Szlovák katonai gép zuhant le Hejce mellett
További Bulvár cikkek
Nem sokkal este fél nyolc után a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejcétől három, a szlovák határtól tíz kilométerre a 783 méter magas Gergely-hegynek csapódott a szlovák légierő An-24-es típusú szállítógépe. A gép Pristinából tartott a tragédia helyszínétől mindössze 15 kilométerre fekvő kassai reptérre, fedélzetén összesen 43-an tartózkodtak: 28, Koszovóban szolgálatot teljesítő szlovák békefenntartó, egy hétfős módszertani segédcsoport, illetve a nyolcfős személyzet. (A korábbi hírek ettől eltérő utaslétszámról és személyzetről szóltak.) A lezuhant szlovák repülőgép nem látott el katonai feladatot, lőfegyver, lőszer, vagy robbanóanyag nem volt a fedélzetén - közölte pénteken reggel a rendőrség.
Az M1 híradója szerint a magyar légtérbe két szlovák An-24-es lépett be, a lezuhant gép haladt elöl, a második gép pilótája a lángoló erdő láttán riasztotta a hatóságokat.
A Kassára tartó gép feltehetően már alacsonyan szállt a határ közelében. A kassai repülőtér alig tizenöt kilométerre van a határtól, így a repülő már régen megkezdhette a süllyedést, mielőtt a sötét, csaknem nyolcszáz méter magas hegyoldalnak csapódott.
Három kilométerrel letért a pályájáról a szlovák repülőgép miután a szlovák légi irányítás alá került - közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter pénteken a Belügyminisztérium budapesti sajtótájékoztatóján. A gép fekete dobozát pénteken kora délelőtt megtalálták - értesült a HavariaPress. A zempléni hegyek között lezuhant gép roncsainak helyszíni vizsgálata és műszaki mentése jelenleg is zajlik, a területen folyamatosan több százan dolgoznak.
Egy túlélőt találtak
A mentőalakulatok eddig egy túlélőt és 21 holttestet találtak, a holttestek azonosítása még nem kezdődött meg. A kutatásban 220 fős magyar mentőegység, valamint 80 szlovák tűzoltó, mentő és katona vesz részt. A munkát nehezíti pénteken mínusz tíz fok alatti hőmérséklet, és a köd miatti alig tíz méteres látótávolság. A helyszínre vezető út utolsó kilométereit autóval nem lehet megtenni, a mentésben résztvevők, a hatóságok munkatársai gyalog tudnak csak eljutni a roncsokhoz.
A szerencsétlenség egyetlen túlélőjét Kassára vitték, mivel a szlovák nagyváros csak 20, míg a legközelebbi magyar nagyváros, Miskolc 70 kilométerre van a tragédia helyszínétől. A 30 éves katona súlyos agyi- és tüdősérüléseket szenvedett. Úgy tudni, a túlélő szeme fölött a koponyacsont megrepedt, az ütéstől az agya és a tüdeje is megdagadt. A sérülttel a kórházba tartó orvosoknak még sikerült beszélniük.
Bár a holttestetk azonosítása még nem kezdődött meg, azt azonban lehet tudni, hogy Jozef Stank alezredes, a szlovák fegyveres erők püspöki helynöke az első név szerint ismert áldozat, Ezt pénteken reggel közölte a Szlovák Püspöki Konferencia sajtóirodája. Jozef Kovácik tájékoztatási igazgató hivatalosan is megerősítette, hogy a vikárius egyike volt a gép utasainak, akik nem élték túl a légi katasztrófát.
Tapasztalt pilóták irányították a csütörtökön este Magyarországon lezuhant szlovák katonai repülőgépet - közölte pénteken reggel a szlovák védelmi tárca. Az első pilóta eddig 3 329 repülőutat tett meg és összesen 1931 órát repült. A másodpilóta 2 696 repüléssel 1 836 órát tartózkodott a levegőben. Nem hivatalos pozsonyi értesülés szerint valószínű, hogy a katasztrófa egyetlen túlélője a gép első pilótája volt.
