A történész pártja nyerte a lengyel választást
További Külföld cikkek
- Megint kínai harci repülőgépeket észleltek Tajvannál
- Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között, már lezárták a légteret is egymás repülőgépei előtt
- Halálos áldozatokat is követelt a spanyolországi áramszünet
- Egy utas be akart jutni a pilótafülkébe, kíméletlenül a földre vitték
- Vége a moszkvai barátságnak, Vietnám amerikai F–16-osokat vásárol
A vasárnapi lengyel parlamenti választáson győztes Polgári Platform (PO) elnökének, Donald Tusknak a politikai pályája igazi sikerszéria: az ambiciózus történész egy-egy markáns kisebb párt vezetőjéből az elmúlt években fokozatosan Lengyelország egyik legmeghatározóbb politikusa lett, akivel a legutóbbi választásokon már egyértelmű esélyesként kellett számolni.
Az előzetes eredmény
A jobbközép liberális Polgári Platform a szavazatok 90 százalékának összeszámlálása alapján 41,64 százalékkal nyert a lengyelországi előre hozott parlamenti választásokon. Az eddig kormányzó nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság a szavazatok 32,04 százalékat kapta. Bejutott még a parlamentbe az Aleksander Kwasniewski volt államfő vezette balközép Baloldal és Demokraták (LiD) 13,17 százalékos támogatottsággal, illetve a Lengyel Parasztpárt (PSL), mely a szavazatok 8,83 százalékát kapta.
A leendő miniszterelnöknek ugyanakkor két évet mégis várnia kellett legnagyobb győzelmére. A PO és elnöke ugyanis 2005-ben már kétszer is odaérhetett volna a hatalomba, azonban a Jog és Igazság pártot vezető Kaczyński ikrek az utolsó pillanatban a parlamenti és az elnökválasztáson is elhalászták előle a győzelmet.
A 2005 októberében megrendezett elnökválasztáson ráadásul közel 10 százalékos előnyről kapott ki Lech Kaczyńskitól, de az Európa-barát politikusnak nem szegte kedvét a néhány hét eltéréssel kapott két pofon. A bizonytalan parlamenti többségre tekintettel többször is hangoztatta, hogy készen áll arra, hogy egy esetleges előrehozott választáson pártja miniszterelnök-jelöltjeként induljon, amire 2007-ig kellett várnia.
Korábban felőrölték az imázsát
Az akár gátlástalan módszerekhez is nyúló Kaczyński testvérekhez képest Donald Tusk stílusa sokkal szerényebb és visszafogottabb, emellett mindig oldaltól függetlenül, minden lengyel vezetőjeként akart középen állni.

A 2005-ös elnökválasztási kampányban azonban ellenfelei folyamatos támadásokkal felőrölték gondosan felépített imázsát. Az ikrek egyik kampányfőnöke például azzal vádolta meg a konzervatív-liberális jelöltet, hogy az egyik nagyapja önként lépett be a német hadseregbe a második világháború alatt. Végül kiderült, hogy a nagypapa kényszerből szolgált tíz napig a német hadseregben, mielőtt csatlakozott volna a lengyel ellenállókhoz, Kaczyńskiék pedig nyilvánosan elnézést kértek munkatársuk vádjai miatt.
Ugyanakkor sokak szerint az ügy hozzájárulhatott az elvek embereként ismert Tusk vereségéhez, aki a kampányban védekezésre kényszerült és kapkodva változtatott az eredetileg pont a kiegyensúlyozottságot és magabiztosságot előtérbe helyező stratégiáján.
Bejött a magabiztos offenzíva
Tusk és csapata tanult a két korábbi vereségből, és a konzervatív-liberális jelöltnek 2007-ben a programján nem, ehelyett elsősorban a stratégiáján változtattak.
Ezúttal semmit sem bíztak a véletlenre, Tusk például a saját kampánya alatt francia szavazatokra vadászó Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnökhöz hasonlóan az ott dolgozó lengyel állampolgárok megnyerése érdekében Nagy-Britanniába és Írországba érkezett. Ottani kampánya sokat számíthatott a végső győzelemben, mivel korábbi felmérések már kimutatták, hogy a Polgári Platform elsősorban a fiatalok körében népszerű, akik közül azonban az elmúlt években csaknem másfélmillióan mentek dolgozni a két szigetországba.
