Tesztelők kezében az Android Honeycomb
További Cellanapló cikkek
- Egyet előre-, kettőt hátralép jövőre az Apple
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
A Google szerdán bemutatta az Android 3.0 Honeycomb kódnevű operációs rendszerét, amelyet az iPad-rivális táblagépekre szán. Már a CES-en látható volt az új rendszer, de most megmutattak néhány igazán ütős újítást, például a főmenübe helyezhető minialkalmazásokat és a rendszer továbbfejlesztett 3D motorját.
A Honeycomb elsőként a Motorola Xoom tableten jelenik meg, majd az LG is tavasszal piacra dobja a G-Slate nevű eszközét, és ezeken kívül még több tucat tablet megjelenése várható idén. A Google azt mondja, hogy az androidos telefonokra kifejlesztett programok a táblagépeken ugyanúgy futtathatók, amit az Amerikában megtartott sajtótájékoztatón a népszerű Fruit Ninja játékkal demonstrált.
Szöveget szerkeszt ő
Mechanikus gombok helyett a kijelző tetején megjelenő menüből lehet előcsalogatni az éppen futó szoftver beállításait. A böngészőben például itt lehet más ablakra váltani, a videoszerkesztőben pedig itt lehet megnyitni a videofájlokat. A szövegszerkesztés közben itt jelennek meg a másolás és a beillesztés gombjai is.
Az első tesztelők szerint a rendszer jól használható, és elég gyorsan megszokja az ember, hogy a beállításokat a kijelző tetején kell keresni. Ebben persze semmi meglepő nincs, a pc-n évtizedek óta így működnek az operációs rendszerek, volt honnan ötletet meríteni. A Motorola Xoom erős hardverén szépen futottak a programok a beszámolók szerint.
Nem egészen iPad
Néhány újságíró éppen azt nehezményezi, hogy az Android Honeycomb inkább a számítógépekre hasonlít, és nem az iPadre. Az Apple táblagépe azért rendkívül sikeres, mert ugyanolyan egyszerűen használható, mint az iPhone. Nincs mit megtanulni a kezelésén, a felhasználó egyszerűen megnyomja a kijelző mellett lévő gombot, és máris visszalépett a menübe.
Ezzel szemben az Honeycomb interfészén három virtuális gomb van, amelyek másképp viselkednek röviden és hosszan nyomva, és ez megzavarhatja azokat a felhasználókat, akik kevésbé értik a számítógépes rendszerek működését.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a szakértő felhasználóknak az iPadhez képest felüdülés lehet a személyre szabható Android. A rendszer asztalán programok tucatjait helyezhetik el, a táblagépek nagy kijelzőjén rengeteg hely jut a widgeteknek.
Webről a zsebbe
A Google az Android Market szoftverbolt webes verzióját is bemutatta, tehát mostantól számítógépen böngészve lehet programokat venni az androidos táblagépekre és okostelefonokra. Korábban csak az eszközökre telepített szoftferboltból lehetett ezt megtenni, és a kisebb kijelzőn nehezebb végignézni a kínálatot.
Ha a felhasználó bejelentkezik a webes szoftverboltba a telefonján is használt gmail-címével, akkor két kattintással telepíthet programokat. Nem kell rákötni a kütyüt a pc-re, nincs semmi szinkronizáció, és a telefonon nem kell külön jóváhagyni a telepítést. Mire elővesszük a mobilt a zsebünkből, addigra már feltelepült rá a weben kiválasztott program.
Ez persze akkor lenne igazán hasznos, ha a Google végre minden országban árulna fizetős programokat. A magyar felhasználók jelenleg csak buherálással férhetnek hozzá a pénzért árult szoftverekhez, egy Market Enabler nevű program segítségével azt kell hazudni, hogy más országban tartózkodunk. Ez azért is meglepő, mert a magyar nyelvű rendszer láthatóan készen van: vásárláskor magyar nyelvű megrendelési bizonylatot küld ki a Google, és elfogadja a magyar bankkártyákat is. A Market Enabler csak a telefonon segít, a webes Marketben nem lehet pénzért vásárolni.
A Google bejelentette, hogy tavasszal már szoftverekből is lehet vásárlást kezdeményezni, amivel az alkalmazásokhoz könnyen lehet hozzáadni új funkciókat.
Rovataink a Facebookon