Petíció a verespataki beruházás ellen
További Bulvár cikkek
A nemrégiben ott járt magyar küldöttség felvételeinek tanúsága szerint az épületek 60 százalékán máris kint vannak a táblák, amelyek azt jelzik, hogy az ingatlan a Rosia Montana tulajdona, paradox módon több esetben úgy, hogy a műemléki védettséget jelző felirat is fennmaradt a falon. A Veres patak nevű vízfolyás színe a képeken sárgásbarna, a küldöttség által vett vízmintát a Szegedi Tudományegyetemen elemzik. Az egyetem Természettudományi Karának egyik professzora az Indexnek elmondta, valóban érkezett hozzájuk vízminta, de a vizsgálat eredményei nem lesznek mérvadók, mivel a mintavétel nem szabályos kutatási körülmények között történt.
Magyar polgármesterek tiltakoznak
Tekintse meg képeinket! |
A Fidesz zöld tagozata arra szólítja fel a kormányt, hogy tegyen érdemi diplomáciai lépéseket a romániai verespataki bányaberuházás megakadályozása érdekében, mondta a tagozat elnöke, Medgyesy Balázs. Szeretnék, ha a magyar EU-képviselők elérnék, hozzanak az Európai Parlamentben olyan jogszabályt, amely tiltja a ciános aranybányászatot. Kicsi az esély arra, hogy a nemzetközi tiltakozás önmagában megállíthatná a veszélyes beruházást, mivel Makrai és Medgyesy információi szerint a román állam maga is a Rosia Montana résztulajdonosa, jelenleg a cég 20 százalékát birtokolja, tehát gazdaságilag igen érdekelt abban, hogy a beruházás megvalósuljon.
A zöld tagozat attól tart, hogy a tervezett aranybánya-beruházás a tiszai ciánszennyezéshez hasonlítható következményekkel járhat. Az érintett vízgyűjtő területen ötmillió ember él, mondta Makrai László.
Ellentmondásos román lépések
Medgyesy elmondta, a románok többször jelezték, hogy a beruházónak nincs engedélye, ennek ellenére a munkálatok előkészítése és a terület kisajátítása zajlik, néhány hete a beruházó próbafúrásokra is engedélyt kapott a Fehér Megyei Környezetvédelmi Felügyelettől.