További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
Milos Zeman |
Orbán a héten egyébként többször ellentmondásba keveredett a visegrádi országok vezetésével, miután egyeztetés nélkül Budapesten nyilvánosságra hozta az EU-bővítéssel kapcsolatos "közös" álláspontot.
Pozsony Orbánt teszi felelőssé
Mikulás Dzurinda |
Pozsony és Budapest között a kedvezménytörvény ügyében hetek óta feszült a légkör. A szlovák kománypártok és az ellenzékiek soha nem tapasztalt egységben hirdetik, hogy a magyar jogszabály szlovákiai hatálya megengedhetetlen, sérti a szlovák nemzetállami érdekeket, és általa Magyarország beavatkozik Szlovákia függetlenségébe. A magyar álláspont szerint a kedvezménytörvénynek nincs területen kívüli hatálya. A felek a héten még kölcsönösen kinyilvánították, hogy az ügyet tárgyalások útján kívánják rendezni.
Bekérették a nagykövetet
A magyar diplomata Budapest külpolitikájának változatlan szándékáról, a kedvező magyar-szlovák viszony megteremtését célzó törekvéseiről biztosította a szlovák felet.
Baráti emlékeztetés
|
Martonyi sajnálkozik
Martonyi János külügyminiszter reagálásában sajnálatosnak tartja, hogy az elmúlt napok dátumegyeztetési problémái után Szlovákia és Csehország most egy, a kétoldalú kapcsolatainkban fel nem vetett és a visegrádi együttműködést nem érintő történelmi tényre hivatkozva mondta le részvételét a visegrádi miniszterelnöki találkozón. A külügyminiszter szerint a kormány a kétoldalú kapcsolatok keretében nem vetette fel és nem is kívánja felvetni a benesi dekrétumok ügyét és nem szándékozott azt összekapcsolni az európai uniós csatlakozás kérdésével.
Az viszont tény - emlékeztet Martonyi - , mint ahogy az Európai Parlamentben is történt, hogy európai politikusok visszatérően foglalkoznak a kérdéssel. Változatlanul készek vagyunk egy kölcsönösen elfogadható időpontban megrendezni a visegrádi együttműködés miniszterelnökeinek csúcstalálkozóját - áll Martonyi nyilatkozatában.
"Orbán ne szólaljon meg"
"Sajnos várható volt, hogy a partnerországok vezetőinek egyszer elegük lesz Orbán Viktor otromba stílusából" - reagált a hírre az Indexnek nyilatkozva Kovács László az MSZP elnöke, volt külügyminiszter. A baj szerinte azonban sokkal nagyobb, mint ha csak egyszerű kormányfői presztízsveszteségről lenne szó. Magyarország érdekei sérülnek az uniós csatlakozási ügyekben a különösen időszerű egyeztetés és a közös fellépés elmaradása miatt. Kovács László ezért az MSZP nevében arra szólította fel Orbán Viktort: a választásokig hátralévő időben már ne nyilatkozzon külpolitikai kérdésben, hogy az új kormánynak ne kelljen szétzilált kapcsolatok újjáépítésével kezdenie tevékenységét.
Verheugen: Benes-dekrétumokról nem lesz szó a csatlakozási tárgyalásokon
Günter Verheugen, az Európai Unió bővítési biztosa pénteken Brüsszelben arról biztosította Jan Kavan cseh külügyminisztert, hogy a Benes-dekrétumokról soha nem lesz szó az unió és Csehország között folyó csatlakozási tárgyalásokon. Nem az Európai Parlament (EP) irányítja a csatlakozásról szóló tárgyalásokat - mondta arra utalva, hogy EP-képviselők - közöttük Ursula Stenzel, a parlament csatlakozási bizottságának osztrák társelnöke - időnként felvetik: a tárgyalásokon vizsgálják meg a még mindig érvényben lévő dekrétumok okozta gondokat.
Rendkívüli ülés
A Visegrádi kormányfői csúcs elmaradásának megvitatása ügyében szerda reggelre rendkívüli ülésre hívta össze az Országgyűlés külügyi bizottságát Szent-Iványi István, a testület elnöke . A bizottság SZDSZ-es elnöke az MTI-nek szombaton elmondta: a testületi ülés egyetlen napirendi pontja és tárgya Orbán Viktor, a Benes-dekrétumokat érintő kijelentései és az azt követően előállt külpolitikai helyzet megvitatása lesz.