További Futball cikkek
- A Liverpool vezetőedzője elárulta, minek volt köszönhető Szoboszlai gólja
- A Real Madrid idegenben hozta a kötelezőt, négy pontra megközelítette a Barcelonát
- Másfél perc sem kellett az Amorim-éra első góljához, mégsem sikerült jól a debütálás
- A debreceni „roncsderbin” szakadt meg Gera Zoltán és a Kecskemét pocsék sorozata
- Szoboszlai a mezőny legjobbja a Daily Mailnél, pazar osztályzatok minden mennyiségben
A Ferencváros vezetősége és a klub fanatikus ultrái nem szeretik egymást. Ez nem holmi légből kapott megállapítás, hanem tény. Mióta a Fidesz és Kubatov Gábor rátelepedett a Ferencvárosra, a vezetőség és a szurkolók közötti kapcsolat majdnem történelmi mélypontra került. Az egész világon egyedülállónak számító vénaszkenner bevezetése, a Fradi kemény magjának kitiltása vagy a nevetséges figurára cserélt Fradi-kabalaállat mind annak a jele, hogy sem Kubatov Gábor, sem a Fidesz nem kíváncsi a drukkerek véleményére.
Ennek az lett a következménye, hogy a minden év csúcspontjának számító Ferencváros–Újpest-összecsapáson a hazai csapat fanatikusai inkább a Népligetben szurkoltak, illetve tüntettek a Fradi-elnök döntései ellen.
Olyan 3-4 ezer ember gyűlt össze a népligeti Planetárium mellett, hogy a csilivili Groupama Aréna helyett egy kivetítőt bámulva biztassák a Ferencvárost. Ezek azok a szurkolók, akik nem értenek egyet az MLSZ kártyarendszerével és a Ferencváros vezetésének szerintük nem éppen szurkolóbarát döntéseivel. A sajtó felé ezekről az emberekről azt kommunikálja a vezetőség, hogy kártékony huligánok, akik csak ártanak a magyar futballnak, ehhez képest az egész esemény legkellemetlenebb pillanata az volt, amikor a rohamrendőrök nem engedték a fradistákat velük szelfizni.
A magyar ultrának – azon belül is főleg a fradistának – borzamas a megítélése. Tör, zúz, zsidózik, és szégyent hoz a hazai labdarúgásra. Ehhez képest az ott töltött jó három óra alatt
egy árva zsidózást nem lehetett hallani
de még a cigányozás is szigorúan az újpestieknek szólt, ugyanazzal a rigmussal, amit 20 éve ismer mindenki. Persze ez sem kell egyáltalán, de kölcsönös kommunikációval talán egyszer még ez is eltűnhet a lelátókról.
Persze ebben az is benne lehet, hogy a szervezők direkt figyeltek arra, hogy ne legyen balhé. A stadionban látott 20 ezer szurkolónak semmi köze a vadfradizmushoz, az igazán kemény figurák mind ott álltak a népligeti kivetítő előtt. És türtőztették magukat, Kubatov Gáboron és az újpestieken kívül senkire nem szóltak egy rossz szót sem. Ebből is látszik, hogy a Ferencváros ultrái hajlandóak a kompromisszumra, ha azt a vezetőség is támogatja. De nem ez a helyzet.
Három éve Kubatov még az ultrákkal tárgyalt arról, hogy nyugodtan menjen a tűzijáték és a pirotechnika, majd a klub állja a büntetéseket.
– mesélte nekem egy mellettem álló fradista, aki hiába szurkol a klubnak lassan 10 éve, még sosem volt a Fradi új stadionjában. És ezzel nincs egyedül, olyan emberrel is találkoztam, akinek bérlete van a meccsekre, de nem hajlandó betenni a lábát a Groupama Arénába.
- a vénaszkenner
- a szurkolói kártya
- az új Fradi-sas
- és a vezetőség szurkolóellenessége miatt.
