Megveszi a Google a Motorolát
További Cellanapló cikkek
Felvásárolja a Google a Motorola Mobility mobilgyártó céget, az internetes keresőóriás részvényenként 40 dollárt fizet, ami 60 százalékos prémiumot jelent a pénteki záróárfolyamhoz képest. A tranzakció értéke meghaladja a 12 milliárd dollárt.
A felvásárlás teljesen megváltoztatja a Google szerepét az okostelefonok piacán, amennyiben folytatja a készülékek gyártását, és nem pusztán az Android operációs rendszerre koncentrál.
A Samsung, az LG és a HTC is a Google rendszerével erősítette meg a pozícióját az okostelefonok piacán, és a nagy támogatottságnak hála ma már az Androidnak van a legnagyobb részesedése. Ha a Google folyamatosan ontja majd a jobbnál jobb okostelefonokat, a riválisok bizalma csökkenhet, és Android helyett más rendszert telepítenek jövőbeni készülékeikre. Hiszen így már nemcsak az operációs rendszert szállítaná a Google, hanem hardvergyártóként is versenyezniük kellene vele.
Akkor is jelentősen változik a Google pozíciója, ha leállítja a Motorola készülékek gyártását. Az elmúlt hónapokban sok bajuk volt a gyártóknak az Android használata miatt: az Apple szabadalmi pereket akasztott a nyakukba, és már el is érte, hogy Európában betiltsák a Samsung Galaxy Tab 10.1 nevű táblagép forgalmazását (bár ennek több köze van ahhoz, hogy a Samsung látványosan másolja az Apple dizájnját). A legfrissebb hírek szerint a Motorola Xoom lett volna az Apple következő áldozata.
A Microsoft is betámadta az Androidot használó gyártókat, már több vállalat fizet neki licencdíjat. Elemzők szerint a redmondi szoftvercégnek több pénzt hoz az Androidból származó licencdíj, mint amennyit saját, egyelőre nem olyan népszerű Windows Phone 7 operációs rendszerével keres.
A Motorola felvásárlásával azonban több mint 17 ezer mobilipari szabadalmat szerez a Google, és további 7500 benyújtott kérelem vár elbíráslásra. Ezzel elég jól bebiztosíthatja az Androidot a trollkodó riválisokkal szemben. Csak összehasonlításképpen: a Nokiának körülbelül 10 ezer szabadalma van, az Apple nemrég tette rá a kezét a Nortel 6 ezer szabadalmára, míg az InterDigital nagyjából 9 ezer távközlési szabadalommal házal a védelmet kereső gyártóknál.
A Google délután egy konferenciahívásban megerősítette, hogy meg kívánja védeni az Android köré kiépült üzleti rendszert, és erre nagyon alkalmasak a most megszerzett szabadalmak. Azt is kifejtette a Google képviselője, hogy az Androidtól és a cég fő üzletágától elkülönülten kezelik majd a Motorolát, nem akarják megváltoztatni a helyzetet a mobiliparban.
Lassan alakul
Az elmúlt években jelentős piaci részesedést vesztett Motorola igyekezett kiszállni az olcsó készülékek piacáról, és kizárólag az Androidra koncentrált. Az amerikai mobilgyártó hazájában népszerű lett az androidos készülékeivel, a hazánkban Milestone néven ismert Motorola Droid volt az iPhone egyik első komoly kihívója.
A Motorola elsőként mutatta be idén februárban Android Honeycomb rendszert futtató Xoom táblagépet, amely az iPad 2 riválisa, ezzel azonban nem tudott befutni, mert túl magas áron dobták piacra.
Ez elmúlt negyedévben meglepetést okozott a mobilcég, az elemzői várakozásnál jobban teljesített. Új okostelefonjainak hála 40 százalékkal nőtt a forgalma, és a kütyük különösen kelendőek voltak Latin-Amerikában és Kínában - ezekben a régiókban duplájára nőtt a forgalom.
Lassúsága a vállalat egyik legnagyobb hibája. A január 5-én bemutatott Droid Bionic okostelefon csak szeptemberben kerül a boltokba, és a nagy sebességű mobilnetes kapcsolattal felszerelt Xoom tabletnek is már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna jelennie.
Ez a tempó azonban bőven elegendő lehet ahhoz, hogy minden évben legyártsák a Google aktuális Nexus készülékét. A Google eddig a Nexus One és Nexus S okostelefonokon mutatta be a legfrissebb technológiáit, amelyeket az adott évben el akar terjeszteni.
Rovataink a Facebookon