A PO elnöke otthon sem várt ellenfelei lépéseire, hanem magához ragadta a kezdeményezést és a vasárnapi szavazás előtt egy héttel megrendezett televíziós vitában gyakorlatilag eldöntötte a választás kimenetelét. Korábbi fellépéseitől eltérően támadásba ment át, és liberális elvei népszerűsítése mellett számon kérte Jaroslaw Kaczyński kormányfőn annak megvalósítatlan választási ígéreteit és konfrontálódó külpolitikáját. Lehengerlő magabiztosságával meglepte az idegeskedő miniszterelnököt, ráadásul a vita után készített felmérések alapján a Jog és Igazság párt jelöltje mellett a korábbi baloldali államfő Aleksander Kwasniewskinél is meggyőzőbbnek bizonyult.
Átlagemberként indult
Tusk kampánycsapata az eddigi kampányokban mindig hangsúlyozta a jelölt előéletét. Többször is hangoztatták ugyanis, hogy Lengyelországnak olyan vezetőre van szüksége, aki ismeri és megérti az átlagembereket, mivel ő is közülük való.
Az 50 éves, gdanski születésű pártvezér történelem szakon diplomázott, de már kamaszként szimpatizált a politikával. Saját bevallása szerint a nép egyszerű fiaként harcolt a kommunizmus ellen, amikor az egyetem után nem sokkal csatlakozott a kommunista rezsimmel szemben álló Szolidaritás szakszervezeti mozgalomhoz, közben pedig építőmunkásként dolgozott.
Már fiatalon is jó érzékkel látta, hogy mikor kell váltani: az 1980-as évek végén otthagyta a Szolidaritást és a liberális táborhoz csatlakozva 1991-ben részt vett a Liberális Demokratikus Kongresszus megalapításában, amelyik alapelvei között hirdette a szabad piacgazdaságot, az állami vállalatok privatizációját és Lengyelország Európai Uniós csatlakozásának felgyorsítását. Hamarosan a szintén a Szolidaritásból kivált egyik kis párttal egyesülve megalakították a Szabadság Unióját, ami rögtön jól szerepelt az 1997-es választásokon. Tusk a lengyel parlament felsőházának tagja lett, és 1998 és 2001 között a Szenátus egyik alelnökeként dolgozott.
Ennyivel azonban nem érte be, ráadásul helyesen észrevette, hogy fordulatra van szükség, ezért meglehetősen kockázatosnak tartott lépéssel a Szabadság Uniójának jobbszárnyával új mozgalmat alapított Polgári Platform néven. A korábbi alapelvek mellett elsősorban a korrupció felszámolásáért küzdő jobbközép párt sajátossága, hogy miközben gazdasági programjában liberális elveket vall és a piacgazdaság erősítését preferálja, addig az általa képviselt társadalmi értékek mentén konzervatívnak számít.
A 2001-es választáson a korábbi alkalmakhoz hasonlóan ismét bejöttek Tusk megújítást célzó számításai, és a parlament alsóházába, a Szejmbe jutott párt vezetőjeként alelnöknek választották, amelyik posztot egészen a 2005. szeptember 18-i legutóbbi parlamenti választásig be is töltött.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség
Az uniós vízummentesség bevezetése több helyen ünnepnek számított.
április 24., 18:30
- Külföld
Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között, már lezárták a légteret is egymás repülőgépei előtt
Háború törhet ki, a konfliktus az áprilisi terrortámadás után eszkalálódott, amelyben 26 turista vesztette életét.
20 perce
- Külföld
Az ellenzékiek pszichiátriai kényszerkezelését rendelték el Belaruszban
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által megbízott szakértők jelentése szerint.
április 24., 19:23
- Mindeközben
Ben Affleck szakmát váltott, mert túl nehéz színésznek lenni Hollywoodban: „Senki nem akar munkát adni”
50 perce
- Külföld
Forradalmi áttörés: kifejlesztették a világ első génmódosított vakcináját a lépfene ellen
Az anthrax a bioterrorizmus eszköze, ami az emberekre és az állatokra is halálos veszélyt jelenthet.
április 24., 16:23
- Külföld
Vagyonmentés vagy titkosszolgálati háttér? Magyar tulajdonba kerültek a cseh ortodox ingatlanok
Emögött cseh sajtóértesülések szerint a szankcióktól való félelem állhat.