Fidesz=MLSZ
Sokan egyébként a Fideszt és az MLSZ-t hibáztatják azért, amiért történelmi mélyponton van az NB I. nézettsége. A Népligetben konkrétan annyi ember gyűlt össze, amennyi összesen elmegy négy-öt kiesési rangadóra. Ez ma a magyar valóság, még a bajnokságot utcahosszal vezető Videotonra sem kíváncsi 3000-nél több ember. Elég megnézni ma egy NB I.-es közvetítést, hogy mindenkinek nyilvánvaló legyen:
A Fradi és az Újpest összecsapása mégis futballünnepként jelenik majd meg minden sajtófelületen. Pedig csak a vak nem látta, hogy hiába van 20 ezer ember kivezényelve a Fradi-stadionba, ha azoknak a nagy része életében először van meccsen. Ugyanis a helyi pletykák szerint a jegyet váltók harmada most csinált magának először szurkolói kártyát, ez meg is látszott a hangulaton.
Huszonöt évig éltem a Gyáli úton, ami alig öt perc sétára található a Fradi-pályától, sokszor előbb hallottam a szurkolók gólörömét az ablakomon keresztül, mint a tévében. Most olyan hangulattalanság övezte a mérkőzést, mintha a Fradi megint a Chelsea-vel játszott volna felszopó barátságost. Egy hangot nem lehetett kihallani a stadionból.
A Népligetbe telepített színpadon viszonylag egyértelmű elvárásokat fogalmaztak meg a szervezők
- fakultatív vénaszkenner
- vezetőségi kommunikáció a szurkolókkal
- és vissza a régi Fradi-sast.
Erről a stadionból kitiltott vezérszurkoló, a régi Fradi-sas és a Ferencváros korábbi kapusa, Udvarácz Milán is beszélt, utóbbi csak videóról. A fradisták érthető módon féltik a csapatukat, és nem egy gólhelyzetnél hangzott el az a mondat, hogy
ez 3-4 ezer ultrával a háttérben biztos bement volna.
Persze ez erős túlzás, de a szervezett szurkolás hiánya sokak szerint fájó pontja a magyar futballnak. Elég megnézni ma egy debreceni vagy kispesti mérkőzést, amiken pár száz, jó esetben talán ezer ember óbégat maximum olyan pályákon, amiket forintmilliárdokból építtetett a kormány elvileg pont azoknak, akik most nem hajlandóak meccsre járni. Most őszintén, ez néz ki jobban
vagy pár tucat friss mezes fradista egy mesterségesen kreált szurkolói csoportban?
Óriási tévedésben van az, aki szerint a családbarátság mantrázásával tényleg képes családokat megmozgatni. Egy hat-hét éves kisgyerek nem a huszonnyolcadik afrikai légiós bedobást eredményező keresztlabdájára emlékszik, hanem hangulatra – aminek része a füstbomba, a petárdák és koreográfiák.
Amit most itt látsz, azt mind a szurkolói csoportok dobták össze, saját zsebből.
– mondja nekem az egyik fradista, majd kissé keserű szájízzel megemlíti, hogy az internetfradisták óriási lendülettel teszik be ezeket a szurkolói koreográfiákat borítóképnek a Facebookon, de közben észre sem veszik, hogy hetek óta csöndes agónia jellemzi a magyar lelátókat pont az ultrák hiánya miatt. A hangulat hiányát egyébként megerősítette az M1-en Hrutka János és Kovács Zoltán, ferencvárosi és újpesti exfocista is, akik a helyszínen tapasztalták a meccs gálaszurkolói mivoltát.
Ez így sokáig nem mehet tovább
A futballszurkolónál konzervatívabb embertípus nem igazán létezik. Viszont ha a Fradi hírhedt ultrái tényleg képesek nyitni (a meccs végén bunyó vagy dobálás helyett a szurkolók vonatkozni kezdtek) és ilyen módon saját magukat moderálni, akkor az MLSZ-nek lépnie kell.
Mert a görögök elleni válogatott meccs vagy egy Fradi-Újpest kuriózum, amiken akkor is telt ház lesz, ha Kocsis Máté saját kezűleg csurgatja ki a drogtesztet minden jegyvásárlóból. Ezeken kívül viszont a valóság az, hogy az embereket a magyar foci nem érdekli. Egy MTK–Honvédon kevesebben vannak, mint egy nagyobb vidéki esküvőn. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy a mostani forduló összes (!!!) többi meccsén kevesebben voltak (14 ezer ember), mint a Fradi–Újpesten. Ezért tényleg felesleges milliárdokért stadionokat építeni.
A meccs egyébként 2-0 lett, a Fradi végig dominált.