. A kép nagyjából 5 éve készült, de készülhetett volna 100 éve is. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Kálmán bácsi Kétbodonyból a saját bognárműhelyében pár héttel a halála előtt. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Tipikus kontyos parasztház, melyből sokat felújítanak, de még több összeomlik. (Fotó:
Mohos Zsófia)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon