További Net cikkek
Virtuális bombák robbantgatásával kelti a feszültséget a világ legnépszerűbb online metaverzumában egy mindenre elszánt szabadságharcos csoport. A Second Life Liberation Army (Second Life Felszabadító Hadsereg, SLLA) egy "nemzeti felszabadító mozgalom virtuális világbeli szárnyaként" határozza meg magát. Célja, hogy megszüntesse a játékot fejlesztő cég, a Linden Lab egyeduralmát, és valódi demokráciát vezessen be a Second Life-ban. Az SL a világ egyik legnépszerűbb metaverzuma, ahol egyszerre több tízezren élik második életüket; a regisztrált látogatók száma nemrég elérte a négymilliót.
Az SLLA új főhadiszállása a Second Life-ban
Az SLLA szerint a demokrácia megteremtésének legcélravezetőbb módja a katonai akciósorozat. A szervezet merényleteinek (vagy szabadságharcának) helyszínét fehér füstfelhő jelzi. Ahol bomba robban, ott egy ideig alig lehet látni, és a detonáció ereje odébb löki a közelben álló avatárokat. Halálos áldozatok természetesen nincsenek, mert a Second Life-ban nem lehet meghalni, de a merényletek elég idegesítőek ahhoz, hogy zavarják a rezidensek mindennapjait, és a fejlesztő Linden Labnek sem nagyon tetszik a dolog. Nem csoda.
Szabadságot a Second Life-nak!
"Az SLLA nem kívánja megzavarni a világ normális működését, és csak a Linden Lab alkalmazottait, illetve egyéb stratégiai fontosságú helyszíneket támad a Second Life-ban" – állítja szervezet, amelynek két benti nevén megnevezett tisztviselője van: az elnök, Marshal Cahill, és a politikai tiszt, az izgalmas nevű Keksakallu Klata.
A magát adatlapján kommunistának nevező Keksakallu február 20-án kelt dolgozatában, amelyet a szervet teljes tagsága jóváhagyott és kiegészítéseivel látott el, hosszasan értekezik a demokratikus forradalom stratégiájának kialakításáról a virtuális univerzumban.
Keksakallu Klata profilja a Second Life-ban
A vaskályhától a szponzorált forradalomig
Az SLLA első számú célja, hogy elérje: a fontos kérdésekben közvetlen szavazással döntsenek maguk a lakók, az eredmények tisztasága érdekében úgy, hogy az egy valós személyhez tartozó különböző avatároknak egyetlen szavazati joguk legyen (one citizen, one vote).
Azt még a szervezet vezetői sem tudják, hogyan képzelik el az ideális államformát: szerintük a parlamentáris demokrácia, vagyis a választott képviselők rendszere ugyanúgy elképzelhető, mint a demokrácia eddig soha sem látott, high-tech módosulása. A lényeg, hogy a válság közepette az SLLA a forradalmárok jakobinus szárnyát kívánja képviselni, és arra törekszik, hogy egy a polgárok által választott kormány kerüljön hatalomra a Second Life-ban.
Az SLLA aktivistáit nem vaskályha mellett gubbasztó svájcisapkás bolsevikokként kell elképzelni: az arzenálban a bombák mellett szerepel a modern szervezeti marketing összes kelléke, a reklámpólók, a jelvények, a közösségi programok, a szponzortoborzó rendezvények és a médiakapcsolatok kezelése.
Január végén azzal sikerült botrányt okozniuk, hogy elözönlötték a davosi Világgazdasági Fórum Second Life-beli élő közvetítésének színpadát, és a meghívott előadó, Mark Warner demokrata párti politikus távollétében gyújtó hangú beszédben sürgették a közvetlen demokráciát. Az SLLA blogján posztolt beszámoló szerint Mitch Kapor, a Linden igazgatótanácsának elnöke elvben támogatta ugyan a közvetlen választások bevezetését, de konkrétan nem ígért semmit.
A forradalmi szervezet elnöke, benti nevén Marshal Cahill, akiről a Los Angeles Times úgy tudja, civilben London és San Francisco között ingázó vállalkozó, azt állítja, hogy a Second Life őslakosainak 80 százaléka támogatja az SLLA elképzeléseit. Cahill a lapnak azt nyilatkozta, olyan helyzetben érzi magát, mint amilyenben az Egyesült Államok második elnöke, John Adams lehetett – ellenségei őt is terroristának tartották, miközben ő csak az amerikai forradalmat vezényelte.
A játékot készítő Linden Lab viszont nem forradalmároknak, hanem "játékterroristáknak" tartja a szervezet tagjait, és azt mondja, az egyes merényleteket egyénileg bírálja el. "Úgy gondoljuk, hogy az SLLA tiltakozását kinyilvánító közelmúltbeli eseményekből hiányzik a rosszindulat" – nyilatkozta a Linden marketingigazgatója, Catherine Smith nemrég az AFP-nek. De ha a Second Life lakói úgy érzik, zaklatják őket az SLLA akciói, ideiglenes kizárással vagy más eszközökkel bünteti majd őket, a szolgáltatási feltételekben foglaltaknak megfelelően – mondta Smith.
Látogatás az oroszlánbarlangban
Rockerduck Bogdanovich nem nyilatkozik, konspirál
A fekete felöltője alatt Che Guevara-pólót viselő Bogdanovich mindenek előtt azt akarta tudni, ki az az Index Cleanslate, és amikor kiderült, hogy az avatár újságíró, közölte: az SLLA Központi Bizottsága (Central Committee) döntésének értelmében a tagok nem beszélhetnek a sajtóval, csak a politikai tiszt, Keksakallu Klata nyilatkozhat.
Nem adjuk fel, legközelebb beépülünk.