Guardiola lehetetlen küldetése: a Bayern München
További Futball cikkek
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
Majdnem két évvel ezelőtt, egyévnyi pihenés után Pep Guardiola vette át a Bayern München vezetőedzői munkáját a visszavonuló Jupp Heynckestől. Egyáltalán nem ígérkezett könnyű melónak, hiszen a rutinos német edzővel épp akkor triplázott a müncheni csapat. A bajnokság és a Német Kupa-győzelem mellett a Bajnokok Ligájában is nyertek, méghozzá úgy, hogy a Barcelonát 7-0-s összesítéssel kiütötték az elődöntőben (a döntőben a Borussia Dortmundot verték).
Guardiola kinevezése miatt sokan zúgolódtak, a Bayernnél viszont azt várták, hogy új korszakot nyit a klub történetében, nemzetközileg meghatározó csapatot épít , és magasabb szintre emeli a játékot .
Akkoriban Guardiolánál jobb jelölt nemigen volt erre a feladatra. Éhesen, naná, hogy óriási intenzitással ugrott bele a munkába, még a nyelvet is igyekezett minél előbb megtanulni. Első interjúit már németül adta, ragaszkodott hozzá, hogy a riporterek is németül kérdezzék.
Ettől függetlenül elég erős ellenszélben indult. Első tétmeccsén, a Német Szuperkupa döntőjében 4-2-re kikapott a Borussia Dortmundtól, és az első hetekben
Aztán a csapat sztárjával, Arjen Robbennel is összebalhézott, mert nem engedte a hollandnak, hogy elvégezzen egy tizenegyest, majd a következő meccsen már a Robben durcáskodott, és adta át a lehetőséget. A kisebb konfliktusok ellenére a Bayern aztán beindult: a BVB elleni vereség után legközelebb már csak decemberben kapott ki a Manchester Citytől.
A bajnokság is rekordkorán meglett, már márciusban megnyerték a Bundesligát. Igaz, aztán látványosan kieresztett a csapat, több váratlan vereség is becsúszott.
Pep elismerte, valami nincs rendben.
A forgatókönyv nagyjából hasonló volt az idén is. Már áprilisban, a Hertha ellen behúzták a bajnoki címet, aztán jött az újabb lejtmenet:
- a kupában tizenegyesekkel kiestek a Dortmund ellen az elődöntőben,
- két vereség a bajnokságban,
- 3-0-s vereség a BL-elődöntő első meccsén a Barcelonától.
Hasonló egyébként a Barcelonánál is megtörtént Guardiolával, még 2008-ban, amikor tripláztak, de az utolsó négy meccsre nem sikerült felpörgetni a csapatot.
Ahogy tavaly is, az idén is egy elődöntős Bajnokok Ligája-kudarc akadályozta meg a Bayernt abban, hogy igazán naggyá tegyék az idényt. A Real Madrid 2014 májusában 5-0-s összesítéssel robogott át rajtuk, Guardiola a kudarc után elismerte, hogy eltaktikázta magát, hibázott. A meccsen 69 százalékban volt náluk a labda, 611 passzuk volt a madridiak 263 passzával szemben, mégse értek ezzel semmit, úgyhogy a kritikusok nekiestek a játékrendszerének.
Az idén, amikor először irányította a Bayernt tétmeccsen a Barcelona ellen, szintén nem sikerült megoldást találnia. A németeknek kapura lövésük is alig volt az elődöntő első meccsén, Messiék pedig csúcsfocival elintézték őket 3-0-ra. A visszavágón, hazai pályán legalább annyit elért a müncheni csapat, hogy nem szedte be zsinórban az ötödik vereségét, ami a hetvenes évek óta először történt volna meg a Bayernnel.
Az egymás utáni négy vereség viszont így is negatív csúcs az edző pályafutásában.
