Platini megadta magát
További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) felfüggesztett elnöke, Michel Platini korábbi szándékával ellentétben mégsem indul a nemzetközi szövetség (FIFA) februári elnökválasztásán, számolt be az MTI.
A francia sportvezető csütörtöki nyilatkozata szerint továbbra is eltökélt a nyolcéves eltiltása elleni fellebbezéssel kapcsolatban, de - ahogyan fogalmazott - a február 26-i elnökválasztásig túl kevés idő van hátra, ami lehetetlenné teszi, hogy a jelöltek közé kerüljön.
Visszavonom a jelöltségemet, mert nem tudom végigcsinálni ezt az egészet. Időm és lehetőségem sincs találkozni a szavazókkal, és harcba szállni a riválisaimmal
- mondta. Platini júliusban jelentette be, hogy elindulna a FIFA vezetői tisztségéért, de mivel a szervezet etikai bizottsága októberben 90 napra, majd decemberben nyolc évre eltiltotta a labdarúgással kapcsolatos mindennemű tevékenységtől, hivatalosan nem kerülhet a jelöltek közé. A nemzetközi szövetség eseti választási bizottsága a felfüggesztése miatt eddig sem foglalkozott a pályázatával.
A FIFA független etikai bizottsága azért tiltotta el Joseph Blatter elnököt és Michel Platinit, mert utóbbi kétmillió svájci frankot kapott Blattertől 2011 februárjában. A FIFA-elnök utóbb értékének megfelelő kompenzációnak nevezte az összeget, amelyet - mint mondta - tanácsadóként kapott Platini. Az UEFA-elnök úgy kommentálta a kifizetést, hogy 1999 januárja és 2002 júniusa között elvégzett munkájáért kapta meg késedelmesen a neki járó pénzt, annak idején teljes munkaidős tevékenységet végzett a FIFA-nál.
A büntetés indoklásában összeférhetetlenséget és hűtlen kezelést említettek, jelezték: a 2011-ben Blatter által Platininek utalt kifizetésnek semmilyen jogalapja nem volt. A 79 éves Blatter 1998 óta vezeti a FIFA-t, a 60 esztendős Platini pedig - aki a FIFA alelnöke is egyben - 2007 óta az UEFA-t, és egészen az októberi eltiltásáig ő számított a FIFA-elnökválasztás esélyesének.
Mindkét sportvezető még decemberben jelezte fellebbezési szándékát.Az elnöki posztra öten pályáznak: Ali bin al-Husszein jordán herceg, a FIFA végrehajtó bizottságának korábbi tagja; Gianni Infantino, az európai szövetség főtitkára; Jérome Champagne, a FIFA korábbi főtitkár-helyettese; a bahreini Salman Bin Ibrahim al-Kalifa sejk, az Ázsiai Labdarúgó Szövetség (AFC) elnöke; valamint Tokyo Sexwale dél-afrikai üzletember.
Idén nem senki nem kap elnöki különdíjat
A hétfői Aranylabda-gálán nem adják át a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnökének különdíját. A szövetség csütörtöki közleménye emlékeztet arra, hogy Joseph Blatter elnök 2001 óta minden alkalommal átadta a különdíjat, idén viszont nem teheti meg, mert a FIFA független etikai bizottsága december 21-én nyolc évre eltiltotta a labdarúgással kapcsolatos mindennemű tevékenységtől.
A szövetséget a február 26-i tisztújításig ideiglenesen a kameruni Issa Hayatou vezeti, aki ott lesz a zürichi eseményen, ő mondja majd a hivatalos megnyitóbeszédet, de az elnöki különdíjat nem adja át. Ezt a FIFA a testületet sújtó korrupciós válsággal is indokolta. Az elnöki különdíjat korábban a többi között a Nobel-békedíjas dél-afrikai Desmond Tutu, Rania jordán királyné, illetve Franz Beckenbauer is megkapta.