
A Google nem jutott el a Holdra

További Tech cikkek
Amikor az Apollo–13 oxigéntartálya félúton a Hold felé felrobbant, a legénység és a NASA tudta, hogy búcsút mondhatnak a Holdra szállásnak. A kérdés innentől fogva az volt, hogy az űrhajósok is odavesznek-e, vagy meg tudják menteni az életüket. Bár a Holdra nem jutottak el, a földi irányítás segítségével a legénység épségben visszatérhetett a Földre. A NASA később sikeres kudarcnak minősítette a missziót. Hiába nem érték el a Holdat, a három űrhajós túlélte az utat, pedig erre senki nem fogadott volna.
Ilyen sikeres kudarc volt a Google Glass is.
Elkészült, mert elkészülhetett
Most, 2015 elején úgy tűnik, a Google Glass elsősorban azért született meg, mert létezett a gyártáshoz szükséges technológia. A technikai fejlődés nem előre elrendelt irányban zajlik; az új alkatrészek gyártása, a miniatürizálási lehetőségek javulása vagy a szoftverek fejlődése gyakran késztetik kísérletezésre a mérnököket. Vannak új fejlesztések, amik természetes igényeket elégítenek ki (például az okostelefonok és a tabletek), és vannak, amik új igényeket teremtettek. A Glass leginkább ennek a kettőnek a határmezsgyéjén mozog.

A Google valószínűleg belátta, hogy nem érdemes tovább futtatni a projektet. Júliusban Babak Parviz, a Glass vezető fejlesztője lelépett az Amazonhoz, és az első felhasználók sem rajonganak a készülékért. James Katz például azért adta vissza a szemüveget, mert nem vette sok hasznát, az viszont nagyon idegesítette, hogy mennyire megbámulják, ha viseli.
A Glass a maga műfajában vadonatúj termék volt; ekkora számítási teljesítményt és ilyen sokoldalúságot korábban talán még senki nem zsúfolt bele egy viselhető eszközbe. A Google tudta, hogy ebben rengeteg lehetőség van, de a fejlesztőkre bízta ennek a kiaknázását. Hogy mire lesz ez jó? Hát, azt mindenki találja ki magának. Néhányan kitalálták, de a többséget teljesen hidegen hagyta a dolog.
Viszont ez nem jelenti azt, hogy a Google Glass evolúciós zsákutca volt. Sőt, pont annak a jele, hogy eláraszthatnak minket árasztani az ilyen eszközök. A Glass egy első fecske volt, csak nem nyarat csinált, hanem mindenki agyon akarta lőni. Van ilyen. A Nintendo Power Glove is megmutatta, milyen jópofa dolog a mozgásérzékelős videojáték, aztán amikor megbukott, a Nintendo húsz évet várt, mire ismét hasonlóval próbálkozott. A Wii már óriási siker lett. Évtizedekig tartott, amíg kiforrott a technológia, és az emberek is elfogadták, hogy a videojáték nem ér véget a joypadnél.
Ma még a Google Glass is épp olyan fura öszvérnek tűnik, mint a Power Glove. És legalább olyan kiforratlan is; mert igen, az okosszemüveget jó okkal lehetett utálni.

