Ingyengépeket vett a kormány háromszázmillióért?
További Belföld cikkek
- „Te zsidó vagy?” – Guruló zsinagóga Budapest utcáin
- Villamos alá gyűrődött egy autó a Corvin-negyednél
- Tragédia, lemondások és választások alakították át a magyar politikai elitet 2024-ben
- Ezek voltak az idei év legnagyobb botrányai a ChatGPT szerint
- Újabb vasúti baleset történt Magyarországon, vonat elé hajtott egy autós
A minisztérium eredetileg minimum négyszáz, direkt óvodásoknak kifejlesztett, "kakaóálló" billentyűzettel felszerelt gép beszerzését tervezte, a közbeszerzési eljárás győztese, a Haitec Magyarország Kft. azonban a rendelkezésre álló összegből 269 gép leszállítását vállalta. Az már másfél hónapja vita tárgya, hogy reális volt-e a gépek ára, a darabonkénti 1 077 000 forint.
Az informatikai tárca több közleményében is arra hivatkozott, hogy a szoftverek magyarítását és az óvónők betanítását is vállalta a nyertes cég. Csurgai Gábor, a Haitec Magyarországi Kft. ügyvezetője az Indexnek cáfolta, hogy ez a két tétel jelentős összeget képviselne a csomagárban. Mint mondta, az óvónők betanítása mindössze egy óra, ezalatt megmutatják, hol kell bekapcsolni a gépet és hogyan indulnak a programok.
Az ajándék gépek is magyarítva voltak
Csurgai szerint a programok magyarítása is marginális tétel. Arra a felvetésünkre, hogy az IBM ajándékozási programjához már magyarították a programokat, azt mondta, egy ajándékprogramban mindennek van ugyan kimutatható ára, de az nem számít, hiszen a termék ingyenes. Ellenben ha piaci alapon vásárolnak, akkor a magyarítás költségeit is ki kell fizetni.
A cégvezető hangsúlyozta, hogy az árban benne vannak a szoftverek, azok magyarítása és az is, hogy három éven át szervizelik a gépeket. Az ügyvezető ismételten leszögezte, hogy semmiféle ár-összehasonlításnak nincs helye ebben az ügyben, mert mások a viszonyok Amerikában, és megint mások Európában.
Megkérdeztük az ügyben a magyar IBM-et arról, hogy van-e rálátásuk arra, hogy mekkora árréssel adják tovább az IBM-termékeket, de a cég pr-főnöke, Intődy Gábor kérdéseink többségére nem adott választ. (Lásd keretes írásunkban a kérdéseket és a választ.)
A KidSmart jótékonysági program
Bőbeszédűbbnek bizonyult viszont a cég amerikai központjának munkatársa, aki szerint állami szereplő nem szokott a Kidsmart programban ingyenesen igényelhető óvodai számítógépeket piaci alapon vásárolni. "A KidSmart jótékonysági program" - nyilatkozta az Indexnek Clint Roswell, az IBM amerikai anyavállalatának a KidSmart program kommunikációjáért is felelős sajtófőnöke. Roswell ezután hosszasan magyarázta - a jótékonyság fogalmát, többször is hangsúlyozva -, hogy a programban kiosztott gépekért nem kell fizetni. Érdeklődésünkre, hogy milyen kapcsolat lehet a KidSmart program és az IHM Bruszvik Teréz programjában beszerzett számítógépek között, Roswell nem tudott felelni.
A KidSmart program elmúlt két és fél évében az IBM 18 500 Young Explorer számítógépből, programcsomagból és képzési támogatásból álló csomagot osztott szét világszerte. Magyarországon százharminc KidSmart számítógép került hátrányos helyzetű óvodákba. A program sikere felkeltette a számítógép-kereskedők érdeklődését is, nem sokkal a program indulása után a kiskereskedelemben is megjelentek az IBM Young Explorer számítógépére épülő, a KidSmart programban adományozottakhoz hasonló felszereltségű (védőburkolattal és az elhíresült kakaóbiztos billentyűzettel szerelt) gyermekszámítógépek.
Az tény - és erre az IBM honlapján található adatok alapján több olvasónk is fölhívta a figyelmet -, hogy ez a gép illetve rendszer nem szerepel a cég kereskedelmi forgalomban kapható termékei között.
|