A Business Software Alliance (a szoftveripar legjelentősebb cégei által alapított szövetség, hazánkban sokan tévesen valamiféle "szoftverrendőrségnek" hiszik) új amerikai kampányában egymillió dollárra emelte a szoftverkalózkodás bejelentéséért járó jutalom felső határát.
Fújd meg a sípot!
A Blow the Wistle (Fújd meg a sípot) névre hallgató akció júliustól októberig tart tíz amerikai államban, és az eddig 200 ezer dollárban meghatározott maximális "vérdíjat" az ötszörösére emeli. A BSA 2005 óta fizet az illegális szoftvereket használó cégek feljelentőinek, attól függően, mennyi büntetést rótt ki a bíróság az adott cégre. Eddig 22 millió dollárt osztottak ki a program keretében.
Az új tarifák szerint legalább 15 millióra kell büntetni a kalózszoftverek használatán kapott céget, hogy a feljelentő megkaphassa az egymilliós "jackpotot". A legalacsonyabb jutalomsáv (legfeljebb ötezer dollár) 15 és 100 ezer közötti büntetésnél jár. Az amerikai jogszabályok kalózszoftverek használatáért jogsértésenként 150 ezer dollárban határozzák meg a pénzbüntetés felső határát. Felmérések szerint Amerikában az üzleti életben használt szoftverek 20 százaléka kalózmásolat, és ez éves szinten több mint hétmilliárd dolláros kárt okoz a szoftveriparnak.
Millió ok a feljelentésre
"Egy cégnek millió oka lehet arra, hogy olyan szoftvereket használjon, amiért nem fizetett. Mi most az alkalmazottaknak kínálunk millió okot, hogy felhívják a jogsértésre a hatóság figyelmét" – kommentálta a bejelentést Jenny Blank, a BSA igazgatója. A jutalom emelésével a BSA azt reméli, elérheti az olyan alkalmazottakat, akik eddig a kirúgástól, vagy a besúgónak bélyegzéstől való félelmük miatt nem jelentették fel a saját cégüket.