Romney bejelentkezett alelnökjelöltnek?
További Fehér ház cikkek
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
Valentin-napon úgy látszik még a nem is olyan régen egymást aprító nagy ellenfelek is könnyen megbékélnek: csütörtök este a versenytől a szuperkedd után visszalépő Mitt Romney mosolyogva bejelentette, hogy a mérsékeltebb szemlélete miatt általa annyit bírált John McCain elnökjelöltségét támogatja. „Hivatalosan is támogatom McCain szenátor jelöltségét, egyben felkérem a delegáltjaimat, hogy szavazzanak rá a jelöltállító gyűlésen szeptemberben” - mondta.
A nagy összeborulás érdekessége (azon kívül, hogy a kampányguruk állítólag nem kevés ideig tanakodtak, hogy mikor jelentsék be a támogatást - végül sikerült megtalálniuk a Valentin-napot), hogy néhány hete Romney még élesen bírálta McCain bevándorlás politikáját, gazdasági hozzá nem értését, de még a demokrata érzelmű New York Times támogatását is megpróbálta kijátszani ellene. Azért McCain is felvette a kesztyűt, és alapvető értékek nélküli, a véleményét ide-oda változtató komolytalan jelöltnek állította be legnagyobb riválisát.
Természetesen utólag a legtöbbször mindig kiderül a politikusokról, hogy valójában egyik legjobb barátjukat próbálták a pillanat hevében belepasszírozni a mocsokba: „Ahogy mindannyian láttátok az elmúlt egy évben, a dolgok elég komolyra fordulhatnak egy politikai kampányban. A küzdelem hevében könnyen elfelejtjük az ellenfelünk jó tulajdonságait. De az az igazság, hogy McCain szenátor esetében még szoros állás mellett is egyértelmű volt a jelölt rátermettsége” - lépett túl Romney pillanatok alatt hónapok sárdobálásán.
A volt massachusetts-i kormányzó egyébként azzal indokolta hirtelen megvilágosodását, hogy segíteni akar egyesíteni a republikánusokat a szinte már hivatalos jelölt McCain mögött, aki így rögtön nekikezdhetne a novemberi elnökválasztási felkészülésnek, míg Hillary Clinton és Barack Obama még akár hónapokig birkózhatnak a jelöltségért.
A nagy szavak hátterében a támogatások lényege, hogy mindkét fél nyer valamit a paktummal. A puszta számok szempontjából Romney korábban elnyert csaknem háromszáz delegáltjának felajánlásával - akiknek egyébként nem kötelező követniük a kiesett jelölt ajánlását, ugyanakkor az elemzők szerint hagyományosan sokuk mégis engedelmeskedik – valóban rögtön a szükséges 1191 küldött közelében találhatja magát a 71 éves arizónai szenátor, aki azonban egyébként is biztosan megszerezné az összes delegált felét, és ezzel a jelöltséget. Sokkal fontosabb, hogy Romney számos államban sikeresen adta el magát a mérsékeltebb McCaint élből elutasító szociális konzervatívoknak, akik nélkül viszont republikánus jelölt nehezen nyerhet elnökválasztást. McCainnek jelenleg éppen a legégetőbb problémája, hogy elfogadtassa magát a republikánus párt legfontosabb bázisával.
Ebben ugyanakkor már valószínűleg csak a megfelelő alelnök kiválasztása segíthet az arizónai esélyesnek, éppen ezért akár még Romney alelnökjelölti reményei is állhatnak a támogatás hátterében. Az alelnökség esetében ugyanakkor Romneyval szemben a posztra eddig is esélyesnek tartott Mike Huckabee mellett szól, hogy a kemény mag megszólítására alkalmasabb, sokkal jobb kapcsolatban áll McCainnel, ráadásul összefogásukkal végre egy csapatban láthatnánk a három legendát, Rambót, a Terminátort és persze az utánozhatatlan Chuck Norrist. Viszont kétségtelen, hogy Romney sokkal inkább eladható a centrum felé, és gazdasági területen is előrelépés lenne McCainnek.
A külföldi elemzők egyébként nem számolnak a volt massachusetts-i kormányzó alelnökségével, aki szerintük inkább hosszabb távon készíti elő politikai jövőjét: McCain támogatása lehet az első lépés egy 2012-es vagy 2016-os elnökjelöltség felé. Most a sok republikánus választó szemében komolytalan Romney megmutathatja, hogy igazi csapatjátékos, aki kiáll a párt közös ügyéért, nem pedig saját sérelmeivel van elfoglalva. A lépést kicsit a George Bush mellett felsorakozó McCainhez hasonlították, aki kiesése után kiállt a jelenlegi elnök megválasztásáért és újra választásáért (annyiban más volt azért a helyzet, hogy Bushék nem túl szépen kicsinálták McCain kampányát 2000-ben).
Még ha nem is pályázik az alelnökségre, Romney lépése semmiképpen sem jött jól a továbbra is versenyző Hucknak, aki többek között pont azért maradt teljesen reménytelen helyzetben is talpon, mert a konzervatív, evangéliumi választók szavazatainak begyűjtésével megkerülhetetlen akar lenni az alelnökjelöltségre. Ugyanis ha McCain helyett ő söpri be a szükséges szavazatokat, akkor főleg rajta múlhat majd a republikánus kemény mag megszólítása a novemberi elnökválasztáson. A Huck egyébként folyamatosan próbálja pozícionálni magát: elmondta, hogy a republikánusoknak a Fehér Ház megtartásához szükségük lesz az általa begyűjtött államokra, miközben McCain jellemzően olyan nagyobb államokban nyert előválasztást, amelyek az elnökválasztáson hagyományosan demokrata erősségek.
Rovataink a Facebookon