Itt a Samsung végső diagnózisa a Note 7-ről
További Cellanapló cikkek
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
- Megérkezett Magyarországra a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója
- Több mint 15 éves hagyománnyal szakíthat a Samsung
- Jó lenne ez, csak nem ennyiért – teszten a Galaxy S24 FE
- Páros lábbal rúgja ránk az ajtót a Qualcomm új csúcskategóriás chipje
Negyed év alatt sikerült lezárni a mobilipar eddigi legnagyobb termékvisszahívásával kapcsolatos vizsgálatokat, hogy egészen pontosan miért is gyulladnak ki a Samsung Galaxy Note 7 okostelefonok. A csúcskategóriás mobilt kétszer is vissza kellett hívni, és emögött két különböző hibajelenség áll - írja az Ars Technica.
A dél-koreai gyártó igyekezett kihangsúlyozni a munka nagyságát: 700 mérnökük és kutatójuk több mint 200 000 összerakott mobilt és 30 000 aksit tesztelt. A munkába külső szakértőket is bevont az Exponent tanácsadócégtől, az Underwriters Laboratoriestől és a TÜV Rheinlandtól.
Dupla saller
A Samsungnak két beszállító adott el aksikat a Note 7-hez, az egyik a Samsung SDI nevű leányvállalata, a másik pedig az Amperex Technology. Mindkét cég máshogyan hibázott.
Az első visszahívás kizárólag a Samsung SDI által gyártott aksikat érintette. Ezzel kapcsolatban a vizsgálat kiderítette, hogy az akku házának a sarka túl kicsi volt, amitől az ott lévő elektródák elhajlottak. Ez megkönnyítette a rövidzárlat kialakulását, és ilyenkor a lítiumion aksikban visszafordíthatatlan folyamat indulhat el, ami lángokban vagy robbanásban ér véget. A külső szakértő bevonásával elvégzett vizsgálat megállapította:
Aki még mindig nem küldte vissza az elsőkörös készülékét a Samsungnak, az konkrétan a saját életét veszélyezteti, minden figyelmeztetés ellenére. Állítólag az eladott Note 7-ek négy százaléka nem került vissza a Samsunghoz.
Kifelejtettek ezt-azt
A második gyártó aksijának egyáltalán nem volt baja a sarkainál, itt egészen más volt a hiba. Az akkumulátor pozitív csatlakozójának a hegesztése gyengén kontrollált gyártási folyamat volt, a művelet során éles sorják keletkeztek. A töltés és merülés során teljesen normális méretváltozások történnek, csakhogy eközben az éles sorják átszakíthatták a szigetelőréteget, és ez okozhatott tűzveszélyes szituációt.
Ennél a gyártónál időnként a kényes helyekre szánt szigetelőszalagot is kifelejtették az aksikból, ami különösen aggasztó, mert mégiscsak azt gondolná az ember, hogy egy csúcstechnológiás eszköz gyártásánál minden részletre odafigyelnek a beszállítók.
A Samsung azt ígéri, hogy nyolc lépésből álló ellenőrzési folyamatot vezet be a gyártásban, hogy elkerüljék a hasonló incidenseket. Megnézik többek között az aksik ellenállóképességét, röntgennel belenéznek, feltöltik és lemerítik azokat, ellenőrzik az esetleges szivárgást, és szúrópróbaszerűen szétszednek néhányat, hogy ellenőrizzék a felépítésüket.
Rovataink a Facebookon