Megkezdődött a műszaki szemle
Pénteken reggel megkezdődött a szlovák katonai gép katasztrófájának műszaki szemléje. A rendőrség, a katasztrófavédelem, a szlovák hadsereg és minden érintett szervezet azon dolgozik, hogy megállapítsák miért történt a tragédia - mondta Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek. Jelenleg hatszáz ember, rendőr, katona, katasztrófavédelmi szakember dolgozik. Szlovák repülésügyi szakemberek szerint annak ellenére, hogy a katonákat szállító repülőgép nagyon öreg volt, nem valószínű a műszaki hiba, mivel ezeket folyamatosan és nagyon szigorúan ellenőrzik, jelentette a HavariaPress. A szlovák hadseregnek két An-24-ese volt, a cseh hadsereg az elmúlt évben befejezte a repülést ezekkel a gépekkel.
A reggeli jelentések szerint a repülőgép 3-400 méter hosszan és 30 méter szélességben tarolta le a fák koronáját mielőtt a hegyoldalnak csapódott. A lángokat éjjel egyre eloltották, a mentőalakulatok a helyszínt próbálják megtisztítani, de nem valószínű hogy további túlélőket találjanak. Péntek hajnalban a mentők azt jelentették, hogy több szlovák egység hazaindult, mert már nincs esély arra, hogy újabb túlélőket találjanak. Eddig 9 holttestet sikerült csak azonosítani, mivel a törzsben lévő utasok teste a felismerhetetlenségig megégett.
"Borzasztó látvány"
A sajtót egyelőre nem engedik a helyszínre. Az Index Hejcén tartózkodó tudósítói éjjel kettőkor rengeteg szlovák és magyar katonáról számoltak be, akik a hegyre tartanak. A civileket egyelőre nem engedik föl, még a speciális mentők is vesztegelni kényszerülnek. Az erdős, néhol sziklás hegy megközelítését nehezíti az egynyomtávú út és tíz centiméteres hó.
Tudósítóinknak sikerült beszélniük egy vilmányi lakossal, akinek a segítségét, helyismerete miatt igénybe vették a mentésben, és aki így járt is a baleset helyszínén. A férfi "borzasztó látványról" számolt be, elmondása szerint mindenfelé szétszóródott roncsokat és emberi maradványokat látni. A helyszínen jelenleg az utaslistát és az áldozatokat próbálják meg összevetni. A lángoló roncsokat a tűzoltók poroltóval oltották el, mert gépjárművel nem lehet a helyszínre jutni.
A szlovák TA3 televízió 23 órai híradójának jelentése szerint a katasztrófa egyik túlélője felhívta feleségét. Az értesülést megkérdőjelezi, hogy a baleset elzárt hegyvidéki területen történt, ahol nemhogy a mobiltelefon-hálózat, de még a vészhelyzeti rádiók sem működnek.

A szlovák légierő egyik An-24-ese
A katasztrófát szinte azonnal észlelték a magyar határőrök. A határőrség parancsnoka azonnal riadóztatta a miskolci határvadász ezredet, akik biztosították a helyszínt, mondta el az Indexnek Orodán Sándor, a Belügyminisztérium kommunikációs igazgatója. A határőrökhöz a honvédség egri és szolnoki alakulatának száz katonája is csatlakozott. Három szlovák tűzoltó és hat mentőautó kapott először belépési engedélyt az országba, magyar részről 16 tűzoltó és tizenkét határőr kezdte a mentést. A kutatásban az éjszaka 220 fős magyar mentőegység - tűzoltók, rendőrök, mentők, katonák - valamint 80 szlovák tűzoltó, mentő és katona vesz részt, mondta az MTI-nek Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Alig tudták megközelíteni
A repülőgép a lezuhanás után kigyulladt. A baleset után nem sokkal riasztották a magyar légierő kutató-mentő alakulatait. Mivel a gép a szlovák határ közelében zuhant le, a felderítésben a magyar légtér használatára engedélyt kapott szlovák kutatógépek is részt vettek.
A gép lángolt, így a levegőből jól látható volt, de az erdős területen a felszínen nehéz volt meghatározni a baleset pontos helyét. Az első mentőalakulatok, az encsi tűzoltók így csak este tíz körül tudták megközelíteni a gépet, tudta meg az Index Orodán Sándortól, a belügyminisztérium kommunikációs igazgatójától.
