A Windows 8 a mobilitás ellenszéruma
További Cellanapló cikkek
A Windows 8 rendszert már sokféle gépen teszteltük, és most azért került elő újra, mert megjelentek a boltokban az Intel Bay Trail processzorokra épülő tabletek. Ezek a korábbi Atom processzoroknál kicsit erősebbek, de ez nem megy az üzemidő rovására. Nemrég járt nálunk egy Lenovo Miix 2, de muszáj volt még egy kört futni a Toshibával, mert az ő gépükben HDMI kimenet is található, tehát azt rá tudjuk kötni az irodai monitorra. Ez van a gépben:
- Operációs rendszer: Windows 8 Pro
- Intel Atom Z3740 processzor, 1.33 GHz
- 2 GB RAM
- 32 GB háttértár
- Fő kamera: 8 megapixel, 1080p
- Második kamera: 2 megapixel
- Extrák: microSD foglalat, microHDMI
- Akkuról ennyit bír: körülbelül 8,5 óra
Mitől Toshiba?
„Igen, az a jellegtelen, teknő formájú műanyag hátlap jó lesz, és maradjunk a szürkénél, az mindenhez passzol. Csak legyen már valami a webshop kínálatában” – gondolhatta a Toshiba illetékes munkatársa, miközben rábólintott a tervekre. Az Encore olyan, mintha a termékmenedzser csukott szemmel rábökött volna egy referenciadizájnra valamelyik kínai beszállító katalógusában. Nincs a gépben semmiféle karakter, vagy olyan extra, amit a Toshibával tudnánk azonosítani. Ha nem a japán cég neve lenne rányomtatva az előlapra, hanem mondjuk Acer, Asus, Fujitsu vagy Dell, azt is elhinnénk.
A tömegtől néhány szoftverrel próbálja megkülönböztetni magát a Toshiba. A Places például egy beépített webshop, amelyben extra jótállást és hasonló szolgáltatásokat vehetünk, a Wildtangent Games pedig egy alternatív szoftverbolt, ahol borzalmas vevőtaszító ikonokkal árulnak Zs kategóriás játékokat. A vírusirtó McAfee meg csak próbaváltozat, amely azonnal jajongani kezd, hogy lejár a licence, védtelen lesz a gépünk, és legyünk szívesek végre előfizetni.
A Toshiba Encore mindezek tetejébe még vastag és nehéz is, legalábbis a nyolchüvelykesek mezőnyében annak számít. Ezzel meg is válaszoljuk a cikk elején feltett kérdést: a japán gyártó tabletje nem tudja azt, amit az iPad. Nem egy vékony és könnyű eszköz, amit fél órán át kényelmesen a kezünkben tarthatunk. Persze nem is mindenkinek van szüksége erre.
A Toshiba Encore és a hasonló Windows 8-as tablet inkább csak abban az értelemben mobil eszközök, ahogyan a netbookok is azok: hordozhatók, akkuról is működnek. Egyszer sem jutott az eszembe, hogy útközben elővegyem a Toshiba tabletjét, egyszerűen nem éreztem azt, hogy bármely pillanatban a segítségemre tudna lenni. De ez nem is volt igazán zavaró, mert amire útközben a tabletet használnánk, arra jó a mobilunk is.
Szívkirály
Azt nem mondanám, hogy frenetikus élmény egy tök alsókategóriás gépen dolgozni, de sokkal elviselhetőbb, mint amikor az érintéses vezérlésre hangolt iOS-t vagy Androidot próbáltuk külső monitoron kezelni (például a Note II-t). A Windowsnál tökéletesen működik az egér-billentyűzet kombináció, és mivel egyáltalán nem kell az érintőkijelzőt nyomkodni, karunk folyamatosan az asztalon pihenhet. Most biztosan felhördülnek a modern interfészek hívei, mondván, természetesebb az ujjunkkal lapozni a kijelzőn, mint az egérrel matatni. Biztosan így van, de azért megnéznénk azt a munkahelyet, ahol csak érintőkijelzőn dolgoznak, és a nyolcadik órában már a szagok is természetesebbek.