- Drága. A Google nem tudta elmagyarázni, hogy miért kéne 1500 dollárt fizetni egy olyan szemüvegért, amiről még ők se tudják pontosan, mire lesz jó.
- Kényelmetlen. Nem elég, hogy egy ujjnyi számítógépet kell egyensúlyoznunk az orrunkon, még össze sem lehet hajtani. A viselhető technológia lényege pont az lenne, hogy kényelmesen beilleszthessünk egy új eszközt a mindennapi életünkbe. Nem az, hogy kisbőröndöt veszünk az okosszemüvegünknek, hogy legyen miben tartani. Az Oculus Rift sem a kényelemről szól, de az olcsóbb, olyan élményt ad, amit semmi más, és az senkit sem zavar, ha a négy fal között csinálják.
- Fejfájást okoz és dekoncentrálttá tesz. Az eszközt hosszabb távon használók közül sokan panaszkodtak fejfájásra, és az sem túl kényelmes, hogy a Glass kis képernyőjére kell pillantanunk a lekért információért.
- Pocsék az üzemidő. Az okosszemüveg akkumulátora alig 5 órán át bírja egy feltöltéssel, de rendszeres használat mellett ez 3-ra rövidül.
- Vacak a kijelző. Nyilván senki nem akarta fennakadt szemekkel végignézni a Keresztapa-trilógiát a Glass-szel, de az nagyon is természetes igény, hogy a képernyőn a szöveges információ nappali fényben is olvasható legyen. De nem az.
- Rosszul működik a hangvezérlés. Ezt nem a Rigó utcában nyelvvizsgázó felhasználók mondják, hanem a BBC újságírója, akinek a brit angoljával a Glass sokszor nem boldogult. Figyelembe véve, hogy a Glasst hangvezérlésre hegyezték ki, ez felér egy tökön rúgással: egy készülék, ami csak a beszédből ért, de abból se mindig?
- Képtelen az önálló életre. Adatkapcsolat nélkül a Glass félkarú óriás; bár a helyi wifi hálózatról lekérheti az adatokat, ha elmegyünk otthonról, jó, ha van nálunk egy telefon, amin keresztül kommunikálhat. Viszont a keretszoftver sem a legtökéletesebb, és különben is: ha már van nálunk egy mobil, miért vigyünk magunkkal egy ormótlan szemüveget?
Pesze, a Glass nem volt használhatatlan eszköz. Újságíróként dolgozva például hasznos lehet, ha olyan videókat készíthetünk, amiket máshogy nem tudnánk, csak az orrunkra kötött kamerával, és az alkalmazások között is voltak jópofák. A fénymérő, a zoomolási lehetőség (kvázi távcső), a térkép, a beszélt szöveget feliratozó alkalmazás, vagy az interaktív csillagtérkép jópofák voltak, de nem győzte meg a széles tömegeket arról, hogy ez megér 1500 dollárt. Az meg utoljára a Neuromancerben volt menő, hogy állandóan láthatjuk magunk előtt, hány óra van.
Út a vadonba
Hogy ez rögös út lesz, azt már akkor tudni lehetett, amikor a Glasst még be sem mutatták. Amikor kiborgot vertek egy párizsi McDonald'sban, csak mert leszerelhetetlen fejkamerát viselt, már akkor nyilvánvalóvá vált, hogy kevesen tolerálják a pofájukba tolt videokamerát. A miniatürizálás és a tömeggyártás nem készült fel az adatvédelmi ombudsmanokra. Sem az átlagemberekre. A Glass még a mostaninál is bétább verzió volt, amikor már egy csomó helyről kitiltották őket; lehet, hogy kevesen használták a szemüveget, de azt mindenki tudta, hogy alkalmas a magánszféra megsértésére.
Az ilyen előítéletektől nehéz szabadulni. Emlékeznek még a rádiótelefon szóra? És arra, hogy a kilencvenes években mindenki bunkofonnak rövidítette? Igen, annak idején egyértelmű volt, hogy aki mobiltelefont használ, az egy feltűnősködő, újgazdag bunkó. Ma evidencia, hogy aki Google Glasst használ, az feltűnősködő, újgazdag bunkó. A glasshole (glass + asshole) kifejezést hallották már? Nagyjából ugyanazt jelenti. És ezen még a Google etikai kódexe sem segített.
Mert hát kik engedhetnek meg maguknak egy ilyen kütyüt? Azok, akik keresnek annyit, hogy ilyesmire is elszórhatják. San Franciscóban a Google Glass a társadalmi egyenlőtlenség szimbóluma lett. A szilícium-völgyi cégek sikere ugyancsak felsrófolta a környékbeli ingatlanárakat, ami nyilván nem tetszik azoknak, akik évtizede óta itt élnek, és a tech cégek térnyerése miatt megtűrt senkik lettek a saját otthonukban. Nekik a Glass olyan volt, mint a bikának a vörös posztó; a szemüveg a helyieket ellehetetlenítő gazdagok ikonja lett.

