
Az Orion Multisystems DS-96-os számítógépe kisebb hűtőszekrény méretű. Simán be lehet dugni a kettőhúszba (vagy Amerikában a száztízbe), bírja 300 méterrel a tengerszint alatt és 3000 méterrel fölötte, és minden gond nélkül működik 5 és 30 Celsius fok, illetve 10-80 százalékos páratartalom között. A hivatalos specifikáció szerint van benne dvd-olvasó, cd-író, soros és usb-port, Radeon 9000-es videókártya 64 Mb ram-mal, és a gyártó ad hozzá ingyen egeret meg billentyűzetet. Nem hangzik túl jó dílnek, főleg, hogy a DS-96 mindehhez sokat fogyaszt és hangos is. Az 1500 wattos teljesítmény egy porszívónak is elég lenne, és a munkaállomás környékén tapasztalható 50 decibel egy morajló iskolai osztály hangerejének felel meg. De mi kerül ezen a konfiguráción százezer dollárba?
Sok proci sokra megy

DS-96
A szuperpécét azért nem a hétköznapi felhasználóknak szánja az Orion. A potenciális vásárlók olyan mérnökök és kutatók, akik gyakran végeznének számításigényes műveleteket, de nem férnek hozzá a nagy kapacitású szuperszámítógépekhez, amelyek előtt gyakran várakozni kell, míg sorra kerül az ember. Az igazi szupergépek nemcsak drágák, hanem kényesek is - ezért erény, hogy a DS-96 olyan viszonylag mostoha körülmények között is üzemel, mint egy átlagos dolgozószoba.
Lassan a nagyokat kóstolgatja
Annak ellenére, hogy az Orion gépe a pc-kategóriában indul, teljesítménye egyáltalán nincs messze a valódi szupergépek sebességétől. Igaz ugyan, hogy a világrekorder, az IBM BlueGene-je 70 720 gigaflopot teljesít, és így háromszázszor gyorsabb a DS-96-nál, de a leggyorsabb szupergépek félévente frissített ötszázas listájának utolsó helyezettje, az SBS Service Superdome-ja például már csak 850 gigaflopot tud, ami azt jelenti, hogy a viszonylag olcsó, dobozba zárt klaszterek hamarosan megjelenhetnek a legjobbak között.
