Így tehetik tönkre a Fradit
További Futball cikkek
- A Liverpool vezetőedzője elárulta, minek volt köszönhető Szoboszlai gólja
- A Real Madrid idegenben hozta a kötelezőt, négy pontra megközelítette a Barcelonát
- Másfél perc sem kellett az Amorim-éra első góljához, mégsem sikerült jól a debütálás
- A debreceni „roncsderbin” szakadt meg Gera Zoltán és a Kecskemét pocsék sorozata
- Szoboszlai a mezőny legjobbja a Daily Mailnél, pazar osztályzatok minden mennyiségben
Az év futballbotránya körvonalazódik a futballszurkoló ultrák és a klubok között. Kubatov Gábor, az FTC elnökének ultimátuma kedden lejárt, az elítélt háborús bűnösre emlékező molinó készítői nem jelentkeztek.
Az ügy az augusztus 18-i, Ferencváros–MTK-meccsen történt nézőtéri incidenssel kezdődött. A második félidőben az Fradi-ultrák egy csoportja „In Memoriam Csatáry László” feliratú transzparenst feszített ki, amely néhány másodpercig a tv képernyőjén is látható volt.
Az MLSZ a molinó miatt 800 ezer forintra büntette a klubot, amely most azokat keresi, akik a molinót kitalálták, elkészítették, a stadionba becsempészték és felmutatták. Az FTC-nek 2013-ban már 5,3 milliót kellett fizetnie közönségének botrányos viselkedéséért.
Amíg a Fradi nyomoz, a másik oldal sem pihent, és egy a klubon, sőt, a magán a labdarúgáson is átívelő Csatáry-koalíció alakult.
Csatáry Lászlót háborús bűnök miatt 1948-ban halálra ítélték, amelyet a kassai bíróság idén életfogytiglani szabadságvesztésre változtatott. A jogerős döntés ellenére Magyarországon is eljárás indult ellene, de a 99 éves ember időközben elhunyt. A II. világháborús zsidó-deportálásokban részt vevő férfira emlékező molinót a Ferencváros szurkolói – illetve egy csoportjuk – az MTK elleni mérkőzésen feszítették ki.
A tények kedvéért:
- Csatáry augusztus 10-én hunyt el, amit a lapok augusztus 12-én írtak meg.
- 10-én este kilenckor a Ferencváros Győrben játszott, ezen a meccsen még nem tudhatták, hogy Csatáry már nem él, így nem meglepő, hogy akkor nem érkeztek olyan hírek, hogy Csatáryt akár szóban vagy más módon éltették volna.
- De ha tudtak volna róla, akkor sem reális, hogy a Csatáry-molinó elkészüljön aznap estére, így azok, akik meg akartak emlékezni Csatáryról a következőfordulóra időzítették a koreográfiát, ami azonban véletlenül éppen a "zsidó" MTK elleni mérkőzés volt, amelyen be is mutatták.
Magáról a Csatáry-incidensről nem tehet sem az MTK, sem a Ferencváros klubvezetése, sem az MLSZ, sokkal inkább azok, akik kigondolták és megvalósították a megemlékezést. Nem véletlenül nevezte Orosz Pál, az FTC igazgatója politikai provokációnak, ebbe az ügybe nemcsak a Fradi, de az egész magyar labdarúgás is belebukhat.
Most ezeken a szurkolókon a felelősség, ahogy Kubatov fogalmazott az említett ultimátumos videóüzenetében. A Ferencváros elnökénél, akiről az a hír járja, hogy korábban maga is ezen szurkolói csoportok tagja volt, úgy tűnik, most telt be a pohár, és ezzel a videóüzenettel háborút indított a klubot folyamatosan hátrányos helyzetbe lavírozó csoportok ellen.
Nem lesz könnyű dolga, ugyanis az antiszemitizmus gyorsan egységbe forrasztotta a ferencvárosi szurkolók erre hajlamos részét, valamint más klubok antiszemitáit. Az egyik legnagyobb szurkolói fórum, az Ultras Liberi kommentelői között feltűntek azok, akik noha kifejezetten utálják a Fradit, de a zsidókat még jobban, így szép szivárvány-koalíció alakult ki molinóügyben, amelyhez diósgyőri, debreceni, újpesti, győri, szombathelyi antiszemiták csatlakoztak gyorsan.
