További Hardver cikkek
Érdektelen Vista
Volt szerencsénk már tesztelni a Microsoft következő operációs rendszerét, a Vistát, de a dobozos változat csak januárban érkezik, a magyar nyelvű pedig márciusban. Abban a szakértők egyetértenek, hogy a vállalati felhasználók nem fognak két kézzel kapkodni utána (különösen most, hogy biztonsági hibákat véltek felfedezni benne). Az XP jól bevált, a Service Pack 2 óta biztonságos is, ezért a Vista csak lassan fog teret hódítani, különösen a nagyobb cégeknél – hiába lobbiznak ez ellen keményen a hardvergyártók. Sokat elmond, hogy a Forbes elemzője a költői "Egyáltalán érdekelni fog el valakit?" kérdéssel kommentálta a Vista megjelenését.
Tévés forradalom #1
A plazma drága és nehéz, az lcd-t meg bizonyos szögből nehéz látni, ráadásul a pixelei hajlamosak meghalni. A televíziók piacán 2007-ben esedékes a generációváltás, két új technológia is érkezik jövőre. Az egyik a nanotévé, más néven SED tévé (Surface-conduction Electron-emitter Display), amely pontosan úgy működik, mint a hagyományos képcsöves kijelzők: elektronokat lő egy ernyőre, így jönnek létre a képek. Azonban a SED tévé nem egyetlen gigantikus elekronágyút használ, hanem több ezer nanorészecskét, ezért sokkal vékonyabb, mint a képcsövesek. A Toshiba és a Canon boszorkánykonyhájában született technológia képminőségben veri a plazmát, viszont várhatóan nem lesz olcsó. Az első SED tévék júliusban kerülnek boltokba, 10000 dollár körüli áron. A másik esélyes befutó a lézertévé, amely egy optoelektronikai chip segítségével állítja elő a plazmáénál szebb képet. Először a Mitsubishi és a Samsung készülékei alkalmazzák majd ezt a technológiát, 2007 végén.
Tévés forradalom #2
Steve "One more thing" Jobs idei bejelentései közül talán az iTV fantázianevű termék megjelenését övezi a legnagyobb várakozás. A januárban boltokba kerülő 300 dolláros doboz a ma még olykor macerás számítógép-tévé összeköttetést oldja meg felhasználóbarát módon. Az iTV drótnélküli kapcsolaton keresztül kommunikál a számítógéppel, és a merevlemezen tárolt tartalmakat a tévén jeleníti meg. A készülékhez távirányító és speciális kezelőfelület is jár majd, és a megjelenített kép minősége Jobs szerint eléri majd a dvd-ét. Piaci elemzők már kivont grafikonokkal várják a karácsonyi piacról még éppen lecsúszó termék érkezését &ndash egyesek máris arról beszélnek, hogy az Apple utoljára az iPoddal villantott ekkorát.
Almafon
És még mindig Jobs háza tájáról: bár főleg kiszivárogtatásokból értesülhettünk róla, 2007 első félévében boltokba kerülhet az Apple mobiltelefonja, amit egyelőre iPhone néven emlegetnek (bár a végleges név egészen biztosan más lesz). Elemzők már szeptemberben arról beszéltek, hogy a készülék sorozatgyártás előtt áll. Az American Technology Research munkatársa, Shaw Wu azt is kijelentette, hogy az iPhone leginkább az iPod nanóra emlékeztet majd, és három színben érkezik: fehérben, feketében, és szürkében. Nehezen érthető ugyanakkor, hogy ha ennyire végleges a termék, miért nem esett róla szó az Apple őszi showján. Itthon kevésbé izgulhatunk emiatt, ugyanis az iPhone egyelőre csak amerikai előfizetőknek lesz elérhető, 300 dollár körüli áron.
Százé' a laptop
A MIT professzora, Nicholas Negroponte élete küldetésének tartja, hogy olcsó laptopot juttasson el a világ szegény gyermekeinek. A One Laptop Per Child (OLPC) projekt keretében novemberben már elkészült az első tíz "százdolláros laptop", de ha minden az ötletgazda tervei szerint megy, 2007 végére 10 millió készüléket gyártanak le. A linuxos, alapfunkciókra alkalmas hordozható számítógépek tavasszal kerülnek kereskedelmi forgalomba (100 helyett 150 dolláros bevezető áron). A strapabíró, áramfejlesztő kurblival is ellátott laptopokra Argentínában, Brazíliában, Nigériában és Thaiföldön a legnagyobb az érdeklődés.