április 24., 19:32
- Külföld
Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén
A katolikus egyházfő szertartását a Szent Péter-bazilikában tartják.
április 24., 20:16
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást
A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.
4 órája
- Külföld
Fordulat Kijevben: Zelenszkij nyitott területi kérdések megvitatására Moszkvával, elismerte, hogy a Krím nem lehet Ukrajna része
április 25., 05:59
- Külföld
Ipari méretű droglabort számoltak fel Belgiumban
A létesítmény havonta több száz kilogramm szintetikus kábítószer előállítására volt alkalmas.
április 24., 17:38
- Külföld
Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát
A szentatya tüdőgyulladása alatt többször megjegyezte, hogy otthon szeretne meghalni.
április 24., 17:01
- Külföld
Késelés történt egy francia középiskolában, az egyik diák meghalt
A 15 éves elkövetőt letartóztatták.
április 24., 15:09
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?
Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.
2 órája
- Mindeközben
Schobert Norbert eddig el nem mondott titkokat fedett fel anyagi helyzetéről
tegnap, 16:50
- Külföld
Élőben közvetíti a TV2 Ferenc pápa temetését, exkluzív interjú várható Orbán Viktorral
A nézők szombaton 9:50-től követhetik az eseményeket a képernyőn.
április 24., 15:37
- Külföld
Egy európai főváros evakuálási tervet dolgozott ki orosz invázió esetére
A lakosokat SMS-ben és szirénákkal értesítenék erről.
április 24., 06:18
- Külföld
Több száz kilométert utaztak Rómába, hogy Ferenc pápa megáldja a házasságukat
Az Index Rómából tudósít.
április 24., 14:52
- Mindeközben
Katy Perry hasonmásával találkozott koncertje közben, fel is hívta a színpadra a lányt
tegnap, 15:45
- Mindeközben
Már csak egy nap, és érkeznek a Ki Mit Tube első produkciói – mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat
tegnap, 13:52
- Címlapon
Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban
Több fontos téma is szóba került a felek között.
tegnap, 17:36
- Címlapon
A Liverpool legendája csúnyán beszólt Szoboszlai Dominiknak
A futballista ügynöke cserébe letorkolta a kritikust.
1 órája
- Külföld
Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot
A politikus szerint a nyomozó hatóság törvényt sértett.
április 24., 06:42
- Külföld
Évenkénti műszaki vizsgára kötelezné a régi autókat az Európai Bizottság
A bizottság radikális reformot javasol az autók és motorok műszaki vizsgáztatásában.
április 25., 06:14
- Külföld
Vádat emeltek a korábbi dél-koreai elnök, Mun Dzsein ellen
Az ügyészség vesztegetéssel gyanúsítja az egykori államfőt.
április 24., 08:16
- Külföld
Sminkszobát rendeztetett be a Pentagonban az Egyesült Államok védelmi minisztere
Nem biztos, hogy sok ideje marad használni.
április 24., 12:31
- Mindeközben
Megérkezett a Szemfényvesztők 3. első előzetese, amelyben elcsíphetjük a budapesti forgatási helyszíneket is
tegnap, 12:41
- Címlapon
Egy utas be akart jutni a pilótafülkébe, kíméletlenül a földre vitték
Az esetről videó is készült.
3 órája
- Külföld
Tovább emelkedett az isztambuli földrengés miatt megsérült lakosok száma
Több mint kétszáz embert ápolnak kórházban.
április 24., 13:16
- Külföld
Kiderült, mikor zárják le Ferenc pápa koporsóját
Szombaton vesznek végső búcsút a katolikus egyházfőtől.
április 24., 10:11
- Külföld
Hét csoda, amit Ferenc pápának tulajdonítanak
Még egy futballcsapatot is feljuttatott az élvonalba!
április 24., 07:39
- Címlapon
Törőcsik Franciskáért utaztunk Szentendrére, és örök életre szóló élményt kaptunk
Mérföldkő lesz a magyar filmtörténetben ez az alkotás.
18 perce
- Mindeközben
Babát vár Lola, kiderült a kicsi neme is: „Hatalmas ajándék, hogy nagyon gyorsan sikerült”
tegnap, 10:16