Már a tavalyi Real elleni kiesés után is pedzegették, hogy a Bayern nem tud úgy játszani, ahogy Jupp Heynckes triplázós szezonja alatt, Pep Guardiola pedig nem volt képes továbbfejleszteni magát mint edző. Most az újabb BL-kudarc után megint felerősödtek a kritikák, de a keddi kiesés után Guardiola azt mondta, ezek őt egyáltalán nem érdeklik, a csapatért, a szurkolókért dolgozik.
A mostani elődöntős kiesés azért is volt más, mert a Bayernből kulcsemberek dőltek ki a szezon során: sérülés miatt hiányzott Arjen Robben, Franck Ribéry, de a Porto ellen 3-1-re elbukott első negyeddöntős meccsen David Alaba, Bastian Schweinsteiger, Javi Martínez és Medhi Benatia is hiányzott. Kihagyásokra kényszerült a szezonban Philipp Lahm, Holger Badstuber és Thiago is.
Gyűlölöm a tikitakát
Guardiolát gyakran kérdezgették arról, hogy mit jelent neki volt csapata, a Barcelona, vissza akar-e menni. Ezekre a kérdésekre mindig elutasító választ adott, és a sokat emlegetett tikitakából is elege lett egyszer. Amikor egy Nürnberg elleni meccsen céltalanul passzolgattak, a szünetben a következőt mondta: „Legyetek már saját magatok, bízzatok a tehetségetekben! Gyűlölöm a tikitakát, az egész csak céltalan passzolgatás, semmi értelme. Ne higgyetek az embereknek, a Barcelona nem tikitakát játszott, az egész csak kitaláció, egy szó nem igaz belőle."
A BL-negyeddöntő visszavágóján így is kiütötték a portugálokat 6-1-re, de a szezon legfontosabb időszakában a sztárok és leginkább a sérülése után visszatérő, majd újra rásérülő Robben rettentően hiányzott, hiszen ő egészen fantasztikus formában játszott, mielőtt kidőlt.
A Heynckesszel Bajnokok Ligáját nyert Bayernben ellenben senki nem volt sérült a döntőben és az elődöntőben, Ribéry és Robben akkora szerepet játszott az akkori csapatban, mint most a Barcelonában Messi és Neymar.
Az 1977 óta a klubnál dolgozó Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrttal már régóta gondja volt az edzőnek, akinek Thiago térdszalag-szakadásánál szakadt el a cérna. Az is zavarta az edzőt, hogy orvosa nem volt ott az összes edzésen.
A felmondott orvosi stáb szerint a portói 3-1-es vereséget az ő nyakukba akarták varrni, ami jogtalan volt, és úgy érezték, Guardiola már nem bízott bennük. Wohlfahrt és stábjának távozása okozta a legnagyobb vihart, amióta a korábbi Barca-edző átvette a klubot.
Ez a Bayern München, itt a duplázás sem elég
A Bayern München-vezetőedző nyilatkozta ezt a Barcelona elleni Bajnokok Ligája-elődöntő első mérkőzése előtt, utalva arra, hogy mekkora az elvárás felé. Ehhez képest az idén csak a bajnokság lesz meg, azt viszont elég simán megnyerték. A Német Kupában a Dortmund ellen négy kihagyott tizenegyessel estek ki, és a Bajnokok Ligája-kudarc – mert zsinórban elvesztett két elődöntőt annak kiáltottak ki a német sajtóban – után felmerül a kérdés:
hogyan tovább?
Guardiola többször kijelentette, maradni akar. De ha marad, megoldást kell találnia néhány problémára.
- A Real Madrid elleni tavalyi kudarc után a Barcelonával szemben is a feltolt védekezés miatt kerültek nagy bajba, ahogy a Wolfsburg is ezt használta ki, amikor a bajnokság téli szünete után 4-1-re elverték a münchenieket. Rafinháról a Barcelonától kapott 3-0 alkalmával is bebizonyosodott, hogy gyenge pontja a védelemnek, a játékos többször is riadtan reagált le helyzeteket a meccs első részében, amikor elképesztő tempóban pörögtek az események.
