Profi alkatrészekből készült a kamu iPhone
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Rövid ideig élveztük nemrég beszerzett hamis iPhone-unk szolgáltatásait, mert pénteki tesztünk után darabokra szedtük a telefont. Ezzel a készülék használhatatlanná vált, mert erővel le kellett feszíteni a csipeket leárnyékoló fémburkolatokat, de így legalább kiderült, hogy mi van alattuk. Egy Atheros csip biztosítja a wifi kapcsolatot, az RDA csipben van a bluetooth és az fm rádiótuner, a központi egységet pedig a Spreadtrum gyártotta.
Mindez azt bizonyítja, hogy az általunk megvett hamis iPhone-nak csak műanyagburkolata és a szoftvere illegális. Az alkatrészek olyan ismert, megbízható beszállítóktól származnak, amelyek a világ legnagyobb pc-, tablet- és mobilgyártóinak adnak el csipeket. A wifis megoldásokkal foglalkozó Atheros például amerikai cég, amit tavaly 3,2 milliárd dollárért vásárolt meg a Qualcomm.
A kamu iPhone processzorát legyártó Spreadtrum pedig az egyik legnagyobb kínai elektronikai vállalat. Nyomtatott áramkörei és csipjei a HTC, a Lenovo, a Samsung és a Huawei számos készülékében megtalálhatók, többnyire a Kínában piacra dobott modellekben. A kamu iPhone-ban megtalált SC6800H csipet elsősorban Java programok futtatására készítették fel, csupán 200 megahertzes az órajele, és legfeljebb 5 megapixeles jpeg képeket készítő kamerával lehet összekötni. (Ez is alátámasztja, hogy technikai képességeit tekintve milyen gyenge készülékkel van dolgunk.)
Nagy haszonnal adják
Megpróbáltuk kiszámolni, hogy mennyibe kerülhet a hamis iPhone legyártása, mert egészen biztos, hogy az általunk kifizetett 25 ezer forintból is mindenkinek jutott egy kis nyereség. A több száz alkatrészből csak néhány fő komponens árát találtuk meg: a Spreadtrum processzora 580 forintba, az RDA bluetooth-csip 14,7 forintba, az Atheros wifivezérlője 2,48 forintba kerül az alkatrészeket forgalmazó webshopokban.
Ennél több információt nem találtunk a csipekről, ezért kénytelenek vagyunk más forrásra támaszkodni: a New York Times néhány éve azt írta, hogy egy hamis iPhone gyártási költsége körülbelül 4500 forint (20 dollár).
Mennyibe kerül ehhez képest egy valódi iPhone 4S legyártása? Az iSuppli elemzőcég összeállításából kiderül, hogy a bolti áron 180 ezer forintos csúcsmobil alkatrészei 42 ezer forintot érnek, míg a gyártás egy darabra eső költsége csupán 1800 forint. Jól látható, hogy még a legális termék esetében is milyen nagy különbség van a kiskereskedelmi ár és az alkatrészek ára között. Gondoljunk csak bele, ha az eredetivel megegyező, vagy közel olyan jó minőségű alkatrészekből állna a hamis iPhone, és az utcai árusok megkapnák az általuk kért 60-70 ezer forintos árat (riporterünk ennyiről alkudta el az árat 25 ezer forintra), akkor még mindig nagy nyeresége lenne a kamu mobil forgalmazójának. A vásárló sem járnak annyira rosszul, mint a most utcán terjesztett ócskasággal. Feltéve persze, hogy a jobb hardverre egy használhatóbb szoftver is kerül.
Világszerte terjed
Törökországban is feltűntek az iPhone 4 alteregói, és ott az átvert vevők sokkal rosszabbul jártak, mert 500 euróba került egy olyan hamisítvány, amiben csak egy led van. Ez a modell pont úgy néz ki, mint amit mi teszteltünk, de nincs benne telefonos hardver. A hamis iPhone a New York-i utcákon is febukkant, és meglepően nagy rá a kereslet – az alacsony ár mindenkit vonz, még a világ leggazdagabb országaiban is. Thaiföldön pedig már a hamarosan megjelenő iPhone 5 replikái is kaphatók, pedig még csak feltételezések vannak arról, hogy az új modell milyen lesz.
A hamisításhoz súlyos atrocitások is köthetők. Egy kínai férfi februárban meggyilkolta az őt megvezető árust, aki hamis iPhone-t adott el neki, egy fiatal nő pedig le akart ugrani egy toronyház tetejéről, miután a barátja hamis iPhone-nal ajándékozta meg. Az Apple-termékek iránti vágy könnyen kihozza az állatot az emberből: amikor a kalifornai cég nem tudta időben kinyitni az új pekingi boltját, a várakozók tojásokkal dobálták meg a kirakatot. A felbőszült vásárlók tömegét végül a rendőrségnek kellett feloszlatnia.
Kínában egyébként nemcsak az iPhone-t másolják, hanem már az Apple boltjait is. A hatóságoknak kiemelkedő fogásuk volt tavaly a déli Jünnan tartomány központjában, Kunmingban, ahol két tucat hamis áruházat zártak be. A pofátlan hamisítók azt használják ki, hogy az Apple nagyon lassan terjeszkedik, pedig a másfél milliárd lakosú országban rengetegen várnak arra, hogy megvehessék a cég termékeit.
Rovataink a Facebookon