A Microsoft hibrid rendszerének új felületéről, a csempevilágból egy kattintással átszökhetünk a jól megszokott Asztalra, és ha mindent azon futtatunk, akkor sok meglepetés nem ér minket. Az ikonok, a fájlkezelő, a tálca és a vezérlőpult nagyjából ugyanúgy működik, mint Windows előző verziójában.
A Toshiba gépe pillanatok alatt kirakta a Windowst az óriásmonitorra, és ez a művelet nem igényelt drága adaptereket: ma már körülbelül ezer forintért vehetünk egy microHDMI-HDMI átalakítót. Hasonló ára van a microUSB portot rendes méretűvé alakító kábelnek, amellyel pendrive-ot és más perifériákat csatlakoztathatunk a tabletre. A Toshiba Encore háttértárát microSD kártyával tudjuk bővíteni, amiből a 64 gigásat is támogatja. Szükség is lesz rá, ha sok fájlt akarunk tárolni, mert a gyári 32 gigabájtos háttértárból csak körülbelül 10 giga jut a felhasználónak.
A full hd felbontású monitoron jól ki tudjuk használni a Windows osztott nézetét, amellyel egyszerre három programot egymás mellé helyezhetünk; kettőt a hagyományos Asztalra, egy modern (csempevilágbéli) appot pedig az oldalsó keskeny sávra. Ilyesmire iOS-en nem vagyunk képesek, mindig váltogatni kell a teljes kijelzős appok között, Androidon azonban már vannak megoldások, például a Samsung legújabb eszközei támogatják az osztott nézetet. Az Android kezelőfelülete azonban messze nem olyan kifinomult, mint a Windowsé.
Full extrás
Mi teljesen jól elvoltunk ezzel a Toshibával: kihúztunk vele egy teljes napot, egyszerre futó Worddel, Excellel és Powerpointtal, Hangouts csevegővel és 4-6 megnyitott böngészőlappal. A tablet az asztalra volt fektetve; bár a beépített kijelző második monitorként funkcionált, azt egyáltalán nem használtuk. Ki is lehet kapcsolni, ha nincs rá szükség, hogy ne fogyasszon áramot.
Azt már az előző cikkünkben, a Lenovo Miix 2 tesztjében bemutattuk, hogy ezek a nagyon olcsó tabletek is képesek profi szoftvereket futtatni, legyen szó akár az Adobe Photoshopról vagy a világszerte népszerű online játékról, a DOTA 2-ről. A gépben lévő Atom processzor harmatgyenge, a fent említett appokat is kicsit döcögősen futtatja, de legalább van lehetőségünk ilyen programokat használni.
Egyáltalán nem olyan pörgős a rendszer, mint amikor az iPad menüjében lapozgatunk, de nem is a látványos menü a felhasználói élmény csúcsa. Fontosabb, hogy a Windows egy kattintásra csatlakozik az otthoni belső hálózatra, látjuk a többi gép megosztott mappáit, minden formátumú fájlt kezelhetünk. Sok olyan extrát tartalmaz a Windows, amiket az Androidon vagy iOS-en vagy csak extra appokkal érünk el, vagy csak némi hekkeléssel, vagy sehogyan sem.
Régi kerékvágás
Az eddig látottak alapján egyre jobban kételkedünk abban, hogy a Windows valaha el tud majd szakadni az egértől. Minden hasznos tudása és ereje a hagyományos Asztalhoz kötődik, és gyakorlatilag a Microsoft is elismerte, hogy ami nem megy, azt nem kell erőltetni: már úton van a Windows 8.1 frissítése, amiben még egyszerűbb lesz elkerülni a modern csempevilágot.
Rovataink a Facebookon