- Öregedőben van a keret. Robben 31 éves, Ribéry 32, és még lehet bennük egy-két jó szezon, de a mostani sérüléseik megmutatták, mekkora gondban van a csapat nélkülük. Xabi Alonso 34 éves, Lahm 31, Schweinsteiger 30. Ők is hiányoztak hosszabb-rövidebb ideig az idényben. A csatár Pizarro már 36, de ő amúgy sem kapott nagy szerepet, és a szezon végén valószínűleg távozik, úgyhogy egy kiegészítőember erre a posztra sem ártana. És az előbbihez kapcsolódik a következő pont.
- Sérülések miatt rengeteg problémája volt a Bayern Münchennek, ráadásul olyan játékosoktól szabadultak meg a téli szünetben, akik az előző idényben elég hasznosan voltak, például a svájci Shaqiri. Erősíteni viszont nem igazán akart Guardiola, a nyáron ez elkerülhetetlen lesz.
Március végén lehetett hallani, hogy a Bayern München annyira jó anyagi helyzetben van, hogy simán beleférne nekik, hogy akár 100 millióért hozzanak játékost. Nevekből már most van egy csapatra való. Szóba hozták a müncheniekkel a Real Madridtól egyre inkább elidegenedő Gareth Bale-t, a Manchester Unitednél nem igazán bevált Ángel Di Maríát, és állítólag az Atlético Madridban játszó Antoine Griezmann is érdekli őket.
A sztárok leigazolása ellen szól, hogy az igazgatósági tag Jan-Christian Dreesen nemrég kijelentette, kiugróan magas fizetést a jövőben sem akarnak adni senkinek, aki évi 15-20 milliós fizetésre vágyik, az keressen máshol csapatot.
Mi legyen Guardiolával?
Pep Guardiola két év alatt öt trófeát nyert a Bayern München vezetőedzőjeként. Kétszer megnyerte a bajnokságot, egyszer a Német Kupát, volt még egy UEFA Szuperkupa és egy klub-vb-győzelem is. Százöt tétmeccsen irányította a münchenieket, ebből 78-at megnyert, 13-szor ikszelt és csak tizennégyszer kapott ki. José Mourinho például csak kétszer tudott 70 százalékos győzelmi ráta fölé jutni karrierje során egy szezonban, Pepnek az első bayernes idényében ez 75 százalék volt.
Mondjuk, a katalán edző mérlegén árnyal valamit, hogy a német bajnokságban viszonylag könnyen jöttek a győzelmek, mindkét szezonban nagy fölénnyel lettek bajnokok.
Lothar Matthäus a múlt héten beleszállt Guardiolába, szerinte a Bayern-edző már nem olyan karizmatikus, a csapat elvesztette az önbizalmát, és már talán a játékosai előtt sem hiteles a szakember. Vannak is erre utaló jelek, de nem Matthäus dönt majd Guardiola jövőjéről. A Bayern-vezetőség amúgy is kijelentette, hogy soha nem fogják kirúgni edzőjüket.
A katalán maradni akar, bármennyire is pletykálják a Manchester Cityt vele kapcsolatban. Amúgy is, ha Angliába menne, valószínűleg nem az a kispad érdekelné igazán, hanem mondjuk a városi rivális Unitedé.
Egy sérülések miatt ritka szerencsétlenül alakult szezonban megnyerte a bajnokságot, és bejutott a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, ahol a szuperformában játszó Barcelonától kaptak ki. Annyira nem tragikus, és szerinte nincs is ezzel semmi gond:
Ez egy szuper szezon volt. Milyen gyakran tudott triplázni a Bayern München? Egyetlen egyszer! Naná, hogy ezek után azon vagyunk, hogy mindent megnyerjünk.
A szerződése jövőre lejár, és most inkább úgy fest, hogy marad, úgyhogy van még egy éve, hogy megvalósítsa a nagy tervet, ami valahol lehetetlen küldetésnek is indult, mert igazán megfelelni csak egy triplázással tudna. És akkor folytatódhat is a bayernes jövője.