Nem kell a támogatásunk Kubának

2007.12.04. 13:56
A kubai nagykövetség visszautasítja az országával foglalkozó ötpárti parlamenti nyilatkozattervezetet, szerintük a dokumentum hamis politikai indíttatásnak tulajdonítható. Kuba követeli, hogy tartsuk tiszteletben az ország önrendelkezési jogát. A tervezet elítéli a kommunista diktatúrát, és segítséget ajánl fel a demokratikus átmenethez.

Az Országgyűlés előtt lévő, a demokratikus Kubáért című politikai nyilatkozattervezet felelőtlen, barátságtalan és durva beavatkozás a Kubai Köztársaság belügyeibe, jelentette ki Soraya Álvarez, Kuba magyarországi nagykövete kedden budapesti sajtótájékoztatóján.

A nagykövetség szerint a nyilatkozattervezet hamis politikai indíttatásnak tulajdonítható, a dokumentum távol áll attól a rokonszenvtől, amelyet a magyar nép a kubaiak iránt táplál, mondta. Hozzátette, egyetlen ország parlamentje sem illetékes abban, hogy másokat arra ösztönözzön, hívjon fel, változtassák meg egy adott ország szabadon választott politikai, társadalmi rendszerét.

Soraya Álvarez hangsúlyozta, követelik, hogy tartsák tiszteletben Kuba önrendelkezési jogát.

A szigetország nagykövete kitért arra is, hogy véleményük szerint a Magyar Országgyűlés nem rendelkezik megbízható adatokkal Kubával kapcsolatban. Példaként említette, hogy a kubaiak 95 százaléka vett részt a parlamenti választásokon anélkül, hogy kötelező lenne a részvétel.

Fals politikai indíttatásnak tartják

Soraya Álvarez elmondta, hogy levélben jelezték kifogásukat Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének és arra kérték, hogy vizsgálják felül a szerintük "megalapozatlan és fals politikai indíttatásból" benyújtott nyilatkozattervezetet.

A dokumentum alapjaiban diktatórikusnak minősíti az ország hatóságait, és arra ösztönöz másokat, csatlakozzanak a Kuba elleni bojkotthoz. Az is szándéka, hogy szolidaritást vállaljon azokkal az "úgynevezett kubaiakkal, akik egy demokratikus Kubáért küzdenek" - mondta a nagykövet.

Soraya Álvarez sajnálatosnak nevezte, hogy az utóbbi hónapokban a magyar állam a kubai nép ellen tett kezdeményezéseket. Példaként említette a magyar és az Amerikai Egyesült Államok kormánya között létrejött megállapodást, amelynek alapján 28 kubai migráns érkezett októberben Magyarországra.

A nagykövet szerint érdekes egybeesés, hogy George Bush amerikai elnök a washingtoni külügyminisztériumban, október 24-én mondott beszédében arról beszélt, Magyarország a kubai ellenzék számára támogató forrás.

Ötpárti támogatás

"A Magyar Köztársaság Országgyűlése - a parlamenti pártok között lezajlott egyeztetést követően kialakult egyetértés szellemében - szolidaritásáról és támogatásáról biztosítja a hazájuk demokratizálásáért küzdő kubaiakat" – olvasható a politikai nyilatkozattervezetben.

Elítélve a kommunista diktatúra minden formáját, a Magyar Országgyűlés hitet tesz amellett, hogy minden embernek, így a kubaiaknak is joguk van az emberi méltósághoz és szabadsághoz, a demokratikus intézményekhez és a valódi pluralizmushoz. A parlamenti pártok készek a magyar rendszerváltoztatás során szerzett tapasztalatainkat átadni a demokratikus kubai erőknek, áll a tervezetben.