Gumilövedéket szeretne a német rendőrség
További Külföld cikkek
-
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
A fejlett ipari államokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport
csúcstalálkozója, illetve a globalizáció elleni, szombati tüntetések
- a tüntetők és a rendőrök közötti összecsapások - több mint ezer
sebesültet követeltek. Több sebesült állapota súlyos.
A kancellár a kormány nevében védelmébe vette a biztonsági erőket, s reményét fejezte ki, hogy levonják a következtetéseket a hét végén történtekből. A csúcs ellen tiltakozókat ismét kizárólag békés megmozdulásokra szólította fel, hangoztatva, hogy a békés tüntetők célkitűzéseire a politikusok odafigyelnek.
Több száz rendőr sérült meg
A szombati, rostocki demonstrációkban a rendőrség szerint 30 ezer, a szervezők szerint mintegy 80 ezer személy vett részt, köztük a Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom, az Attac globalizáció-ellenes szervezet, valamit baloldali és szélsőbaloldali csoportok.
Ez utóbbiak soraiból mintegy 2000 erőszakos tüntető, az úgynevezett autonómok provokálták ki - egybehangzó jelentések szerint - a súlyos összecsapásokat. A mintegy 1000 sebesült fele-fele arányban oszlott meg a rendőrök és a tüntetők között. A hatóságok több mint 100 személyt - köztük külföldieket is - őrizetbe vettek.
Komoly vita bontakozott ki arról, hogy a német rendőrség a megfelelő stratégiát követte-e a rendbontók feloszlatására. Schleswig-Holstein belügyminisztere, Ralf Stegner azt mondta: Nagyon nehéz olyan rendbontók ellen fellépni, akik békés demonstrálók mögé rejtőznek.
Az Attac elítélte az erőszakot
A rendőrség szakszervezetének vezetője a szerdán kezdődő heiligendammi G8-csúcson a legrosszabbra, az erőszak elszabadulására számít. A szakszervezet ezért sürgette, hogy a biztonsági erők hatékonyabb védelme érdekében engedélyezzék a rendőröknek gumilövedékek használatát.
A szakszervezet vezetői arra hivatkoznak, hogy ez több fejlett országban engedélyezett, s mindez szükséges ahhoz, hogy a rendőrök megvédjék magukat a köveket, gyújtóbombákat és egyéb tárgyakat dobáló támadóktól.
A történtek után lecsendesedtek a rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket korábban élesen elítélő hangok, sőt több magas rangú politikus még határozottabb intézkedéseket követelt az erőszak megakadályozása érdekében.
A hétvégi események jelentősen megosztották a tüntetők táborát. A részt vevő szervezetek többsége - köztük az Attac is - elítélte az erőszakos cselekményeket.