Mint térképünkön is látható, a Hejce és Telkibánya közötti hegyekben nincsenek aszfaltozott utak, így ez és az 5-10 centis hó is nehezíti a mentőalakulatok munkáját. A környéken ráadásul mínusz 5 fokos hideg várható.

A katasztrófa hozzávetőleges helye (Műholdkép: Google Earth)
A telkibányai református lelkészi hivataltól csütörtök este tíz óra után azt az információt kaptuk, hogy a Kassa felé vezető légifolyosó a falu fölött húzódik ugyan, de a gép a településtől távolabb csapódott földbe. A mentők akkor már a helyszínre tartottak, legalábbis így lehetett hallani a faluban különféle forrásokból, a szomszédos településekről szirénázó mentőkről érkeztek hírek. Telkibányán robbanást nem hallottak, tűz fényeit sem látni, igazán azt is csak sejtik, hogy körülbelül merre zuhanhatott le a gép.
A mentés kezdete után nem sokkal megpróbáltuk elérni Lévai Csabát, Hejce polgármesterét, de telefonja ideiglenesen nem fogadta a hívásainkat. Felesége annyit tudott mondani, hogy "este Csaba hazarohant a terepjáróért és elszáguldott vele a fehérkúti vadászházhoz, merthogy azon a környéken zuhant le a gép, és próbál segíteni amit tud." Hívtuk Molnár Jánost, Gönc polgármesterét is, aki az Indexnek elmondta, hogy amint értesültek a történtekről, a városból az önkéntes tűzoltók a katasztrófa helyszínére siettek, hogy segítsenek a mentésben. A körülményekről annyit tudott mondani, hogy körülbelül tíz centiméteres hó van a térségben a Zempléni-hegység nyúlványain, ennek köszönhető, hogy az erdőben nem terjedtek el nagyobb területen a lángok.
Dzurinda válságstábot hívott össze
Rendkívüli kormányülés kezdődött pénteken reggel Pozsonyban: Mikulás Dzurinda kabinetje a szlovák katonai repülőgép magyarországi katasztrófájával kapcsolatos teendőkről tárgyal. A szlovák kormány az ülés kezdetén egyperces néma csenddel adózott az áldozatok emlékének. Ivan Miklos miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter jelezte az ülés előtt: az operatív teendőkön kívül a kormány valószínűleg tárgyalni fog az áldozatok hozzátartozóinak kártalanításáról is.
Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő csütörtökön este válságstábot hívott össze, tudósított az MTI. Késő éjszakai sajtóértekezletén a megrendültségét nem titkoló kormányfő elmondta: a repülőgépen utazó katonák közül többen véglegesen, éppen a megszolgált nyugdíjba vonulás szándékával tértek vissza a hazájukba. Dzurinda bejelentette: a szlovák katonai mentők, szakértők nem sokkal a baleset után Magyarországra indultak, hogy a magyar honvédséggel és a mentőkkel együttműködve mindent megtegyenek, amit ilyenkor kell. Lubomír Bulík vezérezredes, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke is a baleset helyszínére repült.
Mikulás Dzurinda a késő esti tanácskozást követően szólt arról, hogy telefonon beszélt Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel, aki arról biztosította őt, hogy Magyarország minden szükséges szakmai és emberi segítséget megad a szlovák félnek.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter éppen az ukrán hadügyminiszter látogatásának előkészítésén dolgozott, amikor hírt kapott a balesetről, tudta meg az Index.
Az An-24 kisebb méretű utasszállító repülő. Szlovákia légiereje tavaly két ilyen típusú géppel rendelkezett. A Szovjetúnióban (Ukrajnában) gyártott An-24-et az Antonov tervezőiroda mérnökei fejlesztették ki az 1960-as években. Az új konstrukcióval a szovjet mérnökök a kiöregedett Li-2 és Il-14 típusú, szintén propelleres géptípusokat kívánták felváltani.
Az An-24-est két, Al-24-es típusú turbópropelleres hajtómű hajtja, maximális sebessége 450 km/h. Szárnyfesztávolsága 29,2 méter, hossza 23,53 méter, magassága 8,32 méter. Szárnyának felülete 75 négyzetméter. Maximális felszállótömege 21 800 kilogramm, menetkész tömege 14 900 kilogram.
