További Jog cikkek
Hüledezve próbálják értelmezni az amerikai jogászok, nyelvészek és technikusok azt a múlt héten hatályba lépett szövetségi törvényt, amelynek alapján bárki pénzbüntetéssel és kétéves börtönbüntetéssel sújtható, aki névtelenül "bosszant" másokat az interneten. A szenátus egyhangúlag fogadta el a Bush elnök által január 5-én aláírt, és ezzel automatikusan hatályba lépő rendelkezést, amely furcsa mód a nők elleni erőszakról szóló, átfogó szabályozás egyik szakaszaként jelent meg, és a "Kiberzaklatás megelőzése" (Preventing cyberstalking) címet viseli.
Bush: Beszólsz, becsuklak
Beszól a szemantika
Nem kizárt, hogy a törvény szándéka szerint a jó ideje tiltott telefonos zaklatás fogalmát igyekszik kiterjeszteni az internetes telefóniára, vagyis azt próbálja elérni, hogy ne csak hagyományos telefonvonalon, hanem Skype-on vagy más VoIP-rendszereken se lehessen valakit éjjelente büntetlenül hívogatni és fenyegetni, ami az Egyesült Államokban már jó ideje tilos.
De ha a törvényt szövegező kongresszusnak ez lett volna a célja, írja a Cnet kolumnistája, Declan McCullagh, egyszerűen nevesíti a VoIP-ot, mint azt megtette más esetekben, például a szélessávú befektetésekről és a szabad szolgáltatásválasztásról szóló törvényben.
Volokh: Kriminalizál
A törvény betűje azonban nem hagy sok kiskaput: ha valaki szándékosan idegesít valakit a neten, és ezt névtelenül teszi, mehet a börtönbe az összes kormányt, politikusokat vagy más közéleti személyiségeket irritáló bűnözőtársával együtt.
Alkotmányos jogokat sért
Eugene Volokh, a UCLA jogi karának professzora, a The Volokh Conspiracy című, amerikai sztárjogászok posztjaival feltöltött jogblog alapítója szerint joggal aggódik, aki a szólásszabadságot félti a törvénytől, amely "potenciálisan minden olyan anonim webes megnyilvánulást kriminalizál, amely legalább néhány olvasó bosszantásának szándékával készült, még akkor is, ha szándékában áll más olvasók tájékoztatása." Volokh felhívja a figyelmet arra, hogy a törvény értelmében nem lehet a neten nyugodtan bírálni sportolókat, vallási személyiségeket, sőt vállalatokat sem. És mivel a feltételek vagylagosak, nem kell, hogy a delikvens egyszerre bosszantson, sértegessen, fenyegessen és zaklasson - elég, ha az egyiket elköveti.
Kerr: Alkotmányellenes
Kecskére káposztát, ügyészre Ulyssest
Más jogászok, mint az amerikai Igazságügyi Minisztérium volt munkatársa, most a George Washington Egyetem professzora, Orin Kerr, egyenesen azt állítják, hogy a törvény alkotmányos alapjogokat sért, ezért nincs miért aggódni. "Ha a véleménynyilvánítást védi az első kiegészítés, a törvény alkalmazása alkotmányellenes, és a vádat el kell ejteni. Az ügyészek tudják, hogy nem vádolhatnak valakit anélkül, hogy a vád összhangban lenne a Legfelsőbb Bíróság által már tárgyalt, első kiegészítéssel kapcsolatos ügyekkel."
Joyce: Obszcén?
Az ügyet tárgyaló bíró, Dolores Sloviter aggasztónak nevezte a hozzáállást. "Azt sugalmazza, hogy... gyakorlatilag az Igazságügyi Minisztériumra kellene bíznunk, hogy ésszerű módon korlátozza a CDA alkalmazását, és tartózkodjon a vádemeléstől azokban az esetekben, amelyekben valaki komoly irodalmi vagy művészeti értékű alkotást közöl az interneten. Ez valóban nagymértékű bizalmat kívánna meg a bírák azon generációjától, akik közelről látták a James Joyce-ot obszcenitással vádoló támadásokat."