Szerényen lángol a Firefox OS
További Cellanapló cikkek
- Napokon belül beszünteti három iPhone forgalmazását az Apple
- A vártnál is ígéretesebb lehet a Magyarországra betörő új gyártó
- Színesebb, gyorsabb és rugalmasabb lesz a Samsung telefonokra érkező One UI 7
- Új korszak elé néz a Xiaomi
- Több mint nyolcmilliószor telepítették ezeket a vírusos alkalmazásokat a Play áruházból
Mennyibe fog ez kerülni, hatezer forintba? – tette fel a kérdést fejlesztő kollégám a Geeksphone Keon láttán, kimondatlanul is utalva a olcsó hatású műanyag burkolatra, de elég nagyot tévedett, mert a Firefox OS-t futtató mobil ennél húszezer forinttal drágább. Legalábbis ez a kártyafüggetlen, fejlesztőknek szánt verzió, amit a gyártó 91 euróért árult, amíg a nagy érdeklődés miatt ki nem fogyott a készletből. A Geeksphone Keon nevű mobilt a Telenortól kaptuk, a szolgáltató rendkívüli lelkesedéssel támogat mindent, ami nem iPhone. A komolyabb hardverrel felszerelt, szintén fejlesztőknek szánt Geeksphone Peaket is kölcsönkaptuk, valamint az Alcatel Onetouch Fire-t, ami legjobb tudomásunk szerint bekerül majd a szolgáltatók kínálatába.
Kis lángon
Tesztünk alapvetően a Firefox OS-ről szól, de néhány mondat erejéig muszáj kitérni a hardverre, mert az igencsak meghatározza a felhasználói élményt. A kisebb méretű Keon kijelzője éppen akkora, mint az első iPhone-é: 3,5 hüvelykes és 320×480 pixel felbontású. Processzora valamivel modernebb, de az 1 gigahertz három évvel ezelőtt számított csúcstechnikának. De nehogy azt higgyük, hogy a Keon hozza egy hároméves csúcskategóriás mobil teljesítményét! Erről szó sincs, a Samsung Galaxy S még ma is jobb felhasználói élményt nyújt, mint a Keon, ami valószínűleg az erősebb grafikus csipnek köszönhető. A Keonnal egy kategóriába tartozik az Alcatel Onetouch Fire, szintén 1 gigahertzes procival, de feleannyi memóriával: ebben csak 256 megabájt RAM van.
Sajnos még a Peaknél sem éreztük elég erősnek a hardvert, pedig abban már kétmagos és 1,2 gigahertzes csip, 512 megabájt RAM, és 4,3 hüvelykes qHD, azaz 960×540 pixeles kijelző van. A telefonok kamerája éppen olyan minőségű képeket produkál, amik a mobilweben még elmennek.
Betanított munkás
A telefonon a Firefox OS 1.0.1 kiadás előtti verziója fut. Egy teljesen új operációs rendszer megismerése általában időt vesz igénybe, de a Firefox OS esetében nem ájultunk el a feladat nagyságától, mert a fejlesztők sok inspirációt szereztek más rendszerekből. A kijelző tetején lévő fekete sáv és az onnan lehúzható értesítési mező az Androidot idézi – itt jelennek meg a frissítésekről, új emailekről és sms-ekről szóló üzenetek.
Mindegyik firefoxos mobilon egyetlen gombot találunk a kijelző alatt, amivel a főmenübe tudunk visszalépni, éppen úgy, mint az iPhone-on. Ha hosszan lenyomva tartjuk, akkor megjelenik a háttérben futó appok előnézeti képe, pont úgy, mint a Windows Phone-on és az iOS 7-en. A Firefox OS rendszerbeállításai az Android menüjére hasonlítanak, néhány apró és hasznos módosítással. Például rögtön látszik, mennyi szabad tárhelyünk van és hány százalékon áll az akku töltöttsége.
