Sikeres lesz a Google operációs rendszere
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
1. Nem lehet egy év alatt összerakni egy operációs rendszert
A Windows, az OS X és a Linux fejlesztése is körülbelül húsz évvel ezelőtt kezdődött, és egyik sem tökéletes. A kritikusok szerint még a Google sem elég okos ahhoz, hogy egy év alatt összerakjon egy teljesen új operációs rendszert, amivel célba veheti a nagyobb riválisait. Csakhogy a Google operációs rendszerének a nagy része már régen elkészült, és milliók használják nap mind nap. A videólejátszó a YouTube, a zenelejátszó a Last.fm és a Blip.fm, fájlrendszert helyettesítő online tárhelyből meg olyan sokféle van, hogy azokat felsorolni sem érdemes.
A Chrome OS elnevezése megtévesztő, mert a Google valójában nem operációs rendszert készít, hanem a böngészőjét módosítja úgy, hogy az Windows, Linux és OS X nélkül is elinduljon a hardvereken. Csupán műszaki szempontból lényeges, hogy a háttérben egy linuxos rendszermag fut, a felhasználó ugyanis minden fontos feladatát a böngészőben intézi el.
2. A komoly feladatok elvégzéséhez erős számítógép kell
A Google a netbookok piacát nézte ki a Chrome OS-nek, tehát a felturbózott böngésző internetezésre szánt számítógépeken fut majd. Persze a Chrome OS bejelentése megint előrángatta a fiókból azokat az érveket, hogy a gyenge számítógépekkel nem lehet komolyabb feladatokat elvégezni. Persze, a netbook nem multimédiás feladatokra van kitalálva, de akit ez zavar, cipeljen magával ötkilós, 21"-os laptopot, a kedvenc oprendszerével.
A Google a Chrome OS-szel azt üzeni, hogy minden feladatra megvan a megfelelő célhardver. A kütyük tárhelye ma már akkora, hogy teljesen fölösleges számítógépre másolgatni a fájlokat. A legújabb kütyük vezeték nélkül összekapcsolódnak, a tévé a mobilról lejátssza a fotókat, a fényképezők automatikusan feltöltik a képeket a netre, és a zenelejátszók is simán ráköthetők az erősítőre. Az hétköznapi számítógépes feladatokra elég egy böngésző, játékra ott a konzol, videók és zenék merevlemezes set top boxról is lejátszhatók, sőt, a profibbak a fájlcserélő hálózatokról töltenek le tartalmakat.
3. A Google kinyírja a Microsoftot (vagy fordítva)
Szó sincs ilyesmiről, de sokkal jobban hangzik egy cikk címében, mint a valóság. A Google akkor sem tudná kinyírni a Windowst, ha a világ legjobb böngészője lenne a Chrome, illetve a Chrome OS. Valószínűleg nem is ez a célja.
A Google egy meghatározott csoportnak készíti a termékét, azoknak az embereknek, akik az idejüket nem videóvágással, képszerkesztéssel és portálépítéssel töltik, hanem szövegszerkesztéssel, emailezéssel, csevegéssel, játékkal, információgyűjtéssel és online videózással.
Iparági jóslatok szerint a netbookok és a hasonlóan gyenge teljesítményű, de nagyobb méretű CULV-laptopok uralják majd a laptoppiac 40-50 százalékát. Magyarán a Chrome OS a világ laptoppiacának körülbelül a felét veszi célba.
Sikeres lehet-e a Chrome OS?
Érdemes megnézni a világ második legnépszerűbb operációs rendszerének, a Mac OS X-nek a helyzetét. Az OS X globális piaci részesedése 9,6 százalék, és a növekedését erősen korlátozza, hogy csak az Apple gépeire telepíthető fel. A Chrome OS hátránya, hogy a Windows 7-tel kell versenyeznie, de a Microsoft operációs rendszerének sok lényeges funkciója nem lesz elérhető a gyengébb gépeken. A 10 százalékos részesedés megszerzése nem tűnik elérhetetlen célnak, és már ez is sikernek mondható.