A Glassnek meg kellett küzdenie ezekkel az előítéletekkel, ráadásul úgy, hogy mindeközben még menő sem lehetett. Engem is meglepett, amikor a CES-en láttam újságírókat, akik hordták és használták is. Pedig egy diszkrét fejkamera hatékonyabb lehet, mint a klasszikus diktafon-fényképezőgép-jegyzetfüzet kombó, de a Glass a mostani formájában túl ormótlan ahhoz, hogy sikeres lehessen. Maximum a megszállott kockák láthatnak benne potenciált, de belőlük nehezen lesz divatdiktátor.
Ez nemcsak a Glass sorsa; minden viselhető eszköz számíthat hasonló fogadtatásra. Amíg ezeket nem lehet könnyűszerrel beilleszteni a mindennapi életbe, addig nem lesz belőlük népszerű termék. Miért is lenne az, ha egyelőre egy okostelefon egyelőre minden szempontból sokkal jobb és kényelmesebb?
A Google ezzel nyilván tisztában volt: a Glass direkt került ennyire nyers formában a felhasználókhoz. Azt szerették volna, ha a korai vásárlók lelkesedése viszi a hátán a projektet; ha az első vásárlók aknázzák ki az eszköz teljes potenciálját, és ez lendíti előre a népszerűségét. Úgy viszont nehéz ilyet csinálni, hogy az embert közben glasshole-nak nézik. Az átlagember csak annyit tudott a Google Glassről, hogy ez egy drága, használhatatlan cucc, és senki ne kamerázzon vele a pofájába. Ezzel valószínűleg nem számoltak előre – vagy mégis, és épp azért lett belőle a kiválasztott kevesek méregdrága játékszere?
Ha előrerohansz, nézd meg, követ-e valaki
Megesik, hogy a fejlődés előrerohan, és nem néz hátra, hogy követi-e valaki. Amikor az Avatar több százmillió dollárt hozott a moziknak, és a kijelzőgyártás elért abba a fázisba, hogy az otthonokba is bekerülhettek a 3d tévék, a gyártók sorozatban hozták ki az új tévéket a térhatású szemüvegekkel, és a filmkiadók is besoroltak mögéjük a 3d filmekkel. Csak a tévénézőket nem kérdezték meg, szükségük lenne-e rá. Kényelmesebb volt kirakni az egyenlőségjelet a térhatású mozikba eladott több százmilliló jegy és az otthoni tévézési szokások közé.
Aztán a tévézők többsége rájött, hogy a szemüveg nélküli tévézés kényelme többet ér a 3d-nél. Az átlagos felhasználó nyitott az újdonságokra, de csak akkor, ha az megfizethető, és semmilyen áldozatot nem kell hoznia érte. A 3d tévék viszont drágák voltak, és rákényszerítették a nézőt, hogy viseljen szemüveget a tévézéshez. Hogy ez mennyire volt jó ötlet, jól mutatja, hogy az idei CES hívószava már nem a 3d, hanem a 4K volt. A nagy felbontás szemüveg nélkül is jól látható javulást hoz.
Ez az, amit mindenkinek figyelembe kell vennie, aki radikálisan új eszközt tervez, amivel beavatkozik a felhasználó mindennapi életvitelébe.
A Glass útja nem olyan volt, mint a hagyományos elektronikus eszközöké, így a végeredményen sincs miért csodálkozni. A mobiltelefon, az internet, a személyi számítógépek mind a katonai, üzleti és kormányzati életből szivárogtak át a civil szférába, és tudni lehetett, hogy mire fogják őket használni. A Glass viszont egy általános célú eszköz, amiről a gyártója sem árulta el, hogy miért érdemes kifizetni érte 1500 dollárt.
Hiába, hogy a kreatív fejlesztők hasznos orvosi és műszaki segédeszközt is faraghattak belőle, ezeket a lehetőségeket nem a Google aknázta ki belőle. Persze, akinek volt biciklije és okosszemüvege, az tudta, milyen kényelmes, hogy nem kell megállnia a térkép átböngészéséért, hanem egyből láthatja maga előtt, de ezek az apróságok is menet közben derülnek ki, így nem lehet rájuk marketingkampányt építeni.

Viszont, ahogy a Wired cikke is megjegyzi, előre meghatározott céllal és feladatkörrel csak a tömegpiacra szánt eszközöket szokták bevezetni – a Google Glasst ezzel szemben arra tervezték, hogy a felhasználók legyenek a kísérleti nyulak. Nekik kellett hozzá szoftvert írni, próbálgatni, tesztelni, határokat feszegetni. Ez működött is, de csak a profi felhasználás területén. A világsikerhez ez édeskevés. Ez a bukás viszont, ha egyáltalán az, nem a viselhető technológia bukása. Rengeteg cég kínál ilyen készülékeket: vannak egészségügyi szenzorok, fitnesztrackerek, okoskarórák, és ezek közül sokan számíthatnak szép sikerre.
A Glass is hozhat paradigmaváltást – ha valamiért, hát ezért lehet róla sikeres kudarcként beszélni. Lehet, hogy most még csak egy széles körben gyűlölt, általános felhasználásra alkalmatlan, méregdrága eszköz, de a mobiltelefon sem egyik napról a másikra lett népszerű. Nem nehéz elképzelni, hogy az olcsó, könnyű, jól működő és sokoldalú okosszemüvegek idővel elárasztják a piacot, és tíz év múlva már röhögni fogunk a Google Glass körüli hisztérián. Előfordult már, hogy így kezdődött a jövő.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- Belföld
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
20 perce
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09