A Firefox OS kezelőfelületén két apró tervezési hibát találtunk. Néhány alkalmazásban nem volt egyértelmű, miként tudunk egy szinttel feljebb lépni, például a galériában el kellett gondolkodni azon, hogy hogyan jutunk vissza a képek listájára. Alapállapotban megjelenik egy kis balra mutató nyíl a menü címsorában, ami ebben az esetben hiányzott. Ez a nyíl is lehetne egy kicsit szélesebb, hogy könnyebb legyen eltalálni.
Belefaragnak mindent
Ami igazán meglepő, hogy indulásnál milyen sok ismert szolgáltató alkalmazása érhető el. Ebben azonban van egy kis csalás, mert az appok nagy része valójában csak mobilra optimalizált weboldal, amit a főmenübe helyezett ikonnal tudunk elindítani. A Gmail például úgy néz ki, mint régen a Symbian böngészőjében, vagyis nagyon cudarul. Az alkalmazásboltban körülnézve egyelőre nem tudunk beszámolni olyan élménycunamiról, aminek a hatására a disznópersely oldalára felfirkantanánk a Firefox OS nevét.
Nagyon minimális mennyiségben találtunk profi alkalmazásokat (ilyen például a Nokia Here térkép), és olyan érzésünk volt, mintha szándékosan csak a B-kategóriás appokat portoltak volna a rendszerre. És mintha csak azokat a hekkereket sikerült volna munkára csábítani, akik programozásilag ugyan hibátlan megoldást készítenek, de egy dizájnerrel már nem szívesen állnának szóba. A Little Alchemy nevű játékban például lehetne néggyel nagyobb méretű a betűtípus, az AirCombat pedig viccnek is rossz, aljas dolog ilyet tenni a gyanútlan fogyasztók elé.
Melyik a legjobb alkalmazás a telefonban? A Firefox böngésző, és ennél nem is kell több, hiszen azzal elérhetők a hírportálok, levelezőrendszerek és a Facebook. Csak azt nem látjuk, hogy mi lesz ennek a platformnak a célközönsége. Az iOS vevői jól behatárolhatók a lefelső szegmensben és a fejlett nyugati országok középiskoláiban, az Android és a Windows Phone lefed mindent, és ott van még a Blackberry is paranoiás nagyvállalatoknak.
Amikor a Firefox OS megjelent a nyilvánosság előtt, azt hangoztatták, hogy ezt a szolgáltatók könnyen a saját arculatukra tudják majd szabni, hiszen a rendszer nagyon nyitott, könnyen módosítható. Ennek egyelőre a nyomait sem látjuk a szoftverboltban, pedig a Telenor esetében elvárható lenne egy Deezer, vagy a T-Mobile-tól egy Iwiw.
Ezen a helyzeten azonban a szolgáltatók is próbálnak változtatni. A Telenor alkalmazásfejlesztő pályázatot írt ki, amelynek július 30 a nevezési határideje, de úgy tudjuk, ezt hamarosan megváltoztatják szeptember 8-ra, hogy legyen idő elkészíteni a programokat (a pályázathoz ugyanis csatolni kell a Firefox Marketplace-re feltöltött programot, és a Mozilla 18 munkanap alatt vizsgálja át és hagyja jóvá az appok feltöltését.) Ezek az alkalmazások természetesen nemcsak a Telenor ügyfelei számára lesznek elérhetők, hanem mindenkinek, aki majd Firefox OS-es telefont használ.
Az viszont kérdéses, hogy milyen appokra vágyik ezeknek a telefonoknak a leendő célközönsége. Ezek a hardverek lomhák, olcsó a kinézetük, ami alapján csak arra tudunk tippelni, hogy a szolgáltatók valójában a csak telefonálni és sms-ezni vágyó ügyfeleket akarják megfogni néhány nagyon olcsó, érintőkijelzős készülékekkel.
Rovataink a Facebookon