Honnan jött?
Természetesen nem előzmény nélküli a szurkolói rasszizmus, amely évtizedek óta gyalázatos antiszemita, rasszista rigmusok, drapériák, zászlók formájában van ott a lelátókon.
Az MLSZ tavaly elégelte meg a sorozatos gyűlölködést és harcot hirdetett, amelyet az FIFA a románok elleni zártkapus döntése csak felgyorsított. Amint azt tavasszal megírtuk, a Magyar Labdarúgó Szövetség teketória nélkül kezdte büntetni a klubokat szurkolóik viselkedéséért.
A klubok közül egyre több kamerás megfigyelőrendszert épít ki a nézőtéren, és az azonosítást lehetővé tevő szurkolói kártyával köti össze a rendszert, hogy behajthassa és felelőssé tegye azokat, akik miatt kár éri.
Az új rendszernek természetesen azonnal akadtak ellenzői, az újpesti ultrák például tavasszal nyílt levélben tiltakoztak, bejelentve, befejezik a szurkolást, és nem buzdítják a jövőben csapatukat. A klub nem hátrált meg, noha a mérkőzéseikre kevesebben kíváncsiak a helyszínen, de legalább balhék nem voltak egészen addig, amíg a tiltakozók saját, a békét választó szurkolóikra nem támadtak. A balhéban egy vidéki Újpest-szurkoló odáig ment, hogy egy vas csatornafedőt dobott a rendőrökhöz, őt azonban a kamerás rendszernek köszönhetően könnyen azonosították, és gyorsított eljárásban három és fél év börtönre ítélték.
Elenyészően kevés embert találni, aki az ilyen agresszív, gyakran bűnöző múlttal rendelkező szurkolók ellen nyilvánosan felemeli a szavát. Akik mégis így tettek, nem érvekkel találkoztak, hanem azonnal megkapták a bélyeget, hogy az MLSZ, a "zsidók" érdekeit nézik.
Ez már háború
Ilyen körülmények között nem csoda, hogy szurkolók többsége nem kivetette maguk közül azokat, akik miatt klubjuk illetve a magyar válogatott bűnhődik, hanem néhányan még a hangadók pártjára is álltak.
További problémák
Dőreség lenne azt álltani, hogy a magyar futball legnagyobb problémája az ultrák viselkedése, az csak a következmény, és egyben a leglátványosabb eleme a helyzetnek. A bundabotrány, az idő előtt elszállt, és régen nem látott szegényesen játszó magyar csapatok a nemzetközi kupákban, a politikai alapon kistafírozott klubok mind elemei ennek a játéknak.
Tovább mérgesíti a helyzetet, hogy a balhéra rácsúszott az a párt is, amelynek ez a gyűlölködés a természetes közege, és közleményben állt ki a molinó és azok mellett, akiket most a Ferencváros keres.
A klub közleményben elítélte a molinót. „A Csatáry-molinóval kapcsolatban: az MLSZ egyértelműen fogalmaz, futballpályán nincs helye a politikai megnyilvánulásoknak, mi az MLSZ szabályozásait igyekszünk betartani. A meccsre ezt molinót becsempészték, ha tudunk róla, akkor, nyilvánvalóan, és teljesen egyértelműen, nem engedjük be. A kérdésben a klub és egyben a saját álláspontom azonos” – fogalmazott Kubatov a közleményben. De hiába tett így, hozzájuk csatlakozva több társadalmi szervezet is tiltakozott, a Simon Wiesenthal központ még az UEFA-nál is feljelentette a klubot, az MLSZ 800 ezer forintos pénzbírságot szabott ki.
Erre válaszul szurkolói csoportok egy közleményt adtak ki, melyben kijelentették, nem adják ki társaikat, a Facebookon egy oldalt hoztak létre Mi voltunk néven, amely mostanra már háromezerre duzzadt.