Telefon nélküli adsl
Könny szökik a szemünkbe, hogy jövőre végre megvalósul az, amit már akkor a fél ország követelt a Magyar Telekomtól, amikor a céget még Matávnak hívták: 2007 első negyedévétől vezetékes telefonszolgáltatás nélküli adsl-t is igényelhetünk. A vállalat ugyancsak év elején megnöveli az adsl sávszélességét is az összes jelenlegi és új ügyfele számára. A telefon nélküli adsl valószínűleg drágább lesz, mert a vonalfenntartartás költségét várhatóan beleépítik majd az adsl-csomagok havidíjába. Ezzel együtt üdvözüljük a sokat szidott mamutcéget a XXI. században.
Barátom, Pleo
Mi lehet menőbb egy dinoszaurusznál? Természetesen egy robotdinoszaurusz, ez Mechagodzilla óta nem vitás. A Furby nevű szőrös robotállat alkotója, Caleb Chung is ezt vallhatja, következő robotkedvence, a Pleo ugyanis egy elemes őshüllő. A Sony ugyan kivonult a robotállatok piacáról, leállítva Aibo, a robotkutya és a humanoid Qrio gyártását, de Chung szerint van még pénz az ipaágban. Pleo a pletykák szerint minden eddiginél élethűbb lesz, 38 szenzorával fogja érzékelni a fényt, hangot, mozgást és érintést. A 250 dolláros játékszer márciusban trappol be az amerikai üzletekbe.
Várva várt bérgyilkos
2007 legjobban várt játékai többnyire folytatások (Halo 3, GTA 4, Resident Evil 5, God of War 2), de eredeti címek is akadnak, és ezekre egy kicsit mindig kíváncsibbak vagyunk. PC-n a Crysist várjuk nagyon, bár érdeklődésünk inkább technikai jellegű: a Far Cry alkotóinak új shootere lesz az első olyan játék, ami 10-es DirectX-et használ. Elvileg az első félévben már kipróbálhatjuk. Konzolon pedig az Assassin's Creed második félévi megjelenéséig vágjuk remegő kezekkel a centit. A játék főhőse egy bérgyilkosmódszerekkel dolgozó középkori szekta tagja, akinek a harmadik keresztes háború idején akad némi dolga. A játék látványvilága egészen döbbenetes, a játékmenet szabadnak és élethűnek, a környezet és a karakterek mesterséges intelligenciája pedig elsőrangúnak ígérkezik.
Magfúzió
A 2x2 magos processzorok után 2007-ben végre megérkeznek az igazi négymagosok. Az Altair FX sorozat az AMD-tól 2007 harmadik (bár szerintünk inkább negyedik) negyedévében várható, a processzorok 2,7 és 2,9 gigahertzen futnak majd. A procikban lesz egyszer 2 megabájt harmadszintű gyorsítótár, meg két megabájt dedikált másodszintű. A dedikált azt jelenti, mindegyik magnak jut belőle, szóval összesen hat megabájt gyorsítótár lesz az Altair FX-ben. Nagy ugrás lesz ez, jelenleg egy megabájt van az Athlon 64 X2 5000-ben, és két megabájt a csúcsprocesszorban, az FX-62-ben. Hogy a procikat mekkora ventilátorokkal lehet majd hűteni, arról egyelőre nem szól a fáma.
10-es leosztás
Az első DirectX 10-es videokártya, az Nvidia Geforce 8800 már megjelent, de 2007 lesz az újgenerációs videokártyák éve . Hogy mást ne mondjunk, a nagy rivális a Radeon R600 is csak az első negyedévben jön ki, de a DirectX 10-es szabványt támogató játékok sem várhatók 2007 második félévénél előbb. Az R600-ben 64 árnyékoló egység lesz, támogatja a DDR4-es memóriákat is, és várhatóan nehezen tudja majd megfogni a lenyűgöző adatokkal megáldott Geforce 8800-ast. A vetélytárs grafikus processzorának órajele ugyanis 575 megahertz, az árnyékoló egységek száma 128, számolási teljesítményük eléri az 520 milliárd lebegőpontos műveletet másodpercenként, és még 768 megabájt, 900 megahertzes memória is ráfért a brutális kártyaszörnyre. A számokon túl a nagy kérdés azonban az, hogy tényleg olyan látványt nyújtanak-e majd a DX10-es játékok, amiért érdemes videokártyát cserélni, illetve hogy egyáltalán érdemes-e még videokártyát cserélni a csendben döglődő pc-s játékpiacon.