A géptípus történelme során 120 alkalommal szenvedett balesetet, ezek 1732 emberéletet követeltek. 33 An-24-es esett géprablók áldozatául, a terroristák miatt 4 ember vesztette életét.
Az elmúlt tíz év balesetei
2005. július 16. - Egyenlítői-Guineában egy magán légitársaság An-24 típusú gépe lezuhant, a fedélzetén tartózkodó 60 ember meghalt.
2005. március 16. - Oroszország északi részén, Nyenyecföldön egy An-24 típusú repülőgép, 52 személlyel a fedélzetén leszállás közben a talajnak ütközött és kigyulladt, a gép 29 utasa meghalt.
2004. január 13. - Üzbegisztánban egy An-24-es 32 utasa és a repülőgép öttagú személyzete vesztette életét a Taskentben bekövetkezett légi szerencsétlenségben.
1999. december 5. A moszkvai Domogyedovo repülőtéren felszállás közben lezuhant egy üzbég légitársaság An-24-es típusú repülőgépe. Öt ember szörnyethalt.
1997. július 12. - Egy Santiago de Cuba városából Havannába tartó An-24-es repülőgép felszállás után három perccel a tengerbe zuhant, harminckilenc utassal és ötfős személyzettel a fedélzetén.
1997. március 18. - A Kaukázus északi térségében lezuhant egy Törökországba tartó An-24-es típusú orosz személyszállító repülőgép, fedélzetén ötven emberrel.
1996. május 3. - A szudáni légitársaság belföldi járatának An-24 típusú repülőgépe, amely a dél-szudáni Wauból tartott a fővárosba 50 utassal és hatfőnyi személyzettel, Kartúm közelében lezuhant, a szerencsétlenséget senki nem élte túl.
1996. február 22. - Nagybánya közelében lezuhant egy román An-24-es repülőgép. A repülőgép személyzetének mind a nyolc tagja életét vesztette, és ketten meghaltak abban a kőbányában is, ahová a gép becsapódott.
[Az Airliners.net, a Wikipedia.org és az MTI adatai alapján.]
Az oldalról ajánljuk
- Kultúr
Az OSC pólósa nem csak a vízben remekel
Matesz András filmismereti versenyt nyert.
március 11., 07:51
- Gazdaság
Háromezer magyarországi munkalehetőséget kínálnak egy Fülöp-szigeteki állásbörzén
Az esemény olyan népszerű, hogy már jegyet sem lehet kapni rá.
március 11., 07:14
- Külföld
Ferenc pápa túl van a közvetlen életveszélyen
Orvosai szerint egyelőre még korai az egyházfő távozásáról beszélni.
március 11., 08:14
- Belföld
Egy nap alatt összegyűlt Hadházy Ákos 7 millió forintos büntetése
A független politikus megköszönte a támogatást.
március 11., 07:41
- Kultúr
Amire senki nem számított: ez a piac Magyarországon Európához képest hasít
Az olaszokat és a németeket is megelőztük.
március 11., 08:26
- Gazdaság
Karrierváltás: 700 ezer forint felett a juniorok, egymillió felett a tapasztaltabbak átlagfizetése
A legtöbben vendéglátós, kereskedelmi, oktatási vagy pénzügyi területről érkeznek.
március 11., 08:00
- Külföld
Kuba kiengedte mind az 553 foglyot a Vatikán közreműködésével létrejött megállapodás keretében
Bár Donald Trump visszahelyezte az országot a terrorizmust támogatók listájára.
március 11., 07:27
- Gazdaság
Donald Trump vámháborúja gazdasági válságba sodorhatja az Egyesült Államokat
Alaposan felborzolta a hangulatot, egyes elemzők szerint a recesszió sincs kizárva.
március 11., 07:15
- Külföld
Mérgező anyagok szivárognak az Északi-tengeren összeütközött egyik konténerhajóból
A hajó legénységének egyik tagja eltűnt.
március 11., 07:57
- Belföld
Tolatás közben gyulladt ki a mozdony – utasokat menekítettek Balatonfüreden
Azonnali vizsgálatot rendeltek el.
tegnap, 22:04
- Tenisz
Legerősebb összeállításában lép pályára a magyar válogatott, hogy a legjobbak közé jusson
Az ellenfelek első körben a belga és a görög csapat lesznek.
március 11., 08:29
- Futball
Szoboszlai Dominik a szezon sorsfordító pillanatáról beszélt az Indexnek
Meglátogattuk a magyar labdarúgó-válogatott Liverpoolban futballozó csapatkapitányát.
március 11., 06:01
- Gazdaság
Pusztító adat érkezett, ez már a pénztárcánkat érinti
Úgy tűnik, igencsak meglazult a lánc, amellyel a kormány befogni szándékozott az inflációt.
március 11., 08:30
- Külföld
Trükkös megoldással sakkozná ki Orbán Viktor vétóját az Európai Bizottság
Ursula von der Leyen tervet dolgozott ki a magyar kormányfő esetleges lépése ellen.
március 11., 08:36
- Brand and Content
Bicikli és hagymahéj
Mindannyian ismerjük Neil Armstrong híres mondatát - „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiség számára.” Gyakran látszólag apró történéssel indult meg egy jelentős változás. Rosa Parks nem adta át a helyét a buszon, egy kis garázsban elindult egy Apple nevű cég. Ezek is jó példák arra, hogy a kis dolgok (ha összeadódnak), hozhatnak nagy változást.
március 11., 00:03
- Külföld
Már kilencvenmillió dollárért megvehető a milliárdos híres luxusjachtja
Arisztotelész Onasszisz világsztárokat és politikusokat látott rajta vendégül.
március 11., 07:08
- Kosárlabda
Őrületes összegért kelhet el Kobe Bryant és Michael Jordan legendás meze
A közeljövőben New Yorkban lesz esedékes az aukció.
március 11., 08:50
- Világjátszma
Donald Trump mindent borított, de még Vlagyimir Putyinnak is okozhat kellemetlen meglepetést
A Kremlben minden bizonnyal megelégedve figyelik az amerikai–európai viszony alakulását és Washington hozzáállását a kijevi kormányhoz.
március 11., 06:00
- Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem
Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.
március 11., 07:00
- Belföld
A Belügyminisztérium szerint már nem csak a lakóhely szerinti rendelőkbe lehet időpontot foglalni
A tárca szerint már 3,8 millión töltötték le az ehhez szükséges applikációt.
március 11., 07:06
- Gazdaság
Átverés a teljes kiőrlésű termékeknél, lecsapott a GVH
Újabb versenyfelügyeleti eljárásokat indítottak három népszerű üzletláncnál.
március 11., 06:45
- Kultúr
OnlyFans-oldalt indított a Harry Potter-filmek egyik színésznője
Rendkívül szűk célcsoportot célzott meg a Ron Weasley egykori barátnőjét játszó művésznő.
március 11., 06:42
- Úszás
Bíróság előtt a 13 éves lányt megerőszakoló kétszeres olimpiai bajnok
Tizenegy év volt kettejük között a korkülönbség.
március 11., 06:52
- FOMO
Wolf András kitálalt, elárulta, miért hagyta ott a Séfek séfe műsorát
A séf szerint a csúcson kell abbahagyni.
március 11., 06:35
- Külföld
Bloomberg: Vlagyimir Putyin nem hajlandó kompromisszumokra, és kész tovább harcolni
március 11., 06:03
- Kultúr
Hatalmas sikert aratott a Hunyadi, százezreket ültetett a televízió elé
Igaz, az idei rekordot még nem döntötte meg.
március 11., 06:28
- Külföld
Ukrajna és Amerika újra tárgyalóasztalhoz ül, miután Volodimir Zelenszkij és Donald Trump találkozója kudarcba fulladt
Az elnök békeajánlatával indulhatott útnak az ukrán delegáció.
március 11., 06:11
- Stenk
Charlie tökéletes gyógyszere: whisky, vodka, grog és kávé
Szerinte a helyzet jó, csak reménytelen.
március 11., 06:10
- Tech-Tudomány
A felhasználók szemébe hazudott az Apple
És még a nyomokat is megpróbálták eltüntetni.
március 11., 06:07