Természetesen nem a Jobbik az egyetlen, amely gyors népszerűség reményében azonnal rátelepedik a szurkolói csoportokra. Se szeri se száma a példáknak, elég csak a politikusok által vezetett klubokra gondolni, de akár a fideszes Wintermantel Zsolt újpesti polgármester is megemlíthető, aki az MLSZ-be a regisztráció és az esti meccsek miatt kötött bele.
Akiknek semmi sem drága
Mindezek együttesen is hozzájárultak ahhoz, hogy a politika által egyébként is súlyosan fertőzött magyar futball legnagyobb botrányát éli át. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mindennek a futballhoz semmi köze, olyannyira nem, hogy a szurkolói fórumokon olyan hozzászólót is találtunk, aki büszkén vállalja, nemhogy nem fradista, de még a futballt sem szereti, mégis támogatja az ultrákat ebben a harcban.
Abban a harcban, amit teljesen senki sem nyerhet meg, de a magyar labdarúgás is belepusztulhat. Ahogy Kubatov Gábor a videóban fogalmazott, ha nemzetközi meccsen történt volna a Csatáry-molinós koreográfia, a Fradit 3-5 évre is eltilthatták volna.
És akkor, ott majd elmondhatjuk, ott van vége a Ferencvárosnak.
Ami a lehetséges kimeneteleket illeti, két, de inkább három alternatívát látunk.
Amennyiben minden az MLSZ forgatókönyve szerint valósul meg, néhány éven belül szigorú biztonsági és magatartási szabályok figyelembevételével, modern stadionokban, családi szektorokban ujjongó gyerekek és szüleik szeme előtt, biztonságban játszhatnak a játékosok a hazai és nemzetközi szintéren. Ehhez persze nemcsak az a néhány év van hátra, de a kluboknak a stadionok lepusztultsága, és egyes szurkolói csoportok ellen is meg kell vívniuk a harcukat.
A másik végletet az ultrák elképzelései jelenthetik. A Ferencváros antiszemita és rasszista közeg által foglyul ejtett lelátóin, a szigorú büntetések, és az elpártoló szponzorok miatt jelentősen legyengült csapattal nem sok vizet zavar, hiszen a nemzetközi kupákból is eltiltják őket.
Ez a verzió azonban egy általánosabb folyamatot indíthat be a magyar labdarúgásban, amely azoknak a csapdájába kerül, akik a háttérből politikai és anyagi indíttatásból a zűrzavarban érdekeltek. Őket elkápráztatja majd néhány ezer szurkoló, gyönyörű koreográfiával, viszont a futballt szerető többség futball nélkül marad. A nemzetközi szövetség pedig egyszerűen eltörölheti a magyar labdarúgást, sem vb-, sem Eb-selejtezőt nem játszhatunk a következő években.
Jó lesz gondolkodni, hiszen még csak most következik a román-magyar.
Eközben Lengyelországban
"Látják és hallják a tisztességes emberek Lengyelországban, hogy mi zajlik nap, nap után? Felfogják a helyzet komolyságát? A szemünk előtt hal meg a demokrácia és a szabadság, és diadalmaskodik a nyers erőszak!" A néhány napja közreadott nyílt levél reakció volt egy világszerte ismert lengyel filozófus, szociológus, esszéista, a 87 esztendős Zygmunt Bauman lépésére, aki úgy döntött, hogy lemond a wroclawi magánegyetem neki adományozott díszdoktori címéről. A zsidó származású professzor, több rangos nemzetközi kitüntetés birtokosa, azzal indokolta elhatározását, hogy nem akar ártani az intézmény "jó hírnevének", amelyet a díszdoktori cím ünnepélyes átadása során a jobboldali szélsőségesek részéről kilátásba helyezett tiltakozó akciók megtépázhatnának.
A Baumannak ítélt díszdoktori cím elleni tiltakozások már a hivatalos bejelentés, az év eleje óta tartanak lengyel jobboldali internetes fórumokon. Az ünnepséget október 24-re tűzték ki a wroclawi tanintézmény székhelyén. A főiskola vezetése felkészült arra, hogy az eseményt a radikálisok igyekeznek majd megzavarni, de úgy vélte, hogy a visszalépés kapituláció lenne a szélsőjobboldal előtt. Bauman döntése nyomán az esemény végül mégis elmarad. (MTI)