A Napnál százezerszer forróbb anyagot állítottak elő az LHC-ben
A kvark-gluon plazmának nevezett halmazállapotban az ősrobbanás utáni néhány milliomod másodpercben létezett az univerzum összes anyaga. Ezt sikerült rekonstruálni a Large Hadron Colliderben fénysebesség közelébe gyorsított ólomionok ütköztetésével. Az anyag hőmérséklete elérte az 1,6 trillió Celsius-fokot, ami százezerszer magasabb, mint a Nap magjában mérhető forróság. Egy másik fizikai jellemzőben, a sűrűségben is sikerült sokszorosan felülmúlni minden eddigi megfigyelést: a kísérletben létrehozottnál csak fekete lyukakban létezik nagyobb anyagsűrűség.
A kvarkok és gluonok olyan részecskék, amelyek a protonokat és neutronokat alkotják (pontosabban a kvarkok alkotják őket, és a gluonok tartják össze ezeket a szubatomi rendszereket). A kvark-gluon plazmában olyan nagy a hőmérséklet és a nyomás, hogy ezek a részecskék szabadon áramlanak, és nem alkotnak atomokat.
A kísérletek még 2010 végén zajlottak, azóta az eredményeket elemezték a fizikusok. Ezek igazolták az elméleti fizikusok teóriáit a kvark-gluon plazma tulajdonságairól és viselkedéséről. Mivel ez az anyag nagyon ritkán jön létre (jelenlegi tudásunk szerint csak neutroncsillagok összeütközésekor keletkezik, akkor is csak rövid időre), az, hogy mesterségesen elő tudják állítani a tudósok, óriási lökést adhat az atomfizika fejlődésének.