További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A kormány volt a valódi ellenfél
Farkas Flórián |
Farkas azzal vádolta az Országos Választási Irodát és az Országos Választási Bizottságot, hogy asszisztált a csalásokhoz azzal, hogy nem akadályozta meg a szektorok közötti vándorlást, így egy-egy szektor szavazatainak összesítése után negyvenen-ötvenen átvonultak egy másikba szektorba.
A figyelmeztetések ellenére
Az elektori gyűlésen a levezető elnök - emlékeztetett Farkas - egy alkalommal figyelmeztette is a résztvevőket, hogy 219 szavazattal több van, mint ahány regisztrált elektor részt vesz az ülésen, ami csalás, de Rittkó Emilia, a Választási Iroda vezetője "leintette" az elnökösködő Lakatos Menyhértet, ezzel folytatásra ösztönözve az elektorokat.
Baloldali büfé
Farkas kifogásolta, hogy az OVB valamennyi beadványukat elutasította. Ezekben a Lungo Drom azt állította, hogy a fehér sállal, piros szegfűvel érkező elektoroktól még a személyi igazolványukat sem kérték el. Kifogásolják azt is, hogy az elektori gyűlésre több mint négyszáz küldött nem tudott elmenni, mert a - vonatjegyként szolgáló - meghívón elírták a dátumot, így azt nem fogadták el a vasutasok. Farkas Flórián szerint arra is bizonyítékaik vannak, hogy aki a baloldalhoz tartozott azt ingyen etették-itatták, míg a Lungo Dromosok számára nem volt büfé.
Civilek is szavaztak?
Farkas szerint ellentétes az eddigi gyakorlattal, hogy elektoroknak nem kellett aláírásukkal igazolniuk szavazólapjuk átvételét, egyszerűen "sárga céduláik leadásával" szavazólaphoz juthattak a jelenlevők. Fátyol Mihály, a leköszönő Országos Cigány Önkormányzat tagja szerint amikor a Lungo Drom-osok kivonultak, sokan a székükön hagyták a szavazócéduláikat, amiket aztán ott maradt ellenfeleik szavazólappá konvertálhattak, ami ugyancsak lehetőséget teremtett a visszaélésre.
Farkas Flórián azt is felrótta tájékoztatóján, hogy - szerinte - a kisebbségi önkormányzat tagjainak megválasztásakor már nem is volt határozatképes a gyűlés. Jelezte, megkeresésére három alkotmányjogász is úgy vélte , hogy a határozatképesség nemcsak a szavazás elején szükséges, hanem a záró jegyzőkönyv elkészűltéig kell biztosítani az ötven százalék plusz egy szavazatos többséget. Márpedig ez nem lehetett meg a választáskor, mert a Lungo Drom kivonult.
Nemzetközi fórumok elé viszik az ügyet
Mivel az OVB elutasította a beadványaikat, a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak felülvizsgálati kérelemmel, és új választást követelnek. Amennyiben ezt nem sikerül Magyarországon jogi eszközökkel elérni, nemzetközi fórumokhoz fordulnak, tette hozzá Farkas.
A roma politikus szerint az is elfogadhatatlan, hogy olyan személyek is részt vettek a szavazáson, akiket nem választottak meg kisebbségi képviselőnek, így nem is lehettek elektorok. Farkas megemlítette, hogy azért nem vonultak ki rögtön az elején a szavazásról, mert az OVB jelenlévő elnöke ígértetet tett arra, hogy rövid időn belül kivizsgálják Farkasék panaszait. A kivonulásra azután került sor, hogy a választási szervek nem foglalkoztak érdemben kifogásaikkal.