További Belföld cikkek
- Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
- Népszava: a gyerekek vallásának rögzítésére kérték a szülőket az egyik állami iskolában
- Publicus: Magyar Péter és pártja megítélésének sem ártanak a hangfelvételek
Szmóker körök is elterelhetők, de csak egyszer
A törvénymódosítás egyik jelentős újítása, hogy azok is jelentkezhetnek elterelésre, akik másoknak átadtak drogot, ám ennek célja a közös fogyasztás. Azaz ha egy csoport tagjai ellen közös marihuánafogyasztás miatt indul például eljárás, az érintett személyek mentesülhetnek a jelenleg kiszabható büntetési tételek alól, helyette vállalni kell a féléves elterelést. Erre azonban három évenként csak egyszer lehet majd jelentkezni - ezt tartalmazza az MSZP által benyújtott és az ellenzék által is támogatott módosítás, mely így valószínűleg az új törvénybe is bekerül majd.
Gyógykezelés vagy felvilágosító beszélgetések
Pelle Andrea kérdésünkre elmondta, hogy a nem-függőket két kategóriába sorolják: az egyikbe azok kerülhetnek, akik rendszeres droghasználók, de még nem függők. Ők lehetőséget kapnak egy "kábítószer-fogyasztást gyógyító kezelés" választására. A másik csoportba az alkalmi fogyasztók tartoznak, akiket csoportbeszélgetésre, megelőző-felvilágosító kurzusokra küldik a szakemberek.
A törvénymódosítás korhatár-szabályzással igyekszik megakadályozni, hogy két olyan személy fogyasszon együtt kábítószert, akik között nagy a korkülönbség. Így elterelés alkalmazható még abban az esetben is, ha egy fiatalkorú és egy 21 évesnél fiatalabb személy együtt szívnak el egy dzsointot (marihuánás cigarettát) vagy szednek extasyt.
A szakmai szervezetek nem teljesen elégedettek
Bár a szakmai szervezetek általában elégedettek a módosítás szemléletével és újításaival (mely gyakorlatilag a legszigorúbb európai drogtörvényként emlegetett '99-es BTK előtti állapotot állítja vissza), bizonyos részletekkel most sem értenek egyet.
Dr. Csorba József, a Magyar Narkológiai Társaság elnöke hiányolja a nyugati országokban már régóta használt kategóriák felállítását, azaz a lágy- (pl. marihuána, hasis) és keménydrogok (pl: kokain, heroin) jogi definiálását.
Gerevich József szerint a hazai egészségügy katasztrofális állapota nem teszi lehetővé, hogy az elterelést maradéktalanul megvalósítsák, hiszen az sem tisztázott még, hogy a havi 30-40 ezer forintot is elérő gyógykezelési költségeket támogatja-e majd a társadalombiztosítás. Gerevich megemlítette, hogy megkeresésükre az egészségügyi tárca egyelőre nem reagált.
Pelle Andrea a háromévenként csupán egyszer használható elterelést indokolatlannak tartja, ezt szerinte az ellenzéki támadások tompítására nyújtotta be az MSZP. A TASZ képviselője szerint a gyakorlatban továbbra is élni fog a "zéró tolerancia" elve, hiszen a fogyasztás és a birtoklás továbbra is - minimális mennyiségű kábítószer esetén is - bűncselekménynek számít.
|