Mégsem olvad az antarktiszi jég
További Tudomány cikkek
Kutatók úgy találták, hogy az Antarktisz bizonyos részein vastagszik a jégtakaró - bár a nyugati oldalon ugyan van némi nyugtalanító jégveszteség, de összességében nem lehet jelentős olvadásról beszélni.
A The Australian beszámolója szerint az Antarktiszon található a Föld tengeri jég kilencven százaléka, illetve az édesvíz nyolcvan százaléka - írja a News.com .
Ha ez olvadni kezdene, az jelentős tengerszint-emelkedést okozna. A Wilkins jéghegy törése nagy riadalmat keltett a hónap elején, és sokat cikkeztek róla. Az Antarktisz keleti részén azonban egészen más a kép. Ez a terület ugyanis négyszer akkora, mint a nyugati rész, és éppen lehűl.
Az Antarktiszi Kutatás Tudományos Bizottságának (SCAR - Scientific Committee Of Antarctic Research) legutóbbi találkozóján elhangzott, hogy a Déli Sark "szignifikáns lehűlést mutatott az elmúlt évtizedekben".
Az Ausztrál Antarktiszi Részleg glaciológiai programjának vezetője, Ian Allison elmondta, hogy a nyugat-antarktiszi jég állapota az elmúlt harminc évben csak a Ross tenger környezetében volt ellentmondásos. Dr. Allison szerint a tengeri jég állapota összességében továbbra is stabil a Déli-sark területén.
Azonban Peter Garrett, a Szövetségi Környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy kutatók előrejelzései szerint 2100-ra az Antarktisz olvadása miatt hat métert emelkedhet a tengerszint, de a SCAR csak 1,25 méteres emelkedést helyez kilátásba. Garrett szerint nincs kétsége afelől, hogy valóban a globális felmelegedés okozza az Antarktisz bizonyos részeinek olvadását, beleértve a Wilkins jéghegy leválását is.
Dr. Allison ezzel szemben úgy gondolja, hogy nincs meggyőző bizonyíték az antarktiszi jéghegyek olvadására. Elmondása szerint a jéghegyekkel gyakran megesik, hogy lepattannak, megtörnek, repedeznek, akár az egész nagy jégdarabok is elvándorolnak az eredeti helyükről.