További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A fővárosi ellenzék Budapest-koncepcióját mutatta be szombaton Tarlós István, a Fidesz-KDNP frakciószövetségének elnöke Budapesten.
Tarlós István - aki elismerte, hogy korábban "nem minden alap nélkül" vádolták a fővárosi ellenzéket, hogy nincs Budapest-koncepciója - elmondta, a most bemutatott munka nem befejezett, kész program, hanem egy koncepció.
A részletes városfejlesztési és városüzemeltetési programot 2009 végén, 2010 elején mutatják be. Ez már a jelenlegi fővárosi ellenzék választási programjának lesz tekinthető.
Az Egy élhetőbb és vonzóbb Budapest c. koncepció szerint a mostani ellenzék 2015-re új közigazgatási rendszert alakítana ki, stabilizálná a gazdaságot, hatékony városi rendőrséget hozna létre és végrehajtaná a lakótelepek, az úgynevezett barnamezős területek és a világörökségi városrészek rehabilitációját.
Tehermentesítenék a belvárost, növelnék a zöldfelületek nagyságát, s erősítenék a budapestiek lokálpatriotizmusát.
A programot egy kisebb csapat alkotta meg, amelyben részt vett Illés Zoltán, a Fidesz VI. kerületi önkormányzati képviselője és Rogán Antal, Belváros-Lipótváros fideszes polgármestere is.
A hat hónap alatt megalkotott 34 oldalas koncepció szerint az ellenzék 2015-ig többek közt 30 százalékkal növelné a közösségi közlekedést használók számát, fejlesztené a villamoshálózatot, valamint létrehozná a fővárosi ombudsman intézményét.
Hároméves fázisokban gondolkodnak
A város fenntartásának és fejlesztésének három fázisú ütemterve alapján az első három évben az ellenzék stabilizálná a működést, elindítaná az "európai szintű rendteremtést" és kisebb forrásigényű fejlesztési programokat indítana.
A második fázis három éve során megteremtené a szociális biztonságot, valamint nagyobb városfejlesztési programokat indítana. A harmadik, több mint 10 évre becsült fázisban nyugat-európai szinten fejlesztené a fővárost a jelenlegi városházi ellenzék.
A koncepció hét szakpolitikai területet sorol fel: a közigazgatást és közbiztonságot, a városüzemeltetést és a közszolgáltatásokat, az építészetet és a városépítést, az életminőséget és a környezetvédelmet, a kultúrát, a közösséget és a szociális vívmányokat, valamint - az országos politikával összhangban - az egészségügyet és az oktatást.
Tarlós István kérdésre válaszolva kifejtette, amennyiben 2010-ben ő lesz Budapest főpolgármestere, bevonná a főváros vezetésébe az MSZP-t is. Az SZDSZ-ről és az MDF-ről szólva azt mondta: "a kis pártok több zűrzavart okoznak, mint amennyi hasznot hoznak".
Bagdy Gábor, a fővárosi KDNP frakcióvezetője a koncepció érdemét elsősorban abban látja, hogy van. A kereszténydemokrata politikus az egységesebb és szolidárisabb Budapest fontosságát hangsúlyozta.