A rendőrség vizsgálja a Pannónia-panamát
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A Budapesti Rendőr-főkapitányság több feljelentés alapján nyomozást indított a Pannónia Filmstúdió ügyei után. A Népszava információi szerint a rendőrök tavaly nyáron kezdtek vizsgálódni hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen, és már többek között az ÁPV Rt.-től, az APEH-től, a Magyar Mozgókép Közalapítványtól, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától is bekérték a Jankovics Marcell vezetése alatt álló állami cég papírjait. Az Index úgy tudja, hogy a nyomozók a hűtlen kezelés gyanúja mellett filmes jogdíjfizetések elmulasztása miatt azt is vizsgálják, hogy hova tűnt a nagy múltú, de jelenleg csődhelyzetben lévő rajzfilmstúdió filmjogokból származó bevétele.
Folyamatos átvétel
A BRFK arra próbál fényt deríteni, hogy történtek-e visszaélések az állami tulajdonú Pannónia Filmstúdió vagyonával, mondta a Népszavának a BRFK vizsgálati főosztálya gazdaságvédelmi osztályának vezetője, Péntek József alezredes. A Pannóniáról megjelent sajtóhírek alapján a nyomozást kiterjesztették a Jankovics Marcell résztulajdonában álló Ma-Ra Kft.-re is. Mint arról az Index beszámolt, a Pannónia gyártásvezetője és könyvelője által is tulajdonolt Ma-Ra az elmúlt években folyamatosan átvette a Pannónia üzleteit. A rajzfilmes produkciók gyártásához pedig az állami cég eszközeit és alkalmazottait vette igénybe. A rajzolóktól származó információk szerint a Ma-Ra már 2001-ben úgy szállt be a több mint kétmilliárdos költségvetésű Mr. Bean angol-magyar koprodukcióba, hogy a Pannónia szinte teljes animátori gárdáját alvállalkozóként foglalkoztatta, több tízmilliós szerződéssel.
Az APEH-től félve
A nyomozás ellenére
A 2003-as zavaros támogatásátirányítás ellenére a Ma-Ra és személyesen Jankovics 2004-ben további - a szakma egészéhez képest kimagasló arányú - támogatást kapott az állami alapokból. Az MMK a rendőrség tájékoztatása szerint már 2004 novemberében tudomást szerzett a nyomozásról, de a közalapítvány honlapjára két hónappal később, 2005. január 7-én felkerült lista bizonyítja, hogy az animációs szakkollégium még mindig a legfőbb támogatandó cégnek tekintette az Ma-Ra Kft.-t és a Pannóniafilmet. A két cég az összesen elosztható harmincmilliós állami támogatásból huszonkétmilliót kapott.
Kiszórták az archívumot
Az Index információi szerint a Pannónia Filmstúdió az utóbbi hónapokban a háromszázmillió forint értékű óbudai székházában már csak a földszinti szobákban húzza meg magát. A háromemeletes épület többi részét a cég bérbeadta. Úgy tudjuk, hogy a zsugorodó cég kiszórta az elmúlt évtizedek rajzfilmterméséből még megmaradt eredeti rajzait is. A kiürített raktárból kikerült értékes rajzok és háttérfestmények java részét a Manifeszt rajzfilmes szervezet mentette meg a bezúzástól, és szándékaik szerint egy közgyűjteményt hoznak majd létre a kidobásra ítélt anyagokból. A Pannónia archívumában őrizték az ismert magyar rajzfilmsorozatok, mesefilmek eredeti rajzait, festményeit. Az Index által megkérdezett szakértők szerint a több százezerre becsült kidobott fólia mai értéke akár több milliárd forint is lehet.
Közreműködött volna
Lerobbant állapota ellenére a Pannónia privatizációjáért maga Jankovics is lobbizott az ÁPV Rt. illetékeseinél. Az Index tavaly beszámolt arról, hogy az ügyvezető közreműködésével Gát György producer többször megfordult a III. kerületi székházban, és az alkalmazottakat is tájékoztatta a privatizációban való részvételi szándékáról. A magánosítással kapcsolatban többször is nyilatkozó Jankovics azt hangsúlyozta, hogy "az animációsfilm-ipar világméretű válsága miatt" a befektetők számára csak nehezen térülne meg egy ilyen ügylet. Az igazgató azt is állította, hogy életkora miatt ő már személyesen nem kíván részt venni az esetleges privatizációban.
Jankovics Marcellt többszöri próbálkozásunk ellenére sem mobilján, sem a Pannóniafilm irodájában nem sikerült elérni. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában egyelőre nem kívántak nyilatkozni a nyomozásról, annyit azonban megtudtunk, hogy a rendőrség megkeresésére a tárca is átadta a Pannóniával kapcsolatos iratokat, ugyanakkor felhívta a rendőrök figyelmét arra, hogy a cég nem a minisztériummal áll szerződéses viszonyban